www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se învaþã Cântatul La Fluier?


Guest soldatu'
 Share

Recommended Posts

Guest soldatu'

Well, acu' vreo 3 ani am fost prin Piatra Craiului ºi în marºul de apropriere ne-am oprit la o bodegã în ªirnea unde avea loc un concurs național de alergat/vitezã pentru puºtani. Erau numai alergangii pe acolo: Maricica Puicã ºi alții. No bene, puºtii alergau ºi un prof de sport le ținea tot felul de ritmuri din fluier. Se terminã concursul, noi obosiți de 5 km de mers pe jos, hotãrâm sã înoptãm la crâºmã (aveau ºi camere).

ªi acu' vine partea mai interesantã. Dupã concurs, normal, profii de sport, antrenorii, tipii de la TVR ºi alți bãgãtori de seamã trag chef chiar lângã crâºma noastrã sau chiar în ea, având în vedere cã nu era gard ºi cã se trecea dintr-o parte în alta. Ce mã oftica pe mine era cã proful ãla de sport cu fluierul scotea din el niºte melodii fenomenale. În afarã de Eine Kleine Nachtmusic, El condor pasa, Bolero ºi alte treburi mai mult sau mai puțin clasice, a cântat sârbe ºi hore (asta cred cã e mai facil) ºi dup-aia s-a supãrat ºi a tras niºte Santana pe fluier. Nu credeam cã existã Santana pe fluier da' niciodatã nu poți spune hop pânã nu sari gardul. A mai cântat gagiul niºte chestii de la Beatles, Police, Led Zep, Doors ºi Manu Chao. Printre ele Maria Tãnase ºi Fãrâmițã. No', normal cã se machi omul, noi aveam "la noi" ºi un "hendrix" în devenire aºa cã se îmbãtã ºi hendrixul ºi fãcurã jam session. Hendrixul avea vreo trei ani de chitarã în spate, se pricepea cât de cât la solouri, dar îi dete profu' de muzicã lecții la cântat. Bãga omu o melodie, hendrixul improviz, unde falsa hendrixul îl corecta din fluier, îi repeta bucata pânã o fãcea hendrixul bine, unde venea hendrixul cu o melodie, improviza el din fluier dar nu falsa deloc. Ce sã mai zic, genial profu' de sport cu fluierul lui.

 

Dup-aia obosesc ºi profu' de sport ºi hendrixul, dar nu din cauzã de cântat ºi m-apuc ºi-l iau la întrebãri. Adicã ce-i asta sã cânte el din fluier mai bine decât hendrixul nostru la chitarã? Aflu cã omu' habar n-are de note ºi i se rupe în paiºpe. Cicã singura lui ºcoalã a fost când avea vreo 5-6 ani ºi l-a luat bunicu' cu el la stânã ºi pentru cã se ținea de ºotii ºi-l oprea din treabã i-a dat un fluier din-ãla homemade ºi i-a cântat vreo douã trei melodii. Cicã tot învãțatul la fluier i-a venit natural, încercând sã imite tot felul de melodii ºi reuºind destul de uºor. Cicã dup-aia vreo 50 de ani a tot cântat la fluier (el având vreo cincizeci ºi ceva) ºi ãsta e tot ºmenul. Menționez cã gagiul n-avea Blockflute ci un amãrât de fluier obiºnuit cum poate oricine sã cumpere de la bozgori ori în Bucureºti la Muzeul Satului, ori între Sinaia ºi Buºteni, ori la inrarea în Azuga, ori la Bran, ori la Peleº, ori la Vidraru sau Bâlea Lac. Id est cel mai de rahat fluier cu putințã ºi fãcut de nespecialiºti. Ce mai spunea omul: cã a cântat pe tot felul de fluiere cu numãr variabil de gãuri ºi cã pe un fluier cu mai multe gãuri îi iese melodia mai armonioasã, dar cã îi iese aproape orice melodie pe un fluier cu trei gãuri. Cicã toatã treaba e sã simți melodia, sã ºtii pe care gaurã sã pui degetul, sau pe care combinație de gãuri, cum sã sufli, cât sã sufli ºi cam asta ar fi tot. Cicã n-are importanțã nici cã sunã fluierul ca dracu', cã dacã eºti meseriaº te prinzi imediat cum sã sufli ºi corectezi tonul.

 

Ajuns acasã, am încercat si eu niºte suflãturi prin fluiere, numa' cã sunã ca dracu. ªi vorba aia am vreo cinci fluiere ºi mari ºi mici ºi cu cinci ºi cu ºase ºi cu ºapte gãuri.

 

Ce aº vrea eu tare mult, în afarã de faptul sã învãț sã cânt la chitarã, aº vrea sã învãț sã cânt la fluier d-âsta ciobãnesc. Nici nu vã închipuiți ce libertate vã oferã. Cum te duci undeva la munte, nu mai cari zongora, ajungi undeva la un refugiu, bei un ceai fierbinte ºi scoți fluierul din buzunar ºi tragi niºte chestii foarte melodioase.

 

Acuma' întrebarea mea este: cum se poate învãța sã cânți la fluier? Exclus trimiteri la profi de Blockflute, pentru cã Blockflute e altceva. Eu vreau sã învãț sã cânt la un fluier românesc. So, who can help me?

 

Nota Bene: Dacã mergeți prin Piatra Craiului ºi ajungeți în ªirnea pe la bodega principalã (prima bodegã cum vii din fundata) ºi vedeți în curtea de alãturi un tip cu pãrul alb,nu ºtiu cum faceți dar e musai sã-l ademeniți pe acest Carlos Santana al fluierului sã vã cânte ceva. Dacã e de dimineațã, merge sã-l luați la sentiment cu muzica, etc, etc. Dacã e dupã-amiazã e deajuns sã-i oferiți o sticlã cu vin ºi veți avea parte de un recital de fluier pe cinste.

 

Cam supãrat: cum mama dracu' îi duce pe unii urechea sã cânte dumnezãieºte din te miri ce instrument ºi noi ne stresãm atãt cu acorduri, bareuri, note, ritmuri, tehnici de picking, tehnici de ... ºi pânã sã ne perfecționãm, tot ca o cizmã sunãm.

Io pânã la urmã cred cã ºi Maestru' Hendrix, tot lãutar a fost.

 

Cã tot am încurcat borcanele, poate cineva sã mã ajute cu cântatul la fluier?

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca a inceput la 5-6 ani, ar putea fi raspunsul de ce ai ramas tu asa uimit. Probabil are auz perfect. Noi, chitaristii, cel putin o foarte mare parte, incepem sa cantam pe la 14-16 ani, si e normal sa nu avem un auz perfect, ci unul relativ. Auz-ul relativ inseamna ca daca eu iti cant un mi, si iti zic ca e un mi, iar dupa aia un do de exemplu, si nu iti zic ce nota e, tu poti sa-mi zici pt. ca recunosti intervalul. Oricum dupa ceva timp, iti creezi nota mi in capul tau si vei fii in stare sa-ti dai seama imediat ce nota este cand o auzi. Ajuta si sa-ti imaginezi fretboard-ul in timp ce canti, asa cum auzi o nota stii exact unde este.

Cat despre faptul ca de ce ne chinuim cu tot felul de tehnici pt. picking, acorduri etc ... este pt. ca chitara este un instrument mult mai greu de cantat decat fluierul, si trebuie sa-ti inveti muschii la anumite tipuri de miscari. NU se poate canta bine la chitara fara foarte mult exercitiu. E ca si cum ai lua un boschetar de prin gara si l-ai trimite la Olimpiada sa fuga impotriva atletiilor profesionisti.

 

Io pânã la urmã cred cã ºi Maestru' Hendrix, tot lãutar a fost.

 

Daca te referi la Jimi Hendrix, oameni ca asta se nasc odata la 100 ani. Sa nu mai vorbim ca trebuie sa te nasti si in perioada potrivita ... nu cred ca Hendrix ar avea nu stiu ce succes in anii '90/2000 vazand ce fel de muzica vine promovata acum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Faptul ca a inceput la 5-6 ani, ar putea fi raspunsul de ce ai ramas tu asa uimit. Probabil are auz perfect. Noi, chitaristii, cel putin o foarte mare parte, incepem sa cantam pe la 14-16 ani, si e normal sa nu avem un auz perfect, ci unul relativ. Auz-ul relativ inseamna ca daca eu iti cant un mi, si iti zic ca e un mi, iar dupa aia un do de exemplu, si nu iti zic ce nota e, tu poti sa-mi zici pt. ca recunosti intervalul. Oricum dupa ceva timp, iti creezi nota mi in capul tau si vei fii in stare sa-ti dai seama imediat ce nota este cand o auzi. Ajuta si sa-ti imaginezi fretboard-ul in timp ce canti, asa cum auzi o nota stii exact unde este.

Cat despre faptul ca de ce ne chinuim cu tot felul de tehnici pt. picking, acorduri etc ... este pt. ca chitara este un instrument mult mai greu de cantat decat fluierul, si trebuie sa-ti inveti muschii la anumite tipuri de miscari. NU se poate canta bine la chitara fara foarte mult exercitiu. E ca si cum ai lua un boschetar de prin gara si l-ai trimite la Olimpiada sa fuga impotriva atletiilor profesionisti.

 

 

 

Daca te referi la Jimi Hendrix, oameni ca asta se nasc odata la 100 ani. Sa nu mai vorbim ca trebuie sa te nasti si in perioada potrivita ... nu cred ca Hendrix ar avea nu stiu ce succes in anii '90/2000 vazand ce fel de muzica vine promovata acum.

offtopic: in legatura cu hendrix...avand in vedere cat de ridicat in slavi e pe acest forum doar.... cred ca inca ar avea succes;)

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
Daca te referi la Jimi Hendrix, oameni ca asta se nasc odata la 100 ani. Sa nu mai vorbim ca trebuie sa te nasti si in perioada potrivita ... nu cred ca Hendrix ar avea nu stiu ce succes in anii '90/2000 vazand ce fel de muzica vine promovata acum.

Totuºi cred cã Hendrix "simțea" chitara ºi avea un talent nativ. În legãturã cu ce succes ar avea Hendrix acum: presupun cã ar aborda un cu totul alt stil decât a avut atunci.

 

Nu are nimeni vreo idee despre cum se poate învãța cântatul la fluier?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pai, daca gasesti un fluier care sa aiba sase gauri, se poate improviza in functie de lectiile pentru tin whistle, cred io. Ei, acuma, daca gasesc un loc de unde sa-mi comand o saracie d-asta fara sa imi ceara carte de credit sau sa comand de minim o su' de lire, o sa fiu fericit. Bere pentru cine m-ajuta.

Link to comment
Share on other sites

nene Chiperiule, ia cauta pe la Mosu' din Piata Romana . Ultima data cind am trecut pe acolo avea un fluier de metal... nu stiu daca este scula aia irlandeza atit de cintata prin cintecele lor de betie. Bun topic cu fluierul ... Eu am Block-flote (sopran si bariton) ... sopranul il tin de acompaniament la chitara si baritonul la doine improvizate, bocete, etc. Toate felicitarile mele pentru cine a reusit sa faca un fluier romanesc sa sune ca o formatie la moda ! Partea cu "cele trei gauri " poate sa fie adevarata, dar deschizindu-l pe Ioan Slavici, si citind povetele lui Budulea, alte lucruri aflu despre bortele fluierelor. Dar s-ar putea sa maninc ciocolata. Tataia sa ma mai invete ceva, ca el se trage din ciobani coboriti din Muntii Buzaului. Poate postez o inregistrare. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Adi, sa-ti dea Domnul sanatate si mandea bautura daca-i asa, ca aman ma chinui cu americanii astia. Mi-am comandat un Clarke de peste marea cea mare, o mandrete de scula, si-s gata sa ma scobesc in pozunariu si sa decartez cati lei inseamna dolareii lor cei treizeci-si, numai sa ma stiu cu el acasa-n primavara, dar tre' sa ma-nteleg cu ei...iar daca Mosu' are tin whistle (si aflu cum s-ajung la dansul) m-arunc pe-o naveta (sau un cartus) ca pot sa-l fac sa cante.

Link to comment
Share on other sites

D'apai multa belea am avut io cu neica mosu' , da hai ca-ti dau adresa lui. Intrarea Urali nr. 4 , din Piata Romana o iei agale prin fata hotelului Howard Johnson (chiar pe partea lui) , si ai sa vezi o intrare pe linga hotel, inspre parcarea subterana, si un anunt cu "PRO MUZICA" ... daca ala-i intr-adevar tin whistle, sa te tina Dumniezau cit ai sa cinti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Tin whistle-urile, cel putin, de care n-are nenea Barbulescu, din pacate...still, thanks again, Adi...sunt, ca muzicutele, facute in diferite keys. D e cel mai obisnuit, pentru ostromentul ala, si iti iese D daca acoperi toate bortele cand sufli; asa o fi si la as'lalte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest gabi_fundacescu

salut. uite am dat un search pe google dupa melodii cantate din fluier si am gasit topicul tau . o spun cu mandrie ca si eu sunt un fan al fluierului si stiu sa cant cat de cat . in familia mea bunicul si taicamiu canta la fluier si la muzicuta :), si drept urmare si eu am invatat . fluiere am avut o gramada si originale si din astea mai neoriginale (dar care suna , nu ma refer la fluierele care se gasesc la 1.5 lei bucata si care nustiu cum sunt facute dar nu vnta mai nimic).

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi_fundacescu

Sal . Am un fluier cu 8 gauri si e foarte foarte simplu de cantat la el . uite cum e problema : trebuie sa ai ureche muzicala sa stii cateva melodii . eu am inceput cu cateva colinde :) si melodia care se canta la capra la anul nou (cu care faceam o gramada de bani cand eram prin clasa a 8-a ) . exersam in fiecare seara adica 23- 1 , de am inebunit vecinii, care nu stiau cine asculta muzica populara noaptea .

 

Tehnica pe care o folosesc eu , taraneasca , care nu e invatat de la nimeni ci e furata de la tata este : la un fluier cu 8 gauri mana staga pe gaurile de sus si cea dreapta pe gaurile de jos . in momentul in care degetele astupa perfect toate gaurile , in functie de tonalitatea fluierului incepi cu do, si pe masura ce iei degetul de pe cateo gaura urci cate o nota . Sunetul este dat de modul in care sufli (usor, nu te fortezi ca nu e trompeta -am incercat dar trebue presiune nu gluma). La un moment dat miscarile intra in reflex si poti sa observi ca stii miscarea degetelor la o melodie fara sa mai sufli .

E super simplu, eu nu sunt profesionist, nu stiu note foaret bine pt ca nu mi-am dat interesul. Ciao ciao

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 months later...
Guest Bogdan2901

        Luati`va in primul rand un fluier cu 6 gauri....Sau daca aveti din acela de plastic, astupati prima gaura din partea din spate, pt. a se auzi asemanator cu unul de prun.... Puteti incepe cu gama.... O sa incer sa desenez gama :)  ( *=gaurile apasate, 0=gaurile libere):

 

 

 

 

DO: *** ***

 

RE: 0** ***

 

MI: 00* ***

 

FA: 000 ***

 

SOL: 000 0**

 

LA: 000 00*

 

SI: 000 000

 

DO: *** ***

 

 

 

 

Si gama inversa (do-si-la-sol-fa-mi-re-do) :

 

DO: *** ***

 

SI: 000 ***

 

LA: *00 000

 

SOL: **0 000

 

FA: *** 000

 

MI: *** *00

 

RE: *** **0

 

DO: *** ***

 

 

 

 

NU, nu este greseala la SI :) ....asa suna la intoarcere :)

 

Daca este cineva interesat, voi mai posta sfaturi.... scrieti intai aici..... O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

:)

".....este important probabil sa faci putina ciobanie si transhumanta. acolo le prinzi pe toate!..."

 

++++ 10 hehe

 

 

 

La fluier se sufla intr-unul din capete unde are "mung stuck"-ul , iar cu degetele astupi toate gaurile asa este sunetul cel mai grav , cu toate gaurile libere ar fi sunetul cel mai inalt ,apoi faci combinatii permutatii si incercari sa vezi cand iese gama.

 

Daca sufli mai tare cu simt sunetul va urca in terta, cvinta, cvarta , octava sunetului de baza (sunet de baza = cel la care sufli normal nu prea tare ).

 

Trebuie sa mananci mult si sa te obisnuiesti sa sufli ca la inceput ametesti .

 

In rest , rabdare , si o metoda de fluier .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Blockflote: do major, diatonic

 

http://www.recorder-fingerings.com/en/F.php?Tibia=aDeu-1S1

 

Site-ul are toate tipurile de recorder (alto, tenor, etc) cu toate variatiunile de baroc sau german.

 

Tin whistle-urile, cel putin, de care n-are nenea Barbulescu, din pacate...still, thanks again, Adi...sunt, ca muzicutele, facute in diferite keys. D e cel mai obisnuit, pentru ostromentul ala, si iti iese D daca acoperi toate bortele cand sufli; asa o fi si la as'lalte.

 

Poti sa canti si cromatic daca ai experienta mai multa, dar e mai greu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
La fluier se sufla intr-unul din capete unde are "mung stuck"-ul , iar cu degetele astupi toate gaurile asa este sunetul cel mai grav , cu toate gaurile libere ar fi sunetul cel mai inalt ,apoi faci combinatii permutatii si incercari sa vezi cand iese gama.

 

Din pacate nu ai nimerit-o nici cu "combinatiile", nici cu "permutatiile" :) :)

De fapt avand in vedere ca sunt 7 borte, fiecare putand fi libera, astupata sau intredeschisa, rezulta ca sunt 3 stari in care se pot gasi.

De unde 37 "fingerings".

Mai e o borta si pe spate, care poate fi tinuta in 4 stari (apasata, libera, pe jumatate libera, pe sfert apasata). Inseamna ca numarul de pozitionari posibile ale degetelor este 4 * 37. Adica 8748.

Evident, nu toate aceste pozitionari reprezinta o nota in sine. Dar nu asta era scopul postului.

 

:) karpi

Edited by Vladimir Oltean
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest gaskar

Notele la fluier difera de notele la block flute, destul de tare.

Notele la orice fluier le puteti gasi la orice PC cu un analizator de spectru sau in cel mai rau caz guitar tuner )

 

Melodii romanesti mai greu de gasit, dar sunt de astea de la karaoke, cu o utilita usor se scot notele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Remoo

Pai tocmai mi-am cumparat un fuier :) cu 6 gauri. daca poti sa ne mai dai si alte tips-uri !!! Ar fi excelent:) !! MULTMUESC!

 

        Luati`va in primul rand un fluier cu 6 gauri....Sau daca aveti din acela de plastic, astupati prima gaura din partea din spate, pt. a se auzi asemanator cu unul de prun.... Puteti incepe cu gama.... O sa incer sa desenez gama :)  ( *=gaurile apasate, 0=gaurile libere):

 

 

 

 

DO: *** ***

 

RE: 0** ***

 

MI: 00* ***

 

FA: 000 ***

 

SOL: 000 0**

 

LA: 000 00*

 

SI: 000 000

 

DO: *** ***

 

 

 

 

Si gama inversa (do-si-la-sol-fa-mi-re-do) :

 

DO: *** ***

 

SI: 000 ***

 

LA: *00 000

 

SOL: **0 000

 

FA: *** 000

 

MI: *** *00

 

RE: *** **0

 

DO: *** ***

 

 

 

 

NU, nu este greseala la SI :) ....asa suna la intoarcere :lol:

 

Daca este cineva interesat, voi mai posta sfaturi.... scrieti intai aici..... O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest CielloViolin
Luati`va in primul rand un fluier cu 6 gauri....Sau daca aveti din acela de plastic, astupati prima gaura din partea din spate, pt. a se auzi asemanator cu unul de prun.... Puteti incepe cu gama.... O sa incer sa desenez gama :) ( *=gaurile apasate, 0=gaurile libere):

 

 

 

 

DO: *** ***

 

RE: 0** ***

 

MI: 00* ***

 

FA: 000 ***

 

SOL: 000 0**

 

LA: 000 00*

 

SI: 000 000

 

DO: *** ***

 

 

 

 

Si gama inversa (do-si-la-sol-fa-mi-re-do) :

 

DO: *** ***

 

SI: 000 ***

 

LA: *00 000

 

SOL: **0 000

 

FA: *** 000

 

MI: *** *00

 

RE: *** **0

 

DO: *** ***

 

 

 

 

NU, nu este greseala la SI :lol: ....asa suna la intoarcere :lol:

 

Daca este cineva interesat, voi mai posta sfaturi.... scrieti intai aici..... O zi buna !

 

Chestia e urmatoarea ,de curand mi-am luat un fluier romanesc cu 6 gauri si vreau sa incep a da din degete la el .Da n-am nici cea mai mica idee cum.M-ai putea ajuta?Ca de curand am auzit niste melodii dintr-un desen Naruto si m-au fermecat complet si desi majoritatea sunt cantate la flaut as da o incercare si la fluier .Da habar nu am ce tre' sa fak. Pls help xD.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest arhitectur

Pai tocmai mi-am cumparat un fuier smile.gif cu 6 gauri. daca poti sa ne mai dai si alte tips-uri !!! Ar fi excelent:) !! MULTMUESC!

 

QUOTE (Bogdan2901 @ Aug 16 2009, 09:19 PM) Luati`va in primul rand un fluier cu 6 gauri....Sau daca aveti din acela de plastic, astupati prima gaura din partea din spate, pt. a se auzi asemanator cu unul de prun.... Puteti incepe cu gama.... O sa incer sa desenez gama biggrin.gif ( *=gaurile apasate, 0=gaurile libere):

 

 

 

 

DO: *** ***

 

RE: 0** ***

 

MI: 00* ***

 

FA: 000 ***

 

SOL: 000 0**

 

LA: 000 00*

 

SI: 000 000

 

DO: *** ***

 

 

 

 

Si gama inversa (do-si-la-sol-fa-mi-re-do) :

 

DO: *** ***

 

SI: 000 ***

 

LA: *00 000

 

SOL: **0 000

 

FA: *** 000

 

MI: *** *00

 

RE: *** **0

 

DO: *** ***

 

 

 

 

NU, nu este greseala la SI biggrin.gif ....asa suna la intoarcere biggrin.gif

 

Daca este cineva interesat, voi mai posta sfaturi.... scrieti intai aici..... O zi buna !

 

 

Salutare. Mi-am cumparat acum cateva zile un fluier de la Muzeul Taranului Roman si am inceput eu sa misca ceva cu el dar prea putin.Te rog ma poti ajuta si pe mine sa inteleg mecanismul de a canta la fluier? Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest petricaradu

Va salut

Am gasit pe net , Cezar Cazanoi se numeste....artist la fluier...ascultati si va convingeti..http://www.youtube.com/watch?v=qOmC56imceQ&feature=related

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Se ia "de maner" si se arunca la gunoi :D

Sunetul e dat de distanta dintre gauri si baza lui, cat si de diametrul lor.

 

Mi se pare fascinant acest fluier daca ne gandim ca a fost inventat cu mult inaintea instrumentelor bazate pe corzi. Prima data au aparut instrumentele de percutie si de suflat, impreuna cu vocea umana ele au fost baza muzicii. Foarte tarziu a aparut si harpa deschisa, ideea de armonie, note muzicale (acum mai bine de 7000 de ani - si culmea, totul a pornit de la un arc de vanatoare, lui ii datoram existenta chitarii).

Edited by SorinT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.