www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema Mica.. Mare


Mik3Mik3
 Share

Recommended Posts

Man, ai mentionat ca sunetul e "infundat". Problema ta s-ar putea sa fie cauzata de faptul ca folosesti 2 simulari de cabinet in serie. Asadar, daca canti cu procul direct in amp, asigura-te ca ai anulat simularea de cabinet din proc, si, daca tii neaparat sa intri cu procesorul in GR (fie ca treci prin Mustang, fie ca nu), din nou, trebuie sa scapi de simularea de pe procesor.

Cel mai ok mi s-ar parea sa intri cu procesorul direct in sistemul audio (folosind, in cazul asta, simularea de cabinet), si sa incerci sa experimentezi cu diverse setari.

Privitor la zgomot, de obicei asta e inevitabil, mai ales pe setari high gain, si, cu cat ai mai multe elemente in lant, cu atat va fi mai pronuntat.

Nu le folosesc deodata, am uitat sa precizez. Oricum, am mai rezolvat cu sunetul, cu toate ca nu excelent. Cred ca asta e amp-ul si gata. Asa suna el. 

 

Cine stie ce PRS sunt acestea ce suna infundat ???

 

Eu am auzit cateva  si am si incercat  suna perfect ..fara "infundatura "  definitie super , brilianta ,,,suna egal peste tot ,,super ,,,

am comparat trei identice una suna mai bine decat cealalta ..dar totusi una din ele avea o definitie si clariitate superioara  .probabil din foarte mici diferente ale lemnului din care sunt construite ..

Infundatura nu vine de la chitara, vine de la amp si sunt mult prea sigur de asta. De ce? Pai am incercat un PRS, ce-i drept, era SE Tremonti bagat intr-un Marshall si m-a dat pe spate pur si simplu. Si respectivul detinator si-a testat chitara cu amp-ul meu si suna la fel de infundat ca si Custom-ul. Observ ca prin thread-ul asta pe care l-am facut mai mult denigrez Fender Mustang-ul. Dar asta-i adevarul, orice chitara bagata in el suna fix la fel de linear si fara pic de personalitate. Gosh, ce reclama i-am facut Fender-ului.

 

Nu sunt un fin cunoscator al PRS-urilor dar de curand am intrat si eu in posesia unui SE Custom 24 si am observat acelasi lucru. Suna infundat comparativ cu toate celelalte chitare pe care le am sau pe care le-am probat in conditii similare (fie ele cu single-coil sau cu humbucker) si asta ma obliga sa-i ridic inaltele din EQ pentru a compensa diferenta. Asta nu e neaparat ceva rau, mie unul imi place chitara, insa nu o pot folosi pe setup-ul de Strat de exemplu pentru ca suna prost, ceea ce e si firesc pana la urma.

La mine e tocmai invers, suna mult mai curat (sau care o fi antonimul lui "infundat"). Eu unul nu stiu de la ce va asteptati de la biata chitara, cu toate ca e "cheap version"-ul de la PRS, suna extraordinar. Si cineva a spus de twang de tele.. Well, de ce sa aiba asa ceva? De ce ai vrea sa scoti twang de tele de la o chitara cu humbuckere si cu split coil? Ia-ti un tele daca vrei asta. 

Eu cred ca imi raspund singur la intrebare: Imi trebuie pur si simplu un amp pe lampi, care nu suna ca o jucarie, precum al meu. By the way, tehnica nu o consider a fi cauza, nu ca m-as lauda :-??

 

Acum ca v-am invocat pe toti, mai am o intrebare. Eu, deodata cu chitara, mi-am cumparat si un set de corzi de tipul acesta (cred) http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=7&productname=EXL125_Nickel_Wound__Super_Light_Top__Regular_Bottom__9_46

(mi-e lene sa le caut).

 

Intrebarea propriu-zisa este daca stric cumva chitara, nut-ul ma gandesc, daca pun acele corzi. Din cate am citit pe net, chitara e setata pentru corzi 9-42 (cu toate ca mie mi se pare ca ar fi de 10 din cauza greutatii bend-urilor, poate ma insel, o fi de la scala), si ar trebui setata complet diferit pentru alt tip de corzi. Deci, sa le schimb, sau sa nu risc, sa iau altele mai subtiri? :\

Edited by Mik3Mik3
Link to comment
Share on other sites

Nu strici nimic daca schimbi corzile. Iar daca pe ea ai acum 009-042 si pui 009-046 foarte posibil sa nu ai nevoie de niciun reglaj (presupunand ca acum e setata corect).

Sigur? Coarda de acum pare ca nu ai are pic de spatiu in nut, ma gandesc sa nu crape (nu radeti de mine daca spun tampenii, I'm not some kind of pro). Nu stiu ce gauge e.. Dar daca, ipotetic, ar fi coarda prea groasa? Ce s-ar putea intampla?

Link to comment
Share on other sites

La mine e tocmai invers, suna mult mai curat (sau care o fi antonimul lui "infundat"). Eu unul nu stiu de la ce va asteptati de la biata chitara, cu toate ca e "cheap version"-ul de la PRS, suna extraordinar. Si cineva a spus de twang de tele.. Well, de ce sa aiba asa ceva? De ce ai vrea sa scoti twang de tele de la o chitara cu humbuckere si cu split coil? Ia-ti un tele daca vrei asta. 

Eu cred ca imi raspund singur la intrebare: Imi trebuie pur si simplu un amp pe lampi, care nu suna ca o jucarie, precum al meu. By the way, tehnica nu o consider a fi cauza, nu ca m-as lauda :-??

[...]

Intrebarea propriu-zisa este daca stric cumva chitara, nut-ul ma gandesc, daca pun acele corzi. Din cate am citit pe net, chitara e setata pentru corzi 9-42 (cu toate ca mie mi se pare ca ar fi de 10 din cauza greutatii bend-urilor, poate ma insel, o fi de la scala), si ar trebui setata complet diferit pentru alt tip de corzi. Deci, sa le schimb, sau sa nu risc, sa iau altele mai subtiri? :\

Eu am zis de tele :) Ideea (contradictorie!) e ca fiecare chitarist ar vrea, pe de-o parte, O chitara care sa sune ca orice. Sucesti de un butonel ascuns si suna a tele, les paul bariton, ce-ti trazneste prin cap. Daca ar spala si sosete, ar fi si mai bine :) Pe de alta parte, cum multi suntem maniaci, am vrea cat mai multe chitare si cat mai diferite. Na, gear aquisitioning syndrome :)

 

Cu corzile, raspunsul scurt e ca nu se strica nimic. E posibil sa ti se agate, mai ales corzile groase cand dai de tremolo. Daca da, poti largi tu locul din pragus, dar nu-ti recomand, ca e posibil sa exagerezi, sau sa mergi cu ea la ajustat. Sau pune niste grafit.  Sau ignora problema :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am zis de tele :) Ideea (contradictorie!) e ca fiecare chitarist ar vrea, pe de-o parte, O chitara care sa sune ca orice. Sucesti de un butonel ascuns si suna a tele, les paul bariton, ce-ti trazneste prin cap. Daca ar spala si sosete, ar fi si mai bine :) Pe de alta parte, cum multi suntem maniaci, am vrea cat mai multe chitare si cat mai diferite. Na, gear aquisitioning syndrome :)

 

Cu corzile, raspunsul scurt e ca nu se strica nimic. E posibil sa ti se agate, mai ales corzile groase cand dai de tremolo. Daca da, poti largi tu locul din pragus, dar nu-ti recomand, ca e posibil sa exagerezi, sau sa mergi cu ea la ajustat. Sau pune niste grafit.  Sau ignora problema :)

Cu asta sunt de acord.. Majoritatea isi doresc chitara care sa poata sa se comporte ca un tele pe clean, ca un les paul pe distorsie si ca un esp pe metal :)) Pick a style or buy more guitars..

Link to comment
Share on other sites

Si cu ESP n-am gasit :D

 

TeleSGDoubleNeck966x431.png

 

Alo, băiatu'!

Haia a ta are dăcât doojdoo dă sârme sus și dooșuna jos. Șî n-are manetă de haia de care să vaită când apeși pă ia! Șî nici poți să io montezi lu' unu' guler prea ușor că n-are gaură și-i spargi dovleacu' mai rău decât a fost premeditarea, cum zice doamna jude, pupaia-ș gura ei de chiparoasă!

Șî mai ie și greu de fugit cu ia când o salți dă la magazin! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

poate ca s-a mai scris... mergi frumos cu chitara la un magazin de instrumente muzicale, unde au mai multe modele de amplificatoare fara simulatoare digitale de cabinete sau ampuri... pot sa fie amplifuri pe lampi sau pe tranzistori... cred ca e bine sa testezi pe ambele tipuri...

 

baga chitara direct in amp, ideal printr-un cablu de cat mai buna calitate(care sa aiba 0 pierderi sau pierderi foarte mici de semnal) si testeaza un reglaj de clean si un reglaj de drive/distors(fie din amp, fie cu ajutorul unei pedale pe care o ai deja...)... asculta cu atentie si vezi ce rezultate se obtin...

 

am mentionat special - CABLU DE BUNA CALITATE !!! unele cabluri au "meritul" de a taia drastic din inalte... fie datorita unor defecte existente pe traseul lor, fie datorita calitatii proaste a aliajului din care sunt facut firele care compun conductorul central... uneori chiar si partea de ecranare poate sa creeze probleme in transmiterea semnalului si sa afecteze plaja de frecvente...

 

daca direct in amp chitara suna bine, inseamna ca undeva in lantul tau de dotari tehnice este ceva care strica sunetul... simplu... mai simplu de atat, chiar nu cred ca se poate...

 

eu am vazut teste din astea facute de Rares Totu, chitaristul care canta cu mine in formatia Trenul De Noapte...

 

i se parea ca ceva suna aiurea in pedal board-ul sau... simplu... scotea cablu din pedal board si-l baga direct in amp... pe urma elimina pe rand diverse pedale pana descoperea ce anume strica sunetul... pe urma cauta o rezolvare... SIMPLU !

 

bafta multa :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

unele cabluri au "meritul" de a taia drastic din inalte... fie datorita unor defecte existente pe traseul lor, fie datorita calitatii proaste a aliajului din care sunt facut firele care compun conductorul central... uneori chiar si partea de ecranare poate sa creeze probleme in transmiterea semnalului si sa afecteze plaja de frecvente...

Păi... nu. Sigur, există cabluri cu diverse defecte și deci consecințe, dar cel mai des e un contact intermitent.

"Aliajul" e doar cupru, și are rezistență complet neglijabilă în aplicațiile noastre, indiferent că-i ieftineală, OFC sau descântat de vrăjitorii de la Monster Cable. Înaltele se pierd din cauza capacității cablului, care depinde de grosimea și constanta dielectrică a izolatorului. Dacă nu-i de la Wun Hung Lo și n-are 10 m probabil nu e o problemă nici capacitatea cablului.

Link to comment
Share on other sites

@FiveSeven - foarte corect... spun doar ca am auzit cu urechile mele(vorba aia) in timp real ce diferente enorme pot exista intre diferite tipuri de cabluri de chitara...

 

unele "omorau" grav de tot plaja de inalte... altele erau fenomenale... chitara parca prindea brusc viata... clean-ul era clean... nu o pasta matuita... :);)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Totu-i relativ

 

se cunoaste ca ptr Strat este chiar bine sa ai cablu lung si "prost" care sa "intunece "soundul .

 

Eu nu am auzit nici un fel de "ton pasta " din pricina vre-unui cablu , cine stie ce cablu aveau unii ?

 

Personal ma chinui sa fac tonuri "intunecate " ptr backing guitars , aud pe mai toate inregistrarile marilor trupe  NUMAI tonuri "intunecate "  cu "range " foarte redus .

Ptr solo la fel , nu prea aud in afara de Hank Marvin si alti cativa chitaristi ce canta pe "clean" tonuri prea briliante din chitara  dar chiar si acestea sunt limitate tare pe inalte ..200-1600Hz  cu ceva "scoop" pe mijloc in functie de timbrul/culoarea  "generala " dorita.

 

Asa ca pe mine chiar ca ma depasesc treburile acestea dupa mine "fantasmagorice" cu transparenta si cablurile super , 

 

Am pana si la cablu de la casti AKG , cablu ce costa cat o casca mai "medie" ,, cu cupru sarac in oxigen si d-astea . am pus din curiozitate  cablu ordinar si... nu se aude vre-o diferenta .Nu stiu in ce domeniu si unde se aude diferenta .Si , nu cu chitara am testat pana la urma .caci la chitara nu se prea simtea nimic asa ca am ascultata "zgomot alb " ..pai nu prea am auzit diferente .

 

 

Am cablu din acesta special si ptr chitara ( lung si rigid ) , dar pana si cablu de difuzor ptr ampliful ACOUSTIC  o bucata de 1m ..dar scumpa ca-i sarac in oxigen  si are particolele orientate ! ( asa le-am primit cadou ) .

 

Totu fiind relativ nu prea are rost atata grije cu aceste efecte "colaterale".

 

Reglezi alte sound din EQ-ul amplifului si nu mai conteaza cablul ..

Stai la alta distanta de difuzor  si dusa e "transparenta "si  timbrul de vis ,,adica sunt niste utopii fara nici un rost , bau bau-uri de reclama si de abureala .

 

La un microfon de voce  pe o iesire de 1-3Kohm ( cu transfortmator intern ) un cablu lung inchide timbrul pierzi inalte ,,,dar aceste pierderi de inalte nu au efect asupra spundului de chitara ce cum am scris il pui in plaja de 200-1600Hz daca vrei sa se auda in mix ssi daca vrei sa nu acopere alte instrumente din mix ..mai ales la Strat , dar si in cazul orcarei chitare daca incep sa distorsionez tonul //apar armonice inalte ce musai taiate ...

 

Cine nu crede sa incerce toata lumea are DAW cu EQ semiparametric sau parametric pe fiecare TRACK ...

Inaltele esti nevoit sa le tai caci "tzaraie" peste tot , se multiplica cu reverb,ecou , flanger , chorus , si nu se ma iintelege nimic .

 

Cu o singura chitara se pot face sounduri interesante cu foarte multe inalte .medii taiate si ceva bass intunecat in baza , dar in acest caz tot BT-ul trebuie sa fie mult "intunecat "   sa nu deranjeze acest sound 'transparent" ce are energie foarte "redusa" ..

 

@marcianpetrescu  sunt convins ca are un Green Bulett -520 ptr muzicuta si nu un Neumann U47 ...ce are cam acelasi efect ca si cablul lung si "prost "( capacitate proprie mare )  la Hank Marvin si la Hendrix ..

 

Trebuie sa fim realisti .

 

Da daca ai cablu cu capacitate proprie mare si este si lung o sa inchida tonul ...acum depinde de impedantele intre care este cuplat cablul cat va inchide si cat nu .

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.