www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am O Problema


Misu13
 Share

Recommended Posts

Salut, mi-a venit acum 3 zile amplificatorul peavey vypyr 30. Problema mea este urmatoarea: cand las corzile libere apare un bazait, dar unul pe masura, adica daca dau volumul la amplificator undeva la 3 iar la chitara 3-4 deja apare..Se aude pe masura ce maresc volumul.Indiferent daca dau mai tare din chitara sau din amplificator, se aude.Este unul destul de deranjant, adica am mai intrebat un prieten daca e ceva in neregula si el a zis ca nu ca si lui ii face asa, dar cu siguranta daca ar veni si ar auzi si-ar schimba parerea.Mentionez ca sunt 0 la capitolul muzica,adica nu pot da detalii prea concrete si coerente,dar cablul este unul de 6.3 luat de la un magazin specializat intr-ale muzicii , nu de la chinezi.Ar putea cineva sa ma lamureasca?

Link to comment
Share on other sites

Posibile cauze:

 

1. Impamantarea, daca bazaitul dispare in momentul in care atingi cu mana corzile sau orice alta parte metalica a chitarii.

2. Cablul daca e de o calitate proasta.

3. Dozele single-coil care daca nu sunt noiseless intr-o anuita masura e normal sa aiba zgomot. Daca chitara e Strat, incearca sa vezi ce se intampla cand folosesti simultan doua doze (pozitia 2 sau 4 din switch). Zgomotul ar trebui sa se mai atenueze daca nu chiar sa dispara.

4. Ecranarea in special la chitare ieftine si cu single-coil-uri

5. Combinatii intre cele de mai sus.

 

Sugestie: Exista deja mai multe topicuri in care puteai pune intrebarea asta, in special cele dedicate incepatorilor. Sa nu mai vorbim ca sigur s-a mai discutat problema asta. Nu e necesar sa faci cate un topic pentru fiecare problema, mai ales cu titluri d-astea generice gen 'ajutor' sau 'am o problema' care sa nu ajute ulterior pe nimeni intr-o situatie similara cu a ta.

Edited by sam
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cand de exemplu pun cat de putin degetul pe bucatica de metal care fixeaza cablul in jack-ul de conectare de la chitara sunetul dispare...

Pe cablu am dat vreo 40 de lei.

Dozele sunt humbuckers.

Cu ecranarea nu cred.

Solutia sa zicem ar fi sa conectez amplificatorul la o priza impamantata?Cred ca am doar una in apartament si ar trebui sa scot centrala.

Edited by Misu13
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cu  impamantarea problema,dar cand de exemplu pun cat de putin degetul pe bucatica de metal care fixeaza cablul in jack-ul de conectare de la chitara sunetul dispare...

 

Dacă citeşti mai atent ce ţi-a scris @sam, ai să ajungi la concluzia că fix împământarea este problema. Mai exact lipsa ei.

Edited by tudorbog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Salutare!

Am si eu o problema asemanatoare cu impamantarea, cred.

Chitara bazaie si la un moment dat se aud si ceva pocnituri plus o intrerupere a semnalului cand comut pe doza de neck.

Daca pun mana pe toate corzile ori pe placa metalica de la potentiometre se opreste bazaitul.

Eu suspectez comutatorul de doze ca fiind defect insa as vrea sa-mi spuneti daca circuitul e corect facut.

Problema a aparut dupa ce un tip de la guitarshop a schimbat cred comutatorul de doze si jack-ul (asta mi-a spus fostul proprietar al chitarei).

Atasez niste poze cu circuitul:

 

post-9259-0-86484100-1436373017_thumb.jpg

post-9259-0-81181800-1436373024_thumb.jpg

post-9259-0-91086400-1436373032_thumb.jpg

post-9259-0-22930800-1436373049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.