www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Fender Fm212R


demiicaros
 Share

Recommended Posts

Salut, am o problema la comboul meu Fender FM212.

Cateodata se aude un bazait, nu foarte intens dar e destul de deranjant.Se intampla doar daca cablul este bagat in amp dar sigur nu e de la cablu.

Am reusit sa-l inregistrez intr-un moment de asta asa ca las youtubul sa vorbeasca:

 

 

 

As avea nevoie de cineva cine repara amplificatoare in cluj!

Daca cunoasteti unul va rog sa-mi dati de stire!

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Am avut ceva similar, am fost la un electronist și acesta a ”întărit” toate lipiturile, și merge brici acum.

Nu știu pe cine sa îți recomand în cluj, dar dacă nu ai cunoștințșe să îl faci singur poți să îl duci la orice electronist (reparatii de tv, electrocasnice). Demontatul și montatul durează mai mult decât procedura de reparație, așa ca poți economisești timp/bani dacă duci direct ampul scos din cabinet (sunt niște șuruburi în lateral și sus)

Link to comment
Share on other sites

Si din punctul meu de vedere suna a hard disk. Am avut niste monitoare de studio care desi nu aveau niciun defect se comportau similar cu amp-ul tau daca erau folosite in aceeasi priza cu calculatorul. Daca le alimentam dintr-o alta priza care nu era pe acelasi circuit cu PC-ul, zgomotul disparea. Totodata iti recomand impamantare si la PC si la amp, si asta ar putea fi o cauza.

Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul nu are nici pe dracu!

E "dat tare",zgomotul este din cauza cablului de la chitara, mizeriilor din priza,împământare.

Fa următorul experiment științific,scoate cablul din amp,o sa observi ca amplificatorul nu are zgomot,asa se probează zgomotul unui amp,fără cablu în el,cind ai chitara în el și face acel zgomot,înseamnă că sunt alți factori care te umplu de biiiiiiiiz.

Nu cere prea multe de la acel 212,se încadrează în categoria amplificatoarelor low cost.

Dacă acel zgomot apare, fără cablu în amp,sigur ai lipituri la masa amplificatorului, prost făcute, la cum se lucrează azi,nu e nimic neobișnuit, sculele trebuie sa funcționeze cit sunt în garanție apoi....Dumnezeu cu mila.

Cind ai făcut clipul,aveai chitara deschisa?

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul nu are nici pe dracu!

E "dat tare",zgomotul este din cauza cablului de la chitara, mizeriilor din priza,împământare.

Fa următorul experiment științific,scoate cablul din amp,o sa observi ca amplificatorul nu are zgomot,asa se probează zgomotul unui amp,fără cablu în el,cind ai chitara în el și face acel zgomot,înseamnă că sunt alți factori care te umplu de biiiiiiiiz.

Nu cere prea multe de la acel 212,se încadrează în categoria amplificatoarelor low cost.

Dacă acel zgomot apare, fără cablu în amp,sigur ai lipituri la masa amplificatorului, prost făcute, la cum se lucrează azi,nu e nimic neobișnuit, sculele trebuie sa funcționeze cit sunt în garanție apoi....Dumnezeu cu mila.

Cind ai făcut clipul,aveai chitara deschisa?

DA, aveam chitara deschisa.Am incercat cu mai multe cabluri cu mai multe chitari si cand incepe sa faca nu mai conteaza ce chitara sau cablu bagi in el.Am incercat in mai multe prize si tot asa.De obicei incepe dupa 20-30 minute de cantare sa scoata acest zgomot.

 

Si alti au mai patit cu modelul asta :

http://forums.rgc.ro/topic/103756-vand-head-fender-frontman-212r-defect/?hl=frontman

http://www.diyaudio.com/forums/instruments-amps/226463-fender-fm212r-problems.html

Link to comment
Share on other sites

 

 

Cel pe care l-ai pomenit mai sus si pe care il vand eu ca fiind defect (desi nu sunt convins ca e defect) are un fasait asemanator fasaitului unui potentiometru vechi, e ceva mult mai subtil decat la tine. La mine se manifesta si doar cu cablul cuplat (cu sau fara chitara). Deci nu e legat de doze, fie ele single coil sau nu, nici de calitatea cablului, nici de impamantare sau HDD. Eu unul le-am elimant pe toate. Cu cablul scos tace.

 

Nu mi-am batut capul cu depanatul lui dar s-ar putea sa aiba dreptate Vio, e un amp foarte ieftin iar aceste inconveniente s-ar putea sa treaca drept normale (desi clar n-ar trebui sa existe). Cel putin in cazul meu unde repet, fasaitul e mult mai subtil si e astupat complet daca incepi sa canti.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In momentu' in care Sam a avut problema asta m-am uitat pe alte forumuri, problema se pare ca-i destul de des intalnita la scula respectiva. Ca rezolvare insa am ajuns mai in ceata decat la inceput. Unii au rezolvat problema precum Picnic (lipituri pe alimentarea operationalelor), altii au schimbat operationalele, unii nu aveau problema decat cu single-coil, etc... In plus, circuitul de comanda al canalelor foloseste un sistem pe care personal nu l-as utiliza in regim DIY (mai mult schema este gresit reprezentata pe schema de 212 care am vazut-o eu). 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.