www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suruburi Doze Ajustat Inaltime


Jiganie
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Nu aveti cumva in plus niste surubele pentru doze? Cele cu care se ajusteaza inaltimea; e vorba de doze EMG, dar cred ca e bun orice surub care are diametrul potrivit 2.5 mm si are o lungime de 25-30 mm. Problema e ca am intrat in 2-3 magazine, gen Dedeman, sau mai mici de cartier, si nu am gasit la dimensiunile astea.

Orice ajutor e apreciat. Multam!

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Am mai gasit intre timp ca filetul ar avea pasul de 0.52 mm, iar la metric de 0.45 mm. Ma intreb daca aceasta diferenta chiar pune probleme, fiind vorba de 3-4 pasi? As fi tentat sa spun ca ar trebui sa intre..

Am gasit asa ceva http://phoenixmodels.ro/shop/surub-imbus-m25x276-highstrength-p-4617.html

Edited by Jiganie
Link to comment
Share on other sites

Mersi inca o data. Sunt totusi curios daca ati chiar incercat sa faceti asta (exact cu aceste tipuri de suruburi) rezultatul fiind ceva naspa, sau doar spuneti ca in general nu e bine sa bagi un surub necorespunzator? Asta in conditiile in care diametrul este corespunzator si doar pasul filetului e diferit cu 0.07 mm, si vorbim cred de doar 3-4 infiletari; in conditiile astea m-as astepta sa intre fara sa fie fortat, sau foarte putin fortat. Voi vedea in curand, numai sa gasesc surubelele, care cred ca de fapt au diam 2 mm si nu 2.5 cum am spus initial.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu de ce ne mai silim sa dam sfaturi daca lumea oricum face ce vrea. Go ahead, da-i bataie, dupa aia repar-o asa daca vrei  sa fie ca lumea : 

 

''Din pacate am primit in urma unui schimb pe RGC o doza Gibson care avea fileturile total distruse , puteai baga prin gaurile de prindere 2 suruburi cu care ar veni normal . Pe romaneste , am luat teapa .

 Am decis sa repar impreuna cu un prieten doza . Am terminat ieri treaba . Cateva metode de care am auzit , le-am vazut , dar nu sunt de acord cu ele deoarece sunt superficiale , treaba facuta pe jumate : umplerea gaurii cu  epoxy , cositor , superglue si alte minuni ; lipirea unei bucati de plastic ( sau alte materiale ) .

  Am ales ceva mai elegant si care o sa tina mult mai mult decat filetul din fabrica . Am facut gaurile perfect rotunde , intre timp amicul mi-a facut 2 cilindri cu filetul corespunzator si o buza la un capat , ca si material am folosit otel . Dupa aceea ieri am sudat cele 2 fileturi noi .

Rezultatul este foarte satisfacator , filetul va tine mult mai mult decat cel din fabrica si nu mai poate fi fortat cu diferite suruburi .''

 

Bafta cu fortatul surubului.

 

tumblr_netgfcD0kL1s1fmcoo1_1280.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

da,ce a patit ZKD am patit si eu - ceva istet s-a gandit sa indese surubu nepotrivit in gaura nepotrivita - a varzarit filetul de nu mai prindea surubul si arcul il impingea afara

am recurs la aceiasi solutie,doar ca fara a suda niplurile

 

concluzia

 

nu forta filetul :) tot tu s-ar putea sa iesi in pierdere dupaia

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, stati linistiti, si eu respect chitara si componentele ei! Nu am de gand sa brutalizez nimic, doar am spus ca m-as astepta, in conditiile date, dimensiunile mentionate, etc..sa intre 'fara sa fortez'. Si eram curios daca voi ati incercat exact in conditiile descrise de mine, adica surub de 2 mm in gaura de 2 mm, doze EMG sau SD, cu doar o diferenta foarte mica la pasul filetului... Daca ati dat peste doze in care cineva a fortat un surub de 2.5 mm intr-o gaura de 2 mm imi pare rau, si eu l-as fi injurat pe desteptu ala. La mine din fericire nu e atat de grav, eu doar am primit doza fara suruburi.

 

In fine, de la ultima postare chiar am gasit un surub cu diametru de 2 mm (~diametru total, dupa ochi si liniar); l-a gasit un electrician prin cutia cu suruburi, din pacate pentru mine am gasit doar unul, si cam scurt la 19-20 mm, insa da, potriveste fara sa fortez nimic. In timp ce scriam asta am dat o comanda pe net pentru niste suruburi M2, sper ca ceea ce am gasit la electrician din acesta e. Va mai las un feedback pe urma, se pare ca este un subiect interesant.

 

Cele bune! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Povestea s-a terminat asa, in caz ca cineva e curios: am cumparat suruburi M2.5, care sunt perfecte ca si diametru, insa exista o diferenta mica la pasul filetului. Recunosc ca am fortat putin, insa la nivelul de a forta cu doua degete, cu o cheie imbus foarte mica. Filetul e in stare f buna, suruburile circula cum trebuie, doza e la locul ei, sunt multumit. Mersi inca o data de pareri, chiar daca in cazul asta nu m-au ajutat deloc, apreciez bunavointa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.