www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Output Chitara Electro-Acustica


norbid
 Share

Recommended Posts

Am o problema la o chitara electro-acustica, care de o vreme ma calca pe nervi. Semnalul care iese din chitara este incredibil de mic (adica am volum maxim la chitara si volum maxim la amplificator si de abia se aude ceva). Dupa nenumarate experimente am vazut ca vina e cea a saddle-ului. Daca nu sta apasat, adica sta mai "light" in buzunarul lui, semnalul e bun. Cand ma pun sa strang corzile, acestea apasand saddle-ul, semnalul se pierde din nou. Am incercat cu 3 tipuri de calusuri (din pacate toate din plastic), dar acelasi rezultat. Am oare nevoie sa fac ceva picioruse la saddle? Sau aveti alta idee?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum ai testat că dacă stă mai "light" se aude bine? Cu o singură coardă strânsă (acordată) şi restul detensionate?

Pare sa fie o problemă că nu îţi calcă bine/uniform prăguşul pe doză. În cazul ăsta ar trebui chiar şi când ai toate corzile tensionate să fie măcar una-două care să se audă ok.

Altă problemă ar putea fi că prăguşul este prea îngust pentru "buzunarul" respectiv şi în loc să stea aproape fix sau chiar fix are un joc iar când tesionezi corzile se înclină şi calcă aiurea pe doză. În cazul ăsta e posibil să nu ţi se audă nici o coardă cum trebuie.

În nici un caz nu ai nevoie de picioruşe la saddle. Ai putea să te uiţi la nişte tutoriale despre cum se monteaza un saddle la o electro-acustică .. din ce ştiu nu e chiar atât de simplu pe cât pare. Mai poţi apela la un lutier sau cineva care se pricepe la asta. Din păcate nu ştiu pe nimeni în Cluj dar sigur ştie cineva de pe forum.

Succes!

Edited by tudorbog
Link to comment
Share on other sites

Pai am scos toate corzile si am lasat doar una pe care am tensionat-o chiar putin. Atunci semnalul este full. Daca o acordez cat trebuie se pierde semnalul.

Pe net am gasit exact ce zici tu: poate nu atinge, sau nu face contactul cum trebuie la doza. Am cumparat un saddle nou pe care nu l-am alterat sub nici o forma: aceeasi problema. Saddle-ul vechi l-am smirgheluit cu sandpaper de 150, 400, 1000 si mai drept de atat nu cred ca il pot face.

M-am uitat la nenumarate video-uri cum se inlocuieste dar majoritatea sunt la chitara acustica si nu tin cont de doza (si alea la electro acustica nu pot sa zic ca m-au ajutat tare mult).

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca aresi adaptor de impedanta/preamplif/EQ

 

Trebuie testat acesta sa vezi daca functioneaza , decuplezi doza ( cablu ce probabil arem un mic jack de 2,5mm sau asa ceva ) si cu un jack asemanator ar trebui sa dai semnal pe intrarea preamplifului ..sa vezi daca iese "ceva" pe jackul de iesire din chitara ,,

Aceasta intrare este de impedanta foarte mare doar apro[piand mana de un fir atasat ( firul legat la "tip" ( varful ) jackului miniatura ) trebuie sa amplifice un brumul colectat de fir ce functioneaza in acest fel ca si o antena , daca atingi cu degetul acest fir legat la "tip"-ul ijackului de intrare trebuie sa "explodeze" sunetul amplificat ..

Normal ar trebui sa legi un rezistor de aprox 100 Ohmi  in locul dozei ( intre centrul "tip" si masa ( corpul tijei jackului ) in acest fel pe acest rezistor probabil poti sa dai semnal  dintr-un mp3 player sa vezi daca functionmneaza ..dar asta presupune sa ai scule de cositorit/lipit ca sa faci un cablu ..

 

Doza ? singura doza stricata am vazut-o/auzit-o la o cjhitara asemanatoare ce era crapata probabil  din care cauza la anumite tonuri pe anumite corzi "pocnea" tare de tot ( cu volumul din amplif redus ,,deci nu era overdrive ) si nixci nu era constant volumul

etc ...

 

Dopzele piezo in caz de umezeala pot scade volumul dar nu cred ca este cazul deoarece cele mai multe sunt izolate si introduse intr-un "tub" rectangular  protector din tabla de fier ,

 

Incerci doza fara preamopliful din chitara cuplandu-te direct la jackul mini al dozei , va trebui sa ai semnal mare dar fara inalte frumoase ..

 

Ar fi bine sa ai inca o doza sa incerci , o doza ce am cumpoarat eu a costat aprox 35 Lei ( asa tin minte  am cumparat /comandat doua ca sa am de rezerva daca se strica cumva ..cred ca fiecare magazin aduce importa la comanda )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut,s-ar putea ca in interiorul dozei,sa se fi dezlipit contactele de elementul piezo si atunci sa faca figuri,cum zicea si karpi,poti scoate mufa din preampul chitarii si sa o bagi in alt preamp sa vezi daca merge ok,sau sa bagi in preampul chitarii alt semnal ca sa verifici preampul; te-as putea ajuta sa testam doza,am eu un preamp separat pt asa ceva doar ca acum chiar nu am timp deloc

 

pe ebay o doza de genul ala e sub un dolar,si probabil ce gasesti la 35 de lei is din exact acelasi "aluat"

Link to comment
Share on other sites

Pai am scos toate corzile si am lasat doar una pe care am tensionat-o chiar putin. Atunci semnalul este full. Daca o acordez cat trebuie se pierde semnalul.

Pe net am gasit exact ce zici tu: poate nu atinge, sau nu face contactul cum trebuie la doza. Am cumparat un saddle nou pe care nu l-am alterat sub nici o forma: aceeasi problema. Saddle-ul vechi l-am smirgheluit cu sandpaper de 150, 400, 1000 si mai drept de atat nu cred ca il pot face.

M-am uitat la nenumarate video-uri cum se inlocuieste dar majoritatea sunt la chitara acustica si nu tin cont de doza (si alea la electro acustica nu pot sa zic ca m-au ajutat tare mult).

Dar ?  Doza  are suprafata "dreapta" ,plana ?

Daca nu degeaba faci baza calusului perfect drept/plan .., sub calus lemnul este "curat" , un plan perfect ?sa nu fie ceva "bavuri/mustati de la prelucrea lemnului " caci doza nu va mai fi presata uniform .

Eu cand am montat doza nu am slefuit corect plasticul si aveam semnal sleb peste octava pe coarda "e" ( 1)  apoi am slefuit din nou acum cu hartia abraziva pusa pe o sticla plana si s-a remediat problema....cand poi doar o singura coarda calusul se va inclina catre o parte si va face presiunea sub coarda respecticva dar daca pui toate corzile nu mai ai presiunea egala peste tot caci  va fi mai  "ridicat" calusul  acolo unde cu doar o coarda a fost inclinat...

 

Trebuie otzara rabdare ..sa testezi si eu am cantat vre-o luna cu soundul aiurea la coarda 1 apoi odata m-am enervat si am demontat corzile ..si am rezolvat treaba ...

Pai am scos toate corzile si am lasat doar una pe care am tensionat-o chiar putin. Atunci semnalul este full. Daca o acordez cat trebuie se pierde semnalul.

Pe net am gasit exact ce zici tu: poate nu atinge, sau nu face contactul cum trebuie la doza. Am cumparat un saddle nou pe care nu l-am alterat sub nici o forma: aceeasi problema. Saddle-ul vechi l-am smirgheluit cu sandpaper de 150, 400, 1000 si mai drept de atat nu cred ca il pot face.

M-am uitat la nenumarate video-uri cum se inlocuieste dar majoritatea sunt la chitara acustica si nu tin cont de doza (si alea la electro acustica nu pot sa zic ca m-au ajutat tare mult).

Dar ?  Doza  are suprafata "dreapta" ,plana ?

Daca nu degeaba faci baza calusului perfect drept/plan .., sub calus lemnul este "curat" , un plan perfect ?sa nu fie ceva "bavuri/mustati de la prelucrea lemnului " caci doza nu va mai fi presata uniform .

Eu cand am montat doza nu am slefuit corect plasticul si aveam semnal sleb peste octava pe coarda "e" ( 1)  apoi am slefuit din nou acum cu hartia abraziva pusa pe o sticla plana si s-a remediat problema....cand poi doar o singura coarda calusul se va inclina catre o parte si va face presiunea sub coarda respecticva dar daca pui toate corzile nu mai ai presiunea egala peste tot caci  va fi mai  "ridicat" calusul  acolo unde cu doar o coarda a fost inclinat...

 

Trebuie otzara rabdare ..sa testezi si eu am cantat vre-o luna cu soundul aiurea la coarda 1 apoi odata m-am enervat si am demontat corzile ..si am rezolvat treaba ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 "apoi am slefuit din nou acum cu hartia abraziva pusa pe o sticla plana si s-a remediat problema....cand poi doar o singura coarda calusul se va inclina catre o parte si va face presiunea sub coarda respecticva dar daca pui toate corzile nu mai ai presiunea egala peste tot caci  va fi mai  "ridicat" calusul  acolo unde cu doar o coarda a fost inclinat..."

 

corect

Edited by picnic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.