www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Interfață Audio


Recommended Posts

Știu că mai există un topic de genul acesta (și poate chiar ar trebui unul Pinned gen "Ce interfață să-mi iau?" :) ), dar pînă atunci, cu voia voastră, mai încep și eu unul.

 

E posibil să fie lungă postarea mea, dar vreau să dau cît mai multe informații, pt că m-am documentat intens înainte.

 

Pe scurt, cînt acasă, la chitară doar, fără perspective deosebite, poate cel mult un jam cu un prieten la chitară sau la bas. O să scriu variantele pe care le iau în considerare, să mă sfătuiți în primul rînd pentru ele, dar primesc și alte sugestii.

 

Așadar:

1. Line6 UX1 - singurul avantaj pe care îl văd față de celelalte pe care o să le postez este licența Pod Farm.

 

2. Lexicon Alpha - principalul avantaj: prețul.

 

3. M-Audio M Track Mk 2.

 

4. Roland UA22.

 

Deocamdată cînt și înregistrez, mixez la căști (am niște PreSonus HD7), dar nu exclud în viitor varianta unor monitoare, nu tocmai pretențioase. Chiar am găsit un bundle cel puțin interesant. Iau în calcul și variante SH, desigur, dar, în mare, mi-ar plăcea să nu depășesc 5-600 lei decît dacă e ceva extraordinar de bun.

 

În principiu, laptopul meu are și FireWire și Thunderbolt, dar, cum plăcile cu așa ceva sînt mai scumpe, m-am gîndit că, decît una pe FireWire ieftină poate mai bine una pe USB un pic mai scumpă. Dar mă puteți contrazice.

___________________________

 

O altă dorință (poate "vis") al meu ar fi să găsesc o interfață care să comunice cu dispozitivele iOS și calculatorul simultan. Am un iPad pe care-l folosesc uneori ca "procesor" și înregistrez în calculator. Acum am 2 interfețe, una chitară->iPad, una iPad->calculator, dar cred că o să le vînd și de aceea acest topic, precum și dorința mea de a avea doar un dispozitiv pt ambele scopuri simultan, dacă se poate.

 

Am luat în considerare Avid Fast Track Solo, Focusrite iTrack Solo, PreSonus iOne, Apogee One și dock-uri (Behringer iStudio, Alesis iO Dock, Focusrite iTrack Dock). Nu am găsit informații oficiale decît la iTrack Solo, unde scrie în manual că nu poți simultan cu tableta + calculatorul. Dock-urile bănuiesc că nu merg fără tabletă. Dar, de fapt, nu știu, nici despre celelalte. Le-am scris producătorilor, fără răspuns.

 

Despre această variantă, cu interfața care să suporte și iOS, și calculator, și simultan știți ceva?

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/ro/focusrite_scarlett_solo.htm

sau daca poti da mai mutl si crezi ca ai nevoie de ce ofera in plus ... http://www.thomann.de/ro/focusrite_scarlett_2i2.htm

cauta review-uri , teste etc si vezi

primele 3 nu le-as recomanda, a 4-a nu o stiu , nu am info despre ea

Review-uri și teste am tot căutat, dar nu mi se par diferențe considerabile între ele, poate doar la ieșiri, care nu mă interesează prea tare (1 x USB și orice posibilitate spre boxe/monitoare + căști mi-e de ajuns). De-aia am postat aici, să adun păreri argumentate. Tu de ce nu le-ai recomanda pe primele 3, ai motive bune/experiențe proprii?

 

Bun de știut despre Focusrite Solo, deși intuiam că există, nu o găsisem :)

 

Focusrite 2i2 are un bug !

 

.

 

Mulțumesc, asta e foarte bun de știut, pentru că inițial era una dintre primele opțiuni!

Link to comment
Share on other sites

Între timp, am cumpărat Addictive Drums 2, care a venit la pachet cu Revalver 4, "ofertă specială", deci acum chiar nu mai am ce face cu Pod Farm (mai aveam alternative și înainte). Așadar, nu mai e ăsta un argument pentru Line6.

 

Mai aștept, oricum, nici nu știu sigur dacă merită să-mi cumpăr alta (și oricum aș face-o doar după ce vînd ce am acum). Dar părerile sînt în continuare binevenite.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Behringer U-Phoria UMC204.

 

http://www.thomann.de/ro/behringer_u_phoria_umc204.htm

 

Asta mi-am cumparat eu. E super beton. Cu tot cu transport in RO, a fost 550 de lei.

 

E mai ieftina decat Focusrite Scarlett 2i2 si are si pad pt semnal prea tare si pt a evita clipping.

 

Placa face toti banii. O sa postez in curand si clipuri audio trase cu ea. :)

 

Sa nu uit, are si MIDI.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

Iarta-ne acuma, am dat si noi cu batzu in balta. Sper ca nu te-am stropit prea tare.

 

Promiti ca nu plangi?

 

Oare ce ne-o fi apucat? :lol:

 

O să iau mesajul tău ca pe unul umoristic, nu ironic, după cum și eu am scris fără vreo încruntare sau sarcasm.

 

Oricum, topicul e bine să rămînă activ, după cum am spus la început, mi se pare din aceeași categorie cu cel despre alegerea chitarei sau amp-ului. Deci nu strică adăugarea sugestiilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O să iau mesajul tău ca pe unul umoristic, nu ironic, după cum și eu am scris fără vreo încruntare sau sarcasm.

 

Oricum, topicul e bine să rămînă activ, după cum am spus la început, mi se pare din aceeași categorie cu cel despre alegerea chitarei sau amp-ului. Deci nu strică adăugarea sugestiilor.

 

 

Aici e nevoie de un moderator care sa combine topicurile care mai sunt intr-unul singur. Ca am mai gasit inca 2 in afara de asta pe aceeasi tema.

 

Si apoi acel topic combinat sa fie pinned asa cum ai sugerat la inceput.

 

P.S. Ma bucur ca nu ai luat gluma mea personal. :yay:

Link to comment
Share on other sites

Și, dacă combini toate topicurile și le analizezi un pic, ai sa observi că nimeni nu și-a luat ce căuta conform sfaturilor primite.

 

Fiecare și-a luat ce-a vrut el până la urmă, eea ce nu-i neapărat un lucru rău.

 

Ca-n bancu' ala cu cel care-a dat un milion pe un os de pește și după ce s-a prins c-a luat țeapă, a primit replica : "Ți-am zis io, un os de pește ai mâncat și te-ai deșteptat !" :)

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe cand un topic POZE ca " Interfață Audio" preferata .LOL

 

hehe  ca tot  vine 1 Iunie .

 

impedante

tip intrari ...analog , digital , MIDI

tip iesiri la fel ...

dinamica

ADC  / DAC  tip ...calitate   ..KHz/bit  , oversampling ..

cate canale ..

IMD

HD

latenta

 

 

Compatibilitate cu OS  , exista drivere dedicate sau au  numai  maxim ptr XP sau  Vista ...

 

Pe forumuri si review-uri scriu amatori ca si noi ..putini pot da date concrete  in legatura cu calitatea ..

 

De ex in cazul meu toate upgradarile de la o placa la alta de la o interfata la alta mi-saiu parut cel mai cel ..cand incolo ..nu intelegeam ce nu fac bine la mixaj ...erau placile audio ..buba.

Sunt necesare Date comparative  culese din testari de un user dotat cu instrumente de masura  /testare si cunostinte tehnice .

 

Momentan sunt multumit cu Zoom R8 si Zoom H4 /..ptr homerecording la nivel de demo ..dar sunt convins ca exista  altele mult mai OK ..dar  $$$

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.