www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Gama Do


Guest Balan Alex Ciprian
 Share

Recommended Posts

Guest Balan Alex Ciprian

CDEFGAB (nu stiu daca mia scapat ceva). As vrea sa stiu pentru acorduri, game cum pot sa stiu ce este C? Dupa mine C este Do jos, D Re, E Mi!... etc! daca e asa nu gasesc do de sus! cum e pana la urma! :)

Link to comment
Share on other sites

CDEFGAB (nu stiu daca mia scapat ceva). As vrea sa stiu pentru acorduri, game cum pot sa stiu ce este C? Dupa mine C este Do jos, D Re, E Mi!... etc! daca e asa nu gasesc do de sus! cum e pana la urma! :)

 

O doamne!!!

Intrebarile de la sectiunea incepatori sunt bulversante.

 

C do

D re

E mi

F fa

G sol

A la

B si

 

Indiferent de octava.

Acuma... unde unde nu gasesti "do de sus"? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
octava 1 este octava normala in care se canta

 

Serios?

 

Tine cont de faptul ca pe o chitara cu puntea fixa, in acordaj standard, cea mai joasa nota este E2. :)

Link to comment
Share on other sites

octava mica : do re mi fa sol la si; octava 1: do re mi fa sol la si; octava 2: do re mi fa sol la si

octava 1 este octava normala in care se canta

BA CA NU :) !!!

Do central pe pian este DO 2 pe chitara , adica do care il prinzi pe fretul 1 pe coarda si . Eu parca asa tin minte. Deci cred ca Mi gros se aftla in conraoctava ceva de genu asta . Care e cu consu sau pianist tre sa lamureasca calumea ca eu am memoria scurta.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa lamuresc putin care e treaba cu octavele... octava e pe locul doi la simplicitate, imediat dupa unison.

Ordinea: Contraoctava, octava mare, octava mica, octava 1, octava 2 si asa mai departe. Se poate canta in absolut orice octava daca iti permite intrumentul, iar octava 1 se poate spune ca e cea mai folosita :)

Exista 12 tonuri in total la instrumentele temperate. Ele se repeta, dar la frecvente diferite dublate sau injumatatite, asa iau nastere octavele.

Daca o nota oarecare are sa zicem 600 Hz, atunci aceiasi nota, dar cu o octava mai sus este egala cu 600*2=1200 Hz. La fel se face daca se cere nota o octava mai jos procesul e exact invers se imparte 600 la 2 si rezulta 300.

 

Deci aceiasi nota doar ca frecventa e dublata (ascendenta) sau injumatatita (descendenta).

 

Gama e cu totul altceva si acolo se complica putin mai mult treaba.

 

Later Edit: Exista un algoritm pentru ce vrei tu sa faci. Iei root-ul gamei pe care vrei sa o afli, in exemplul dat de tine, Do - C apoi adaugi o cvinta, sol in exepmlu. Iei acum sol/G si mai adaugi o cvinta, ajungi la D/Re, dup-aceea mai adaugi o cvinta lui Re/D si tot asa pana ajungi la radacina.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
Ca sa lamuresc putin care e treaba cu octavele... octava e pe locul doi la simplicitate, imediat dupa unison.

 

Exista 12 tonuri in total la instrumentele temperate. Ele se repeta, dar la frecvente diferite dublate sau injumatatite, asa iau nastere octavele.

Daca o nota oarecare are sa zicem 600 Hz, atunci aceiasi nota, dar cu o octava mai sus este egala cu 600*2=1200 Hz. La fel se face daca se cere nota o octava mai jos procesul e exact invers se imparte 600 la 2 si rezulta 300.

 

Deci aceiasi nota doar ca frecventa e dublata (ascendenta) sau injumatatita (descendenta).

 

Gama e cu totul altceva si acolo se complica putin mai mult treaba.

 

12 tonuri fiind 6 tonuri ºi 6 semitonuri?

Link to comment
Share on other sites

BA CA NU :) !!!

Do central pe pian este DO 2 pe chitara , adica do care il prinzi pe fretul 1 pe coarda si . Eu parca asa tin minte. Deci cred ca Mi gros se aftla in conraoctava ceva de genu asta . Care e cu consu sau pianist tre sa lamureasca calumea ca eu am memoria scurta.

 

trebe confruntate frecvente , si notatii

 

partiturile de chitara se scriu in cheia sol ,adica cu o octava mai sus .

 

de la 16 Hz la 16384 Hz sunt 10 octave

 

Note Frequency (Hz) Description

 

C-2 4.09 Lowest note for Gregg Bailey's 64' PVC subcontrabass clarinet

 

C-1 8.18 Lowest organ note

 

C0 16.35 Lowest note for tuba, large pipe organs, Bösendorfer Imperial Grand Piano

 

C1 32.70 ......................................................................." C1 "

 

C2 65.41 Lowest note for cello .........................................." C "

 

C3 130.81 Lowest note for viola, mandola ....................." c "

 

.

E3 164,814 ............................ coarda 6 la chitara............" e " notatia germana

.

 

C4 261.63 Middle C ........................................................" c' " (Schloss C)

 

C5 523.25

 

C6 1046.50

 

C7 2093

 

C8 4186,01 notatie englezeasca C8= ...................... C''''' notatia germana

Link to comment
Share on other sites

12 tonuri fiind 6 tonuri ºi 6 semitonuri?

 

Prin 12 tonuri ma refeream la o scala cromatica.

 

C - C# - D - D# - E - F - F# - G - G# - A - A# - B pentru C.

Link to comment
Share on other sites

Gama e cu totul altceva si acolo se complica putin mai mult treaba.

 

Later Edit: Exista un algoritm pentru ce vrei tu sa faci. Iei root-ul gamei pe care vrei sa o afli, in exemplul dat de tine, Do - C apoi adaugi o cvinta, sol in exepmlu. Iei acum sol/G si mai adaugi o cvinta, ajungi la D/Re, dup-aceea mai adaugi o cvinta lui Re/D si tot asa pana ajungi la radacina.

 

asta este cercul cvintelor , se foloseste la aflarea ( memorarea) ,sau "calcularea" nr. accidentilor de la cheie .

 

Apoi te uiti la numarul accidentilor si la ultima nota din partitura si afli gama in care este piesa.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire, in scoala generala, la muzica, invatam octava 1? Adica cea in care Do-ul era nota de pe prima linie sub portativ - C4? Deci octava 1 incepe cu C4 , adica Do-ul de pe tasta 3 coarda La? Mereu ma incurc, pentru ca undeva vad C3 iar in alta parte C4. Si de ce se cheama 'middle' C?

Link to comment
Share on other sites

adica vrei sa spui 12 semitonuri ......

 

Era vorba de notele in sine, nu distanta dintre ele. Distanta variaza, de ex. REb e diferit de DO#, diferenta e de o coma asa ca nu poti imparti un ton in doua bucati egale sa poti spune ca la mijloc e DO#/REb sa urce din semiton in semiton.

 

asta este cercul cvintelor , se foloseste la aflarea ( memorarea) ,sau "calcularea" nr. accidentilor de la cheie .

 

Apoi te uiti la numarul accidentilor si la ultima nota din partitura si afli gama in care este piesa.

 

Asa e. Poti afla mult mai multe chestii cu ajutorul dominantei.

 

Iar la aflarea gamei mi se pare mai usor in felul asta: te uiti la armura si in cazul in care avem b atunci iei penultimul bemol incepand de la cheie si pozitia lui imi arata gama. De exemplu avem la armura 4 bemoli, penultimul incepand de la cheie e LA, deci gama e LAb.

In cazul in care la armura sunt diezi, folosesti tot dominanta sau ordinea diezilor (ordinea bemolilor poate fi folosita pentru aflarea gamei cu b la armura dar e mai usor sa vezi penultimul b ). Numeri din cvinta in cvinta si alterezi septima cu un diez + ca pastrezi notele alterate de gamele dinainte, cam acelasi lucru cu cercul cuvintelor, banuiesc, pentru ca nu l-am folosit niciodata.

 

Imi sta in gand sa scriu un program folosind algoritmul asta cand am timp.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Era vorba de notele in sine, nu distanta dintre ele. Distanta variaza, de ex. REb e diferit de DO#, diferenta e de o coma asa ca nu poti imparti un ton in doua bucati egale sa poti spune ca la mijloc e DO#/REb sa urce din semiton in semiton.

Asa e. Poti afla mult mai multe chestii cu ajutorul dominantei.

 

Iar la aflarea gamei mi se pare mai usor in felul asta: te uiti la armura si in cazul in care avem b atunci iei penultimul bemol incepand de la cheie si pozitia lui imi arata gama. De exemplu avem la armura 4 bemoli, penultimul incepand de la cheie e LA, deci gama e LAb.

In cazul in care la armura sunt diezi, folosesti tot dominanta sau ordinea diezilor (ordinea bemolilor poate fi folosita pentru aflarea gamei cu b la armura dar e mai usor sa vezi penultimul b ). Numeri din cvinta in cvinta si alterezi septima cu un diez + ca pastrezi notele alterate de gamele dinainte, cam acelasi lucru cu cercul cuvintelor, banuiesc, pentru ca nu l-am folosit niciodata.

 

Imi sta in gand sa scriu un program folosind algoritmul asta cand am timp.

algoritmul este acelasi de fapt , dar trebuie sa te uiti la ultima nota cu care se termina piesa ca sa vezi daca de ex .daca este A sau F#m

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire, in scoala generala, la muzica, invatam octava 1? Adica cea in care Do-ul era nota de pe prima linie sub portativ - C4?

 

Da

 

Deci octava 1 incepe cu C4 , adica Do-ul de pe tasta 3 coarda La?

 

Da

 

Mereu ma incurc, pentru ca undeva vad C3 iar in alta parte C4. Si de ce se cheama 'middle' C?

 

karpi a postat mai sus o lista cu distantele dintre C-uri. C0 e sub contraoctava. primul C e pe contraoctava. C2 e pe octava mare. C3 pe octava mica. C4 e pe octava 1. C5 e pe octava 2 etc.

 

Se numeste middle C din cauza ca e pe octava de mijloc, adica octava 1. Se mai numeste si one-line C.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.