www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare legata de brand


Guest space
 Share

Recommended Posts

M-am uitat intr-un magazin la un mini-humbucker Bill Lawrence made in USA.Am desfacut cutia, l-am studiat putin dar problema e ca nu scria nicaieri pe doza "Bill Lawrence".

Intrebarea mea : este cumva o facatura?

Mai este cazul si altor branduri de doze bune?(DiMarzio,Seymour Duncan,etc)

Adica nu as vrea sa dau 2 milioane jumate pe o doza coreeana ordinara. :)

Link to comment
Share on other sites

@marcel: nu conteaza in ce magazin am fost.Nu vreau sa ii fac reclama proasta sau altceva.Dar ca orice cumparator m-am uitat atent la doza in cauza si mi s-ar parea normal sa scrie brandul pe ea....

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Incearca sa-i scoti masca de pe doza ... acolo ar trebui sa scrie si data fabricatiei si marca .... dar vezi ca in cutiile de bill lawrence existe un fel de certificat de garantie. Daca nu esti convins cere-i vanzatorului sa-ti arate contractul de dealership cu Bill Lawrence. (Bill Lawrence Designs / Wilde USA Inc.)

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza ce scrie mai nou se scrie ce vrea clientul oricum toate sunt CHINA , au chinezi branduri din care vrei , daca vrea lumea a sa puna Doina sau Reghin numa sa cumpere lumea.

 

cauta pe net sa vezi daca au asa ceva , sau se pune numai la seriile mai deosebite , sau de aniversare ca colectionarul sa fie linistit , oricum se fac in china ca-i cel mai ieftin.

 

Si mania cu American Fender si cu logoul pe fiecare surub a aparut dupa ce chiar firma fender a scos o groaza de gunoaie si pana la urma nu a mai fabricat chitare , mai tarziu au reluat fabricatia vazand ca alti au reusit sa refaca brand-ul ( japonia si Squier , precum si Mexic), si a inceput razboiul cu branduirea si "noi " standarde ca si American Fender ce urma sa certifice calitatea unui instrument ...dar la ora actuala nu se mai stie nimic toata lumea e " globalizata" ..

 

cu 5000000 poti sa-ti iei o chitara buna ...5+2=7milioane un reghin IRIS super bun , numa cu vibratoril nu stiu din ce material e ,lemn super ..artar toata chitara +rosewood asa ceva inainte numai la chit scumpe se folosea , lucratura super , doze bune HSS , am incercat pacat ca nu am cumparat dar poate iau una ,( ma da nevasta afara cu chitare cu tot ...hehe )

 

la ce-ti trebe , la un Strat ?

Link to comment
Share on other sites

Da, ma gandeam sa iau un Fender Strat si sa ii pun un mini-humbucker ca sa scot si sunete ceva mai agresive.

De-aia m-am uitat la un "Bill Lawrence", dar vad ca brandul e din ce in ce mai scump.Mai scump decat obiectul in sine.

Link to comment
Share on other sites

mai shtiu pe cineva care cica vindea doze "emg"...numai emg nu erau..ci un soi de chinezarii de proasta calitate...si zicea omu' k le-a luat din fabrica ...chiar cand sa shtanteze emg pe ele..si d-aia nu scria nimic..dar erau emg...( cunoscatorii "shtie")

 

Incearca sa-i scoti masca de pe doza ... acolo ar trebui sa scrie si data fabricatiei si marca ....

eu zic sa demonteze doza de tot..sa desfaca bobinele ...sa scoata magnetii..poate scrie undeva bill lawrence...sau poate au fost luate din fabrica chiar inainte sa scrie pe ele brandul...

Link to comment
Share on other sites

Va dati seama ca nu puteam sa fac asta in magazin.:)Doar sa ii cer vanzatorului certificatul ala de garantie.

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Despre Bill Lawrence nu stiu nimic, dar stiu de exemplu ca sunt si doze Seymour Duncan pe care nu scrie brandul, dar vin in cutii sigilate pe care scrie.

 

La SD, daca nu scrie pe capacu de plastic (pe la '59 nu scrie de ex) e stantat in placa de metal de pe spate.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Ok...m-am documentat un pic pe net,am vorbit si cu vanzatorul in cauza si pana la urma eu am gresit...mini-humbuckerul ala este original 100% Bill Lawrence.Sunt sigur ca suna fain...o sa-l probez in curand.

Asa ca imi asum intreaga responsabilitate pt eroarea facuta(nestiinta probabil).Ii rog pe carcotasi sa nu mai comenteze pe subiect ca este inutil...

Poate adminii fac o fapta buna si sterg threadul...

 

rock on

Link to comment
Share on other sites

Ok...m-am documentat un pic pe net,am vorbit si cu vanzatorul in cauza si pana la urma eu am gresit...mini-humbuckerul ala este original 100% Bill Lawrence.Sunt sigur ca suna fain...o sa-l probez in curand.

Asa ca imi asum intreaga responsabilitate pt eroarea facuta(nestiinta probabil).Ii rog pe carcotasi sa nu mai comenteze pe subiect ca este inutil...

Poate adminii fac o fapta buna si sterg threadul...

 

rock on

 

Ce te-a apucat?Stai mai linistit...e normal sa iti pui si sa pui astfel de intrebari pe forum. Mai ales cu"globarizarea", nu mai stii ce si cum. Si eu sunt foarte suspicios de felul meu. Am primit de curand o chitara cu doze SD, zebra coil. Pana nu le-am dat jos sa ma conving ca sunt originale, nu m-am lasat, cu toate ca sunau ca niste SD-uri... :). Normal ar fi sa aiba sigla peste tot. Dupa cum stie toata lumea, SD-urile sunt mai usor de recunoscut pentru ca au scris pe ele numele. Tot le-am dat jos si pe spate am gasit stantat:"MADE IN USA' . Teoretic si Bill Lawrence ar trebui sa aiba mai multe sigle dintr-astea de "siguranta", desi, cum s-a zis si mai sus, nu poti sa fi sigur de nimic. Oricum, bine macar ca nu scria "Pill Laurence", ca atunci stiai sigur ca ai una originala...din China. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu pe absolut TOATE seymour duncanunrile scrie. Pe single coiluri de exemplu e lipit un sticker cu modelul (APH1, SSL1, etc). Totus daca sursa este de incredere sunt sanse mici sa umble cu cioara vopsita la single coliluri. Pe Humbuckere si pe mini-humbuckere e exact cum s-a zis mai sus. Fie scrie pe capac fie e stantat pe spate in suportul de metal.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Asa si io am doua WCR -uri (care nu stiti ce-s alea,datzi pe google).si nu scrie nimic pe ele.Mi le-a dat ,insa Jim Wagner,care le si produce.Sper ca nu s-a autopiratat :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.