www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson vs. Ibanez


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

acuma vad cat de scump e iabnezul .. no way ... mai bine mia pui vreo 5oo lei si iti iei un schecter hellrasier c-1 de toate frumusetea. care o sa bata la fundulet si ibanezul ala si jacksonul ala .. cu tot cu doze schimbate.

Plus ca ibanezul ala daca ii mai schimbi si dozele ( sa ziceam 200E ) ajunge mult mai scump decat hellrasierul.

 

In caz ca e cineva interesat de un schecter hellrasier C1 ( gloss black ) da-ti un PM.

Link to comment
Share on other sites

cum adica "sa-mi dau un pm"?

 

 

:))) .. mai greseste omul ... :(:) .. oricum esenta e importanta ... si atata timp cat se intelege un smiley sau un brb cred ca se poate intelege si ce am vrut sa zic :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

uite ... daca nu ti-ai luat inca chitara .... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10637 ... vb cu omul ca sa o incerci ... ar iti promit ca odata pusa mana pe ea .. nu o sa mai vrei sa ii dai drumul.

 

Chiar daca este cu 4 mil mai scumpa decat ibanezul ala ... diferenta este mare si isi merita toti banii.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si ibanez si jackson (nu chiar aceleasi modele, dar asemanatoare). Imi place mai mult griful de la Ibanez, dar d.p.d.v. al sunetului....am schimbat dozele. Din cele 2 chitari iti recomand sa o iei pe aia care crezi ca iti vine mai bine la mana si schimba dozele. E mai scump dar poti sa o faci in timp. Si merita. (eu as merge pe ibanez)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Nebunu'

Jackson made in Japan, cele mai bune chitari, cu un raport calitate / pret excelent, cu mentiunea de a schimba dozele cu unele adevarate!!!!!!!!!

Nu contest calitatile Ibanezului de serie buna, de pe la vreo 1200E in sus! dar dintre chitarile Ibanez si Jackson pe la aceleasi preturi, Jackson-urile sunt superioare calitativ, din punct de vedere al materialelor feroase (ma ref in mod special la floyd r , taste, menghina, etc), mult mai rezistente, al finisajului grifului, si bineinteles asupra faptului k daca chit este reglata bine, nu falseaza absolut de loc.

Nu incap in discutie chitarile made in corea, china, malaezia, etc (exceptie facand jackson urile made in USA)

Am inceput aceasta discutie in lumina faptului am ceva experienta, am 32 ani, cant de la 17, si am avut peste 10 chit Jackson, 2 Ibanez uri, (si multe alte porkerii kare nu se pun la socoteala). Va invit la o discutie si pareri pe aceasta tema!

O sa fac un topic special cu celelalte marci , dar mai intai sa epuizam Jackson vs Ibanez!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

a venit si nebunu pe rgc :)) lume lume :) ... fugiti lumee..

 

bine ai venit ma... ma bucur ca participi la discutii... chiar e nevoie de oameni cu experienta ta pe forum...

 

legat de jackson si ibanez... cred ca nebunu a spus tot...

 

-o singura mentiune am.. in ultima vreme jackson a scazut calitatea...

Link to comment
Share on other sites

as lua ibanezul fara discutie. pt. dotari etc. nu-mi dau seama ce-i "s" bridge-ul ala si mie cam lene pt google. s-ar putea sa fie ceva interesant. cat despre doze sigur sunt infinity, deci trebuie schimbate...

 

dozele trebuiesc oricum schimbate ...pe o sticla de Votka Krepkaya Strong

 

Jackson made in Japan, cele mai bune chitari, cu un raport calitate / pret excelent, cu mentiunea de a schimba dozele cu unele adevarate!!!!!!!!!

Nu contest calitatile Ibanezului de serie buna, de pe la vreo 1200E in sus! dar dintre chitarile Ibanez si Jackson pe la aceleasi preturi, Jackson-urile sunt superioare calitativ, din punct de vedere al materialelor feroase (ma ref in mod special la floyd r , taste, menghina, etc), mult mai rezistente, al finisajului grifului, si bineinteles asupra faptului k daca chit este reglata bine, nu falseaza absolut de loc.

Nu incap in discutie chitarile made in corea, china, malaezia, etc (exceptie facand jackson urile made in USA)

Am inceput aceasta discutie in lumina faptului am ceva experienta, am 32 ani, cant de la 17, si am avut peste 10 chit Jackson, 2 Ibanez uri, (si multe alte porkerii kare nu se pun la socoteala). Va invit la o discutie si pareri pe aceasta tema!

O sa fac un topic special cu celelalte marci , dar mai intai sa epuizam Jackson vs Ibanez!!!!!!!!!!

 

 

in ce se masoara calitatea dozelor , eu inca nu m-am prins carei spilu?

 

Care credeti ca e mai buna dintre astea doua (dpdv calitate/pret):

 

http://www.musicstorekoeln.de/is-bin/INTER...umpTo=OfferList

 

http://www.musicstorekoeln.de/is-bin/INTER...umpTo=OfferList

 

Ibanezul are corpul din mahon si un tremolo foarte bun (se pare...), dar Jacksonul are doze mai bune. Ce ziceti ?

 

 

Ibanez este firma .......Jackson ..nu se stie ce este

 

pana una alta am vaz chitare Jackson pe care crapa lacul ...in magazin !! o fi facute din ce?

 

Vibratorul nu stii cum e pana nu al incerci si nu-l folosesti macar o luna , da sa tragi de el sa vezi cat tin pivoti si "cutitele" , de cate ori poti strange suruburile pana cand nu mai ai filet .?

 

Eu am S bridge la Keiper , adica tabla indoita , in loc de ceva turnat si serios , bau-bau.Dar S Bridge zic baieti si la Standard Tremolo asa ca depinde....

 

Am chitara de 3 -4 luni si deja ami bat capul cum sa inbunatatesc tremoloul. din bombdive nu revine trebuie sa treg de vibrator sa se puna in pozitia corecta , tre sa scap de filetul de strans corzile nu stiu cat vor tine , este comod cand se rupe o coarda la bridge , da nu le vad viata lunga. La pivoti parca este otel bun ,dar vestitul S ..are muchiile nasoale si nu are inlay din otzel , asa ca voi pune eu niste "cutite" de otel.prinse in suruburi.

 

Asa sunt la Strat-ul meu , si dupa 22 de ani nu falseaza nu-i tocit etc...da e Fender ..nui facut din plasteliina ci corp turnat cu "cutitele" schimbabile , foarte robust .dezavantaj :fiind adaptat la Strat ( fara a scobi in corp ca si la Floyd) ,nu e prea LOW ..dar te obisnuiesti.

 

!!! vezi ca nu scrie nimic de GAT ...din cate bucati este ?? este plin de Ibanez cu gatul adaugat la headstock.

 

eu zic sa-ti cumperi o HORA ...IRIS ...arata exact ca si Ibanezul al doilea acela Gri ..este din paltin complect m gatul dintr=o bucata, corpul din trei parti .

 

Instalatia este cam la fel , vibratorul trebuie folosit si apoi vezi daca e bun,

 

altfel cumperi un vibrator cu brand si garantie si etc..si te costa vre-o 300Eu .

 

Chitara HORA costa 200Eu si nu-i cu nimic mai prejos decat celalalte chitare.

 

mie a-mi pare rau ca am scapat IRIS-ul minunat , natur ,albastru cenusiu , acum am vaz una neagra este la magazin , nu vreau neagra..vreau albastru +cenusiu natur..suna perfect ...vibrator nu am putut incerca ca nu aveam scule sa reglez la magazin si nici nu ma puneam sa reglaz jumatate de zii.

 

Am mai scris , am incercat cu procesorul meu cu castile mele si cu manutele mele , asa ca am putut sa compar cu celelalte chitare care le am , suna foarte bine.

 

Nu ai nevoie de Humbucker la Neck , ptr ce ? si asa suna ca vaporu in curba , la doza bridge e bine sa sune mai inchis ptr metale sau Jazz , iar la neck Humbucker suna doar la Jazz , nu prea ai vad nici un rost .

 

Cand folosesc doza neck la solo , trebuie sa am alt reglaj decat cel ptr doza bridge , atuncea care-i smenul , ce fac schimb doza in timpul cantatului , si mai schimb si setarea de EQ si efecte..?

 

daca deschid timbrul ce rost mai are sa fie humbucker ( nu ma refer la zgomot) , vreau doza neck cu ton deschis ptr siolo , trebe singlecoil si cu basi limitati.Si ar trebui Strat .

In concert e bine sa ai H la bridge si S neck .cu reglajul adecvat EQ etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am si ibanez si jackson (nu chiar aceleasi modele, dar asemanatoare). Imi place mai mult griful de la Ibanez, dar d.p.d.v. al sunetului....am schimbat dozele. Din cele 2 chitari iti recomand sa o iei pe aia care crezi ca iti vine mai bine la mana si schimba dozele. E mai scump dar poti sa o faci in timp. Si merita. (eu as merge pe ibanez)

 

De cate ori pe saptamana se schimba dozele , exista vre-un grafic?

 

gatul la fiecare tip de chitara poate avea diferite forme , V,U , cu diferite curburi ale freatboardului ( radius) , cu diferite marimi de taste ( thin,normal , jumbo , vintage ), precum pot fi si de lungime mai mica.

 

depinde ptr ce muzica vrei sa canti in ce maniera si cat de mare ai mana ,

 

gatul este bine sa fie din artar canadian , sau macar paltin , altfel nu tine acordajul la schimbari de temperatura ( si asa are efect schimbarea dar mult mai mica decat in cazul altor materiale ) ,gat de mahon nu am dar banuiesc ca ar trebui sa fie OK , apoi si mahonul sa fie de Honduras ...

 

Am vazut intr-un articol despre materiale ca lemnul de "par" este foarte bun , dur si rezistent constant si arata bine.Chiar si lemnul de "nuc" este apreciat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19
Mircea... ce intelegi prin "ultima vreme" ?

 

 

pai de 2 ani... cam asa... modelu js 30 se facea in japan acu se face in indonezia...

 

zoly si-a luat un dk2 japan... si fata de chitara lu nebunu care era rr japan dar putin mai veche... era o mare diferenta la grif :)

 

js 30 ala care l-am avut eu era mai comod decat dk 2. asta nou... cu toate ca au aceleasi dimensiuni la grif...

Link to comment
Share on other sites

pai de 2 ani... cam asa... modelu js 30 se facea in japan acu se face in indonezia...

 

zoly si-a luat un dk2 japan... si fata de chitara lu nebunu care era rr japan dar putin mai veche... era o mare diferenta la grif :)

 

js 30 ala care l-am avut eu era mai comod decat dk 2. asta nou... cu toate ca au aceleasi dimensiuni la grif...

 

 

au aceleasi masuri la latime lungime freatboard , dar alt "shape" la sectiunea gatului.

 

daca trec de la Schaller cu vintage Ushape la Strat cu Vshape parca trec de la topor la un walkingstick elegant. iar daca trec pe Hohner LP , parca nu mai am gat in mana este mult mai V decat Strat-ul dar nu suporta corzi prea groase , devine instabil gatul iar daca tensionez prea tare trusrod -ul mai bazaie la primele taste. Keiperul are gat V*U cewva intre cu radiius mare foarte bun ptr benduri .Care-i mai comod ...pai depinde ce canti si cum , si cum am scris cat de mare ai mana?

Ptr cei cu mana mica numai Hohnerul ar fi bun.Sa zicem ca pana ma obisnuiesac 19 minute Hohnerul este cel mai incomod , al pierd in mana., heheeh

 

deci treaba -i relativa trebuie incercat , plus experienta de cantat , daca esti incepator este totuna, oricum pana inveti nu conteaza si nu are cum sa-ti spuna altul ce e bun ptr tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
js 30 ala care l-am avut eu era mai comod decat dk 2. asta nou... cu toate ca au aceleasi dimensiuni la grif...

 

Stiu JS30-u ala intim... Dk2-u nu l-am incercat, dar e trist daca e mai putin comod decat js-u. Pana la urma, cred ca era de asteptat scaderea asta a calitatii. E la moda...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Nebunu'

Jackson vs Ibanez,,, cred k Jacksonul castiga

cat despre alte chitari (pe la acelasi pret)... nu se ridika niciuna la calitatile jackson ului made in japan

referitor la floyd, la jackson trag de el in draci si nu se intampla nimik, schimb corzile o data la max 2 luni, cheile sunt ok, filetele sunt ok, totul e ok

am pe chit doza dimebacker, am incercat invader, si o sa incerc de la dimarzio sau emg cite ceva

schimb pt 1,2 saptamani dimebackerul cu altceva, pt experienta si posibilitatea de a alege. nu mi permit sa cumpar cate doze exista

 

asta ramane parerea mea despre jackson

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hmm, Jackson... buna ratiune imi spune sa respect amendamentul acela cu "postul tau trebuie sa aduca un plus de valoare" dar nu pot.Pai ce jackson este bun? Sa zicem modelele mai scumpe de 2000-3000$.La banii astia iei chitari mult mai bune.Pe jackson made in usa de 2500 de euro am cantat in austria si suna la fel de flasneta si de impersonal ca si un kelly dasta de 4-500 euro.Cum a zis cineva de aici sunt depasite.Nu ca majoritatea ibanezurilor ar fi mai ca lumea, but still, as alege oricand un ibanez peste un jackson, fie doar din motivele mele total subiective :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.