www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Reghin ?


Eldrian
 Share

Recommended Posts

In vederea achizitionarii unui bass nou-nout la un pret destul de mic (400 RON in Sibiu, 450 in Bucuresti, etc.) , mi-am intors fata catre Reghin-ul autohton. Intr-o seara eram prin Muzica, si mi-a facut cu ochiul un Reghin Venus Bass. L-am luat, incercat, probat... nu biziia, grifful nu era DELOC curbat cum am vazut la alte Reghinuri de la reprezentanta... Tin sa spun ca am probat si Maxine (mai incolo pe etaj) ... iar fret buzz-ul incepea de pe la tasta 10 :) .

Acum un an jumate, un vinzator de la reprezentanta Hora din Piata Alba Iulia mi-a zis printre injuraturi , "e cel mai prost model de bass facut vreodata de Reghin" :| ...

Sunt ... socat. Ba e bun, ba e prost. Voi ce spuneti ? Am nevoie de ajutor de la cei ce au probat/avut vreodata asa ceva. I need all the help I can get !

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey
In vederea achizitionarii unui bass nou-nout la un pret destul de mic (400 RON in Sibiu, 450 in Bucuresti, etc.) , mi-am intors fata catre Reghin-ul autohton. Intr-o seara eram prin Muzica, si mi-a facut cu ochiul un Reghin Venus Bass. L-am luat, incercat, probat... nu biziia, grifful nu era DELOC curbat cum am vazut la alte Reghinuri de la reprezentanta... Tin sa spun ca am probat si Maxine (mai incolo pe etaj) ... iar fret buzz-ul incepea de pe la tasta 10 :) .

Acum un an jumate, un vinzator de la reprezentanta Hora din Piata Alba Iulia mi-a zis printre injuraturi , "e cel mai prost model de bass facut vreodata de Reghin" :| ...

Sunt ... socat. Ba e bun, ba e prost. Voi ce spuneti ? Am nevoie de ajutor de la cei ce au probat/avut vreodata asa ceva. I need all the help I can get !

 

:)

chestie cu marcile mai slabe ....incearca basul vezi dac iti place ...daca ti se pare comod ...ca poti sa dai de o porcarie sau poti sa dai de ceva bun tine de noroc

Link to comment
Share on other sites

oorice firma poate avea serii de chitare bune si rele

 

daca chitarele nu sunt depozitate corespunzator se distrug .

 

daca bara de otel din gat nu este reglate ptr corzile respective se indoaie gatul.

 

cele mai multe chitare nu sunt reglate din fasbrica !!!

 

Un magazin serios are maestru de chitare care le regleaza , ca sa se poata canta pe pe ele.

 

DAR la noi nu am vazut asa ceva , m-am dus sa incerc IRIS-ul si a trebuit sa acorxez si sa reglez cata ca sa se poata canta ...

 

Asa ca un bazait poate veni si de la calusul reglat prea jos ...

 

Reghin face chitare bune , materialul este OK ...vezi pe siteul lor din ce este chitara.

 

IRIS de luxe ...e din artar si corpul si gatul .Asta conteaza cel mai mult.

 

daca mergi sa cumperi sa rogi un cunoscator altfel cumperi dupa auzite......

Link to comment
Share on other sites

M-am jucat si eu destul de mult cu un bas Venus. Mie mi s-a parut un instrument foarte sanatos construit... Totusi dozele ar trbui schimbate.

Ce a ajuns pe mana mea avea o doza originala si una de pe ceva bas Yamaha... Cea originala intr-adevar nu-mi prea spunea nimic...

nu cred ca prea mult conteaza dozele , mai mult pozitia dozelor dau tonul pe langa frecventa de rezonanta .

 

Am facut o doza ptr un bass Framus , din patru bobine de releu de cate 2K , puse in paralel =500 ohmi , mi-am zis ca o sa am inalte ptr slapping , nimic ...suna uniform mu avea inalte prea multe cum ma asteptam , frecventa de rezonanta era pe undeva la 10Kohm , dozele de Strat au pe la 7 Kohmi .Apoi am cumparat bass Reghin i-am splitat dozele ca aveam sermnal enorm , a-mi bloca intrarea de procesor si distorsiona si pe Line/In al PC , asa injumatatite are volum acceptabil si nu duce in distorsiune intrarile.

 

Si corzile conteaza enorm , corzile si pozitia dozelor .

Link to comment
Share on other sites

corp : paltin, git : paltin , fingerboard : palisandru

 

Palisandrul, din cite stiu eu, este un material destul de "stupid" pentru fingerboard. Unde rosewood-ul aluneca foarte bine, iar maple-ul parca ar fi facut din unt (asa de frumos aluneca) , de palisandru nu stiu ce sa zic. Tipul de la reprezetanta din Sibiu mi-a vindut un pont : Bassul cumparat din Reghin (oras) costa 3 milioane. Cine poate verifica, si ar dori sa imi aduca asa ceva ? Nu ma dau banii afara din casa , deci nu as fi de acord sa dau 150 ron in plus aici :|

...

@Karpi, poti posta si un soi de "schema" pentru ce ai facut ?

Link to comment
Share on other sites

eu te sfatuiesc sa cauti bass Reghin , vechi , si in star buna lemnul ,gatul , bareurile ( la bass nu se prea tocesc prea repede)

 

este alltceva un instrument vechi de 20 de ani , daca a fost pastrat corespunzator si nu e crapat , rupt etc ai un instrument super .Nu mai ai noi surprize ,e le poti avea cu un instrument nou .

 

Eu am trei chit bass reghin , cate una din fiecare tip si in medie m-a coustat 100 RON bucata , si sunt in perfecta stare , si suna bine. si sunt vechi de peste 20 ani.

 

la bass nu prea conteaza din ce lemn este freatboard-ul , poate la chitara unde rezonanta proprie a gatului e mai aproape de banda de frecventa a chitarei.

 

freatboardul in fond e bine sa fie de culoare inchisa sa nu se vada murdaria cand se toceste lacul in cazul freatbord-ului din , paltin , artar ..

Link to comment
Share on other sites

^circuitul Reghinului in natura :

Dar asta numai pina cind ajunge in tirg la Pantelimon ....

Era un Reghin telecaster 100 de mii de lei vechi (cum l-a luat un prieten cind era in trecere pe acolo)

app, un mos a vindut odata un cap BASSMAN 100 cu 50 de mii ... fiindca avea impresia ca era radio si ca nu functiona :|

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

aviz amatorilor :

 

La reprezentanta HORA din Piata Alba-Iulia (Bucuresti) se afla 2 modele NOI de bass , ambele facute la Reghin. O copie de Precision Bass, si o copie de Stagg ( !? ) , adica corp gen Ibanez, iar grifful de 24 taste montat in stil Stagg. Le-am probat pe amindoua, copia de stagg e la 630 ron, precision-ul e 470. Le recomand cu cea mai mare caldura, tastele nu biziie, bridge-ul la bass-ul mai scump este sanatos si ESTE DIN METAL (nu ca stagg-ul) , iar Precision-ul are lipita pe spatele gitului chiar O ETICHETA pe care scria ceva gen "control de calitate" ... Oare s-a "cumintit" firma Hora ?

 

A, si pentru chitaristi, mai e acolo o copie de Les Paul , aproape identica cu originalul, si ca vopsea (sunburst galben-portocaliu)

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu mi-o dat un mare SUT in FUND. Mi s-a rupt bassul vechi, inspre headstock, e crapat juma' de git. Oricum nu avea ce sa stea pe perete la casa de la tara, asa ca nu vi-l vind si nu vreau reparatii. Decizia e luata. Imi iau bass Venus. Sau Reghin Precision, ce-mi vine mai la mina. Wish me luck. Reghinu-i fruncea, izbiti ostenii meiiiiiiii !

 

@stalk3r111 : Intre IRIS LUX SOLO si IRIS SOLO , in materie de lemn, nu exista absolut nici o diferenta. LUX este o copie de Ibanez, dupa formele corpului. Mai nou are si floyd rose - arata bestial peste finisajul lui psihedelic. Fii atent, ca s-ar putea sa gasesti si Iris Solo cu doza dubla in bridge. Are forma de Stratocaster si vintage tremolo. Testeaza-le mai intii, catã-le de fret buzz. Cinta gama majora din 3 in 3 semitonuri pe toata lungimea griffului, si daca nu biziie nimic, you should be okay :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

App rosewood = palisandru. Aia de la Scandic -e un model putin mai vechi de Reghin.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

@ susceptor : probabil ca eram teribil de amnezic cind am zis aia. Intr-adevar, am deschis la un moment dat dictionarul roman-englez pentru altceva si am vazut : rosewood - palisandru. Si acum am uitat. Si mi-am dat cu dictionarul in cap cind am revazut cele doua cuvinte in paralel, tot intimplator. Mea culpa. +1 , dar credeam ca am mai postat odata aici explicatia, si scuzele de rigoare. Acum vad ca n-a vrut sa mi le posteze. Ciudat.

Anyway, motivul pentru care ziceam de palisandru era faptul ca am probat la un moment dat un bass cu griff de asa zis "palisandru" (pe vremea cind nu faceam concordanta palisandru-rosewood), si mi se lipeau degetele de griff, nu puteam sa fac nimic, era un cosmar. De aceea zic. Atunci materialul ala era altceva.

 

@stalk3r111 Iris Solo este 350-400 RON (400 RON era varianta cu humbucker) iar Lux este 500-550 RON . Nu mai tin minte exact. Miine mai trec odata pe acolo, ca primesc marfa si poate ca in sfirsit aduc si Venus. Nu stau prea departe de magazin asa ca nu e nici o problema sa ma uit. Mai vrei sa intreb de ceva ?

Link to comment
Share on other sites

"Palisandrul, din cite stiu eu, este un material destul de "stupid" pentru fingerboard. Unde rosewood-ul aluneca foarte bine, iar maple-ul parca ar fi facut din unt (asa de frumos aluneca) , de palisandru nu stiu ce sa zic"

 

palisandru inseamna rosewood :|

 

nu stiu cum vi se lipesc sau aluneca voua degetele si ce rol are materialul freatboard-ului?

 

cred ca voi cantati cu mana incordata si strangeti prea tare ,

 

nici nu ating freatboardul cu coarda , numai daca bat tare ( hammering) sau daca prind acorduri si sunt atent sa sune foarte curat si sa nu bazaie vreuna din corzi.

 

la solo nu apesi asa tare ca sa sculptezi in griff.

 

materialul conteaza la timbru si la rezistenta la murdarire , adica pe culoare inchisa nu se vede asa tare ca se murdareste ....

Link to comment
Share on other sites

cred ca voi cantati cu mana incordata si strangeti prea tare ,

 

am zis, era "pe vremuri" ... (nici de atunci, vina mea, nu mi-am mai perfectionat engleza) . Nici nu am avut de-a face cu bassi top-line. Unul singur am avut, parca Reghin Les Paul era, cu gitul excelent (drept , parca era taiat cu laserul, nici nu se compara cu stagg) , o distanta corzi-griff de vis , si acuma s-a rupt. Pe el am invatat tot ce stiu acuma. Adevarul este, ca depinde si de bass. Cind ai distanta corzi-griff de cosmar, este cam normal sa ai tendinta sa pui prea multa putere in deget. Si daca dai cu degetu' ca dementu', biziie. Si ti se cam taie de bass daca esti incepator si patesti asa ceva, tu care chiar vrei sa inveti, si sa inveti bine. Nu mai comentez. Am fluturi in stomac. Astazi merg sa vad Venus-ul.

Link to comment
Share on other sites

@stalk3r111 :

iertare de double post. Nu pot sa dau edit :| ... whatever. Astazi au adus marfa, iris solo este 385 RON , Iris LUX solo 524 RON , Les Paul-ul 700 si ceva, bassul precision (unic) 470 RON (cu tot cu husa) , bassul copie Stagg 625 RON , iar venusiana mea este 4 milioane. Tinara, fecioara neintinata , ca in prima zi in care am vazut-o. Ti-am zis, din cite am atins eu, nu biziia nici un griff de bass si nu aveau alt soi de probleme.

 

P.S. : Incearca Iris Solo care este pus chiar la intrare, pe un stand. O chitara pe care scrie "Irish Tour '74" . Are un fretboard dumnezeiesc.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Raspunsul la intrebare este : DA, merita. Sunt fericitul posesor al unui bass Reghin Venus. Nu are probleme, nu biziie grifful, cum ma speriam eu, gitul este drept ca-n palma... in fine, o sa-l reglez, o sa-i schimb corzile si pun un review cit de curind :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
bah...nu stiu ce sa zic de Venusurile astea...n-am auzit/incercat...

faza e ca aveam un prieten care avea un bass Reghin ceva mai vechi...bah...da' suna de rupea :) ...avea coaie pe slapp...suna foarte clar pe acorduri & stuff...minunat, ce sa mai zic...as da orice sa am si io unu'...

ba ce rup reghinurile astea, fug si-mi vand rockbasu sa-mi iau un reghin d-ala de rupe pe slap

Link to comment
Share on other sites

ok, astazi l-am desfacut, curatat, de toate... Culoarea este un negru care in lumina soarelui se transforma intr-un soi de "midnight wine" . M-am speriat la inceput cind nu am vazut placa de metal care sa prinda gitul de corp (am crezut ca e glued-neck) , dar m-am linistit cind am vazut ca este set-neck, iar cele 4 suruburi cu inbus sunt ascunse sub acel 3-ply pick-guard. Miine cel mai probabil ii voi face si proba "la rece" la "sala" si ii voi schimba corzile cu Fender Nickel-plated Roundwound.

Un singur lucru trebuie facut : Nut-ul este adus pe pozitie cu ajutorul unui distantier (o mica pana de lemn) . Pacatul e ca pana aia nu ajunge si la coarda G, din care cauza biziie un pic pe "liber". Oricum, probabil ca ii voi schimba si nut-ul. Nu are zero-fret, cum arata modelul de pe site-ul celor de la Hora, dar nu conteaza, las' ca-i pun io floyd cu blocare :) .

 

ba ce rup reghinurile astea, fug si-mi vand rockbasu sa-mi iau un reghin d-ala de rupe pe slap

 

Is atit de ieftine ca nu o sa fii nevoit :)

Iar in privinta tonului, fii asigurat ca lemnul este de cea mai buna calitate. Nu cunosc dozele, abia miine il bag la putere, dar deja este un upgrade de la ce aveam eu mai vechi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Va stricati mana pe ele...Basul prost atrage obiceiuri proaste...pozitia mainilor, pozitia basului, etc. Cautati mai bine Squier second hand, sunt tot pe la banii aia si macar respecta dimensiunile Fender, doar e liga lor mai mica...La basurile reghin nu mi-au placut griff-urile - tastiera ingusta catre corp (implicit distanta mica intre corzi) si gatul gros. Eu nu am reusit sa fac slap & pop pe scule de Reghin...

Link to comment
Share on other sites

Va stricati mana pe ele...Basul prost atrage obiceiuri proaste...pozitia mainilor, pozitia basului, etc. Cautati mai bine Squier second hand, sunt tot pe la banii aia si macar respecta dimensiunile Fender, doar e liga lor mai mica...La basurile reghin nu mi-au placut griff-urile - tastiera ingusta catre corp (implicit distanta mica intre corzi) si gatul gros. Eu nu am reusit sa fac slap & pop pe scule de Reghin...

da te pricepi nu gluma

 

si maini standard de unde iei ? ca daca toate chitarele sunt standardizate tre sa mergi sa-ti faca operatie de reshape la manute ca sa se potriveasca cu standardul.

 

 

de unde scoateti ideile acestea ? te ai uitat cate tipuri de dimensiuni , "shape" exista ?

 

daca tu nu esti obisnuit cu un anume tip de gat nu inseamna ca nu este ideal pentru altcineva sau pentru un anumit stil de cantat ..

 

eu am mai multe tipuri de chitare , doua nu au gatul la fel ,,,si care-i problema? a-mi trebuie 5 minute de exersat ca sa a-mi intre in mana chitara dupa ce trec pe alta...

 

iar pozitia mainilor , alta problema, depinde de ce vrei sa executi , cum tii chitara etc....ce mai vorbim de pozitia mainilor cand baietii asi atarna chitarele sub genunchi ca asa arata bine , caci e vorba de aratare nu de cantat.Cu cantatul au treaba chitaristi si basisti nu balerini.

 

Apoi mai canta baieti cu basuri cu 6 sau 8 corzi de zici ca-i harfa si au un gat.....sii pe cati am vazut eu prin trupe de jazz cantau de mama focului , o fi invatat gresit si o fi exersat pe Reghin ...lol

 

chitarele Reghin sunt excelente la calitate/pret , daca totusi vrei sa ai "valoare" a-ti pui cate un Rollex pe fiecare mana , un lantz de aur de 3 Kg la gat , ca sa nu fi complexat ca nu canti pe o chitara de 5000$

 

curios, nimeni nu-i complexat de cum se canta si ce se canta ?

Link to comment
Share on other sites

iar pozitia mainilor , alta problema, depinde de ce vrei sa executi , cum tii chitara etc....ce mai vorbim de pozitia mainilor cand baietii asi atarna chitarele sub genunchi ca asa arata bine , caci e vorba de aratare nu de cantat.Cu cantatul au treaba chitaristi si basisti nu balerini.

felicitari karpi, nu mi-s deloc simpatici aia care trec cu totul prin cureaua de la bas

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Eu cant cu cureaua destul de lunga... Pentru ca asa imi este mie comod, si la chitara si la bass... chiar si la acustica. Cureaua si-o regleaza fiecare cum ii e mai comod. Inca o chestie, am cantat pe bass-ul din aceasta discutie, pe acel Venus negru al lui Eldrian (Adi) in liceul Sf. Sava si Chiperion (Radu) m-o auzit cantand. Exceptand faptul ca ma dureau degetele si ca a trebuit sa cant cu pana cu tonul dozei de neck dat spre "infundat", mie mi-o fu destul de comod, chiar si cu cureaua mai lunga decat normal. Eu mi-s cam punker cateodata, si mi-ar fi placut sa cant cu pick atunci cu tonul pe "clar" si sa sune punkish (eram si in tricou cu Ramones :)), sau sa fac un solo cu slap, dar nu m-o lasat chitaristu, ca el nu poate sa sufere punku' :) . Nevertheless, nu stiu de unde ideea ca Reghinezele ar avea dimensiuni sau forme incomode :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cant cu cureaua destul de lunga... Pentru ca asa imi este mie comod, si la chitara si la bass... chiar si la acustica. Cureaua si-o regleaza fiecare cum ii e mai comod. Inca o chestie, am cantat pe bass-ul din aceasta discutie, pe acel Venus negru al lui Eldrian (Adi) in liceul Sf. Sava si Chiperion (Radu) m-o auzit cantand. Exceptand faptul ca ma dureau degetele si ca a trebuit sa cant cu pana cu tonul dozei de neck dat spre "infundat", mie mi-o fu destul de comod, chiar si cu cureaua mai lunga decat normal. Eu mi-s cam punker cateodata, si mi-ar fi placut sa cant cu pick atunci cu tonul pe "clar" si sa sune punkish (eram si in tricou cu Ramones :)), sau sa fac un solo cu slap, dar nu m-o lasat chitaristu, ca el nu poate sa sufere punku' :) . Nevertheless, nu stiu de unde ideea ca Reghinezele ar avea dimensiuni sau forme incomode :)

cate un incepator abea se acomodeaza cu un tip de chitara cu un tip de tehnica si atuncea orice schimbare al da gata si nu poate sa cante , si pe buna dreptate nu-i convine alt gat alte corzi , dar aceastea nu trebuie luate-n seama , ce nu-i ok ptr unul e ok ptr altul ...nici mie nu-mi plac bareurile super jumbo la unele Ibanez ,sau Ibanez-urile ieftine cu gatul din bucatii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.