www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 107 - Votare, Comentarii


AddRien
 Share

Duel 107  

15 members have voted

  1. 1. Duel 107

    • iulian
      3
    • Seru
      0
    • tibimosby
      0
    • Bobo21
      2
    • ramurel
      2
    • AddRien
      5
    • karpi
      0
    • chris_27
      2
    • adrian_hera
      1
    • rawel_sr
      0


Recommended Posts

in primul rand track-ul fiind mai accesibil, a dus la numarul mai mare de participanti, lucru foarte bun :)

legat de vot, este greu de ales...

eu as vota asa :

 

AddRien premiul special al juriului, pt sound, pt calitatea interpretarii, , pt video.

(se vede ca a exersat mult, cunostea track-ul foarte bine)

chris_27 premiul 1 pt chitaristii experimentati, si pt interpretarea aproape ,,ad-hoc''.

karpi, premiul de popularitate, pt combinarea mai multor solo-uri mai cunoscute, si pt dorinta de a ajuta, pt sfaturi, pt experienta.

si restul participantilor au avut parti interesante, am ascultat de mai multe ori productiile lor, dar regula spune ca trebuie sa aleg doar un winner.

cum pe mine nu ma pot vota :) o sa acord votul meu lui chris_27.

sper ca si in viitor sa mai fie track-uri de acest gen, mai accesibile pt o gama mai larga de chitaristi, mai ales pt cei care nu au inca experienta multa in ,,tainele'' chitarii. :)

Edited by tibimosby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tibimosby, mulțumesc pentru aprecieri. Da, am tras mai multe duble asta din două motive: 

 

1. ca să faci un video, adică să improvizezi toată melodia, necesită mai mult efort. Pentru că tragi o dată, cap coadă. Când înregistrezi doar audio, poți să rezolvi mai ușor - ai posibilitatea de a edita.

 

și 

 

2. Duelul chitaristic nu este un concurs de 6 metri coarde. Ideea este să ne dezvoltăm capacitatea de a improviza. 

 

Dacă vii să improvizezi așa, ad-hoc, nu va ieși nimic bun (îți răspund la ce ai scris în topicul de la înscrieri), mai ales dacă nu stăpânești cât-de-cât chitara. Să înțeleg că tu tehnica asta ai folosit la înregistrarea de la duel?

 

Nu te supăra că-ți spun, dar înregistrarea lasă de dorit. Și nu mă refer doar la calitate înregistrării. Chitara nu este acordată și falsezi la două secunde. Eu îți recomand, pentru dezvoltarea ta personală și pentru toți cei care au nevoie (am mai spus asta):

 

- să asculți bine backing track-ul;

- să te joci cu el;

- să nu te grăbești să postezi din prima;

- să lași mai multe zile, ca să-ți vină mai multe idei (asta dacă nu ești Mozart, bineînțeles);

- să nu te apuci de făcut experimente (gen, cântat de la tasta a 12-a în sus rcain.gif.pagespeed.ce.SS9iGrwRMa.gif sau fără pentatonică ) până nu ai niște noțiuni de bază bine puse la punct.

 

Probleme mai sunt și la rawel_sr. Atenție mare la bend-uri și, în primul rând, să acordăm chitara mai întâi.

 

 

La adrian_hera mi se pare o evoluție, și chiar m-a surprins pe alocuri. La fel, Bobo21, a sunat a Slash la un moment dat!

 

Surpriza mare vine de la rămurel. Foarte melodic și un ton excelent din punctul meu de... auzire. Bravo!

 

Restul, pot spune că nu e o surpriză!!! Știu că sunteți buni!!!

 

Votul meu merge însă la iulian. Felicitări!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Foarte fain ca ne-am adunat mai multi la duelul asta. Zece in total .Felicitari  respect.gif.pagespeed.ce.cT5t_ZN-SC.gif

Este complicat cu votul pentru ca sunt chitaristi  avansati , medi sau incepatori si toti au facut treaba faina in felul lor.

As mentiona chitaristi  avansati care ar merita locul I din punctul meu de vedere la acest duel.(Seru ,Karpi, Addrien,Iulian)

 

Nu  voi vota cu unul din ei si sper sa nu deranjez pe nimeni daca fac asta. Voi vota un chitarist mai tinerel care mi se pare mie ca merita incurajat la duelul asta.  .

 

Karpi (He.. ai cantat o nota atat de fireasca incat mi-e ciuda ca nu mi-a trecut si mie prin cap sa o  cant :) )

Seru- faina abordarea (se aude ca are si el ani in spate cu chitara.Mi-a placut o tema in mod special ce ai cantat-o pe la jumatea piesei .M-am tot duelat cu el cu ani in urma .It s fun to be back :yay: Te salut bro! )

Addrien (Iti ies multe chestii faine si apare siguranta usor spre flow.Imi place ca ai tras dintr-o bucata.Fain si video felicitari)

Iulian (Mereu am spus ca muzica trebuie sa fie funy.Ai cantat bine si mi-a placut joaca ta)

Faini si restul si dupa cum s-a mai spus si in alte posturi, se vad diferente in spre mai fain la multi dintre participanti

Ramurel (It s all right !!! :) )

Nu am vrut sa scriu atat de mult...

As fi putut sa scriu despre fiecare concurent cate ceva dar ar dura o  vesnicie 

Inca odata felicitari tuturor!!!

 

votul meu merge la Bobo 21

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ AddRien:

 

ms de sfaturi / critici, imi pare rau ca nu ai auzit cum trebuie, ori ca a sunat cum a sunat.

important este ca am incercat. parca asta se incuraja pe aici... ori nu?

pot pune si eu un track pe care cant de ceva timp, si te asigur ca iese stas :)

da, au fost cateva gherle, le-am asumat din start.

pt mine are valoare mai mare ceva realizat cat mai instant, nu ceva pregatit zile intregi.

asta pot si eu, nu e mare lucru. 

oricum, eu nu mai particip, ca sa nu deranjez.

 

multumesc.

Edited by tibimosby
Link to comment
Share on other sites

@ AddRien:

 

ms de sfaturi / critici, imi pare rau ca nu ai auzit cum trebuie, ori ca a sunat cum a sunat.

important este ca am incercat. parca asta se incuraja pe aici... ori nu?

pot pune si eu un track pe care cant de ceva timp, si te asigur ca iese stas :)

da, au fost cateva gherle, le-am asumat din start.

pt mine are valoare mai mare ceva realizat cat mai instant, nu ceva pregatit zile intregi.

asta pot si eu, nu e mare lucru. 

oricum, eu nu mai particip, ca sa nu deranjez.

 

multumesc.

 

Prietene nu o lua asa personal. Io credeam ca-s cel mai aprins de pe aici.

 

Recunosc ca uneori m-am comportat ca un cretin dar totusi nu cred ca sunt un exemplu de urmat.

 

Intre timp simt o durere in suflet, cred ca-mi creste maseaua de minte, acuma la batranetze.

 

Si ca sa fiu on-topic: 

 

Pt mine cei mai buni au fost AddRien si Seru. As fi votat iulian dar mi s-a parut ca are prea multe fraze arhicunoscute.

 

As fi votat Seru ca AddRien parca deja e chiar prea bun. Dar pana la urma trebuie sa fiu corect. AddRien dupa mine a fost cel mai bun. Si sunt constient ca daca ma bag la urmatorul ma face praf. Dar ma bucur ca participa un chitarist din liga superioara. Cred ca ma simt mai motivat. :)

 

Edit: scuze am scris textul dar nu am votat in poll. Rezolvat.

Edited by ADIDAS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cel ma imult mi-au placut :

@iulian -frumos  Adagio ..foarte fain inserat ..

@Bobo - frumos

@ AddRien - lucrat frumos  stiu ca daca faci video ..onetake ..cu multe "duble" pierzi din spontenaitate ...si trebuie sa renunti apoi sa reiei a doua zi si tot asa pana data intri in "creatie"

@ramurel - a evoluat mult

@chris_27 ...Gary Moore al rgc.ro  dar ca surpriza si Coverdale !

La multi colegi am observat ca la partile  de intro mai ales pe "clean" cele "fine" pierd din timing ..din siguranta .Altii nu au studiat  progresia si astfel soloul in  anumite locuri  nu se nimereste cu BT-ul .

Frumos ca toti au mers pe crearea unor teme .

Votez @Bobo

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Hey, ho, fellas !

 

  Deci, mișto ediția asta a duelului, nici eu nu mă așteptam la participare așa mare, chiar mă gândeam, când am ascultat backtrack-ul, că voi fi singurul și ... :1st:

Dar, au început să apară participările, rând pe rând și mi-am zis, în sinea mea, "Băga-mi-aș... !" ...

 

 Despre participanți, mi-au plăcut, mișto, mă bucur pentru ei, Chris, Addrien și alții, cu care mă știu de ceva vreme, i-am împins înainte și învățat una-alta, iar rezultatele se văd ! Sunt mândru de ei ! Bravo, băieți !

 

:P :P

 

...........

 

Hei, gluma-i glumă !... Serios vorbind, eu zic c-a fost mișto din partea participaților la duelul ăsta, variante faine, interesante și a fost, din nou, dificil să votez categoric pentru una singură, dintre toate ...

 

 

 

 

 

 

PS : @tibimosby, nu cred că ai motiv de supărare, nici eu nu am perceput comentariul lui Addrien ca ofensator sau ceva, au fost câteva remarci critice, constructive, zic eu, unele legate chiar de cuvintele tale din postarea cu trackul.

  E ca la muieri, nu tre' să explici și te scuzi dinainte, că ai timp destul după aia... :P

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ AddRien:

 

ms de sfaturi / critici, imi pare rau ca nu ai auzit cum trebuie, ori ca a sunat cum a sunat.

important este ca am incercat. parca asta se incuraja pe aici... ori nu?

pot pune si eu un track pe care cant de ceva timp, si te asigur ca iese stas :)

da, au fost cateva gherle, le-am asumat din start.

pt mine are valoare mai mare ceva realizat cat mai instant, nu ceva pregatit zile intregi.

asta pot si eu, nu e mare lucru. 

oricum, eu nu mai particip, ca sa nu deranjez.

 

multumesc.

 

N-ai înțeles nimic din ce am scris.

 

Ai luat-o personal, vorba lui ADIDAS. Eu am încercat să-ți arăt cum trebuie să evoluezi. Dacă suntem orgolioși și spunem „asta pot să fac și eu”  dacă repet atât, dar nu putem demonstra, nu am făcut nimic.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

stati linistiti ramurel si AddRien, ca nu m-am suparat.

eu doar am vrut sa accentuez faptul ca criteriul meu de alegere al castigatorului este altul decat al lui AddRien.

pt mine, repet, instant-ul e mai important. atat.

daca prin asta am deranjat, imi cer scuze.

 

vedeti ca pe unul din grupurile de pe facebook se organizeaza ceva asemenator, insa cu timp mai scurt de postare, cam 3-4 zile.

juriul este format din 3 chitaristi cunoscuti, activi.

se incearca si diferentierea dintre participanti, intre cei avansati, mediu, si incepatori.

asta s-ar putea incerca si aici, sa fie trei locuri 1, cate unul pt fiecare categorie de participanti, unde, de asemenea,

daca un ,,concurent'' dintr-o categorie ,,inferioara'' castiga , sa zicem, 3 runde, sa fie trecut in categoria superioara.

si tot asa :)

asa chiar s-ar stimula creativitatea, si grija fata de interpretare. 

Edited by tibimosby
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ramurel si AddRien, ca nu m-am suparat.

eu doar am vrut sa accentuez faptul ca criteriul meu de alegere al castigatorului este altul decat al lui AddRien.

pt mine, repet, instant-ul e mai important. atat.

daca prin asta am deranjat, imi cer scuze.

 

vedeti ca pe unul din grupurile de pe facebook se organizeaza ceva asemenator, insa cu timp mai scurt de postare, cam 3-4 zile.

juriul este format din 3 chitaristi cunoscuti, activi.

se incearca si diferentierea dintre participanti, intre cei avansati, mediu, si incepatori.

asta s-ar putea incerca si aici, sa fie trei locuri 1, cate unul pt fiecare categorie de participant, unde, de asemenea,

daca un ,,concurent'' dintr-o categorie ,,inferioara'' castiga , sa zicem, 3 runde, sa fie trecut in categoria superioara.

si tot asa :)

asa chiar s-ar stimula creativitatea, si grija fata de interpretare. 

 

 

1. Inca nu suntem suficient de multi sa fim pe categorii.

 

2. Instant-ul asta e mai mult pt. jazz si mai mult pt avansati cu un bagaj bogat de lick-uri.

 

3. Nu toata lumea are timp sa bage un duel la fiecare 3-4 zile. Oricum trebuie sa inveti progresia sau sa fii atat de experimentat incat sa o ginesti din prima.

 

4. Sunt curios de grupul asta. :) Poti sa dai un link? Daca nu aici macar pe privat. Merci fain.

Link to comment
Share on other sites

@ adidas:

 

1. in timp, daca se merita, o sa fim.

2. intr-un jam session, cu persoane noi, cu melodie ,,nepregatita'', asta conteaza. am trecut prin asta saptamanile trecute.

3. am spus 3-4 zile, ca asa e acolo. aici poate fi o saptamana. daca cineva doreste sa participe, nu cred ca nu gaseste timp.

4. e in grupul ,,Guitaring''. momentan sunt doar exprimate dorinte de participare, si e track-ul pus.

Link to comment
Share on other sites

"nepregatita"?

 

La toti a fost cam nepregatita ,ca sa faci o piesa adevarata nu-i destul  o saptamana  chiar daca ai experienta cat incape  ,din mai multe puncte de vedere .

Dupa multa experienta intr-un anumit gen dat cunosti pe dinafara toate modurile de interpretare intuiesti stii progresia  nu ai de "invatat " numai  o "parte  special introdusa " de compozitor ce are rol  de a se  deosebii de progresiile standard din gen/stil .

Cum in acelasi gen /stil se merge pe cam acelasi "calapod " intervine arta de a fraza si a compune din mers linii melodice.

 

In consecinta de obicei una sau doua piese ( la mai multe cantate una dupa alta ) pot fi usor diferite ,dar dupa incepe sa semene totul cu cele primele doua trei  improvizatii ( in cazul mai fericit  ).

 

De alegerea toniului /efectelor mixaj etc nici nu mai discutam .

La unele piese din acest duel chitara parca era din alta piesa ,,nu se integra in background ca si mixaj /ton .Deci era nevoie de mai multe inregistrari mai multe cautari ..ton/volum ./compresor ..etc ..

 

Este foarte OK asa cum a fost acest duel ..bine ar fi sa partticipe cat mai multi  sa invete fiecare din greselile altora  si sa le vada si pe ale lor ca apoi data viitoare sa corecteze sa fac sa cante mai bine mai inspirat ,,etc .

 

In zilele de acum putini muzicanti tineri canta zilnic la vre-un club sau cum era odata la dans si baluri in club ..erai obligat sa canti zeci de piese hiturile vremii ..cu fiecare piesa noua chiuar daca nu-ti placea invatai cate ceva .

Acum tinerilor le-a ramas forumul , internetul .Asta este , ast aa ramas ... trebuie sa cante cat mai mult cat mai multe piese ,cat mai multe improvizatii ..sa se inregistreze sa asculte sa recunoasca greselile sa se corecteze .

 

Sunt multi tineri care nu participa , vor sa iasa in "lume " cind sunt profi ..asta nu prea functtioneaza ..nu-i poezie ...nici matematica ..inveti o stii si o expui ..trebuie experimentet , incercat ..pana ajungi sa canti cumva .acceptabil .mai ales "live "  unde pe langa toate celkl acunoscute mai apar o sumedenie de alte probleme ..

OK ..e lunga ...

Atentie la timing ..bend-ul sa fie in timing sa ajunga in pitch exact pe timp , 16-ime  sa fie 16-ime  ,trioletii de 16-ime sa fie T16-imi , la accelerari in masura sa fie iarasi in timing ,,,sa nu se termine cu 32-ime  inainte de accent sau sa nu inceapa cu o 32-ime mai tarziu .....se executa linear sau exponential o accelerare ca la ultimele note sa rezolvi cu o "lungire " dinamica nu statica ( vibrezi ..bending , dive , etc  ) timpul ramas ca sa pici pe timpul unu din urmatoarea masura etc ,,,

Toate inexactitatile de timing dau imporesia de cautari de nesiguranta .

Unii la riffuri  lente accentueaza incontinu toate notele ce duce la o impresie de crispare , cautari nesigurannta ..accentele sa dau ca sa aiba balans executia liniei melodice .ritmice  si trebuie sa se incadreze in piesa in BT ...etc etc

Presupun ca fiecare dintre colegi va recunoaste pasaje cu probleme si va incerca sa ocoleasca sa coirecteze greselile ..

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@tibimosby, mulțumesc pentru aprecieri. Da, am tras mai multe duble asta din două motive: 

 

1. ca să faci un video, adică să improvizezi toată melodia, necesită mai mult efort. Pentru că tragi o dată, cap coadă. Când înregistrezi doar audio, poți să rezolvi mai ușor - ai posibilitatea de a edita.

 

și 

 

2. Duelul chitaristic nu este un concurs de 6 metri coarde. Ideea este să ne dezvoltăm capacitatea de a improviza. 

 

Dacă vii să improvizezi așa, ad-hoc, nu va ieși nimic bun (îți răspund la ce ai scris în topicul de la înscrieri), mai ales dacă nu stăpânești cât-de-cât chitara. Să înțeleg că tu tehnica asta ai folosit la înregistrarea de la duel?

 

Nu te supăra că-ți spun, dar înregistrarea lasă de dorit. Și nu mă refer doar la calitate înregistrării. Chitara nu este acordată și falsezi la două secunde. Eu îți recomand, pentru dezvoltarea ta personală și pentru toți cei care au nevoie (am mai spus asta):

 

- să asculți bine backing track-ul;

- să te joci cu el;

- să nu te grăbești să postezi din prima;

- să lași mai multe zile, ca să-ți vină mai multe idei (asta dacă nu ești Mozart, bineînțeles);

- să nu te apuci de făcut experimente (gen, cântat de la tasta a 12-a în sus rcain.gif.pagespeed.ce.SS9iGrwRMa.gif sau fără pentatonică ) până nu ai niște noțiuni de bază bine puse la punct.

 

Probleme mai sunt și la rawel_sr. Atenție mare la bend-uri și, în primul rând, să acordăm chitara mai întâi.

 

 

La adrian_hera mi se pare o evoluție, și chiar m-a surprins pe alocuri. La fel, Bobo21, a sunat a Slash la un moment dat!

 

Surpriza mare vine de la rămurel. Foarte melodic și un ton excelent din punctul meu de... auzire. Bravo!

 

Restul, pot spune că nu e o surpriză!!! Știu că sunteți buni!!!

 

Votul meu merge însă la iulian. Felicitări!

 

 

Merci :))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.