www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatia Unei Doze Gibson Burstbucker


TheZKD
 Share

Recommended Posts

  Din pacate am primit in urma unui schimb pe RGC o doza Gibson care avea fileturile total distruse , puteai baga prin gaurile de prindere 2 suruburi cu care ar veni normal . Pe romaneste , am luat teapa .

 

   Am decis sa repar impreuna cu un prieten doza . Am terminat ieri treaba . Cateva metode de care am auzit , le-am vazut , dar nu sunt de acord cu ele deoarece sunt superficiale , treaba facuta pe jumate : umplerea gaurii cu  epoxy , cositor , superglue si alte minuni ; lipirea unei bucati de plastic ( sau alte materiale ) .

 

 

   Am ales ceva mai elegant si care o sa tina mult mai mult decat filetul din fabrica . Am facut gaurile perfect rotunde , intre timp amicul mi-a facut 2 cilindri cu filetul corespunzator si o buza la un capat , ca si material am folosit otel . Dupa aceea ieri am sudat cele 2 fileturi noi .

 

Rezultatul este foarte satisfacator , filetul va tine mult mai mult decat cel din fabrica si nu mai poate fi fortat cu diferite suruburi .

 

 

tumblr_netgfcD0kL1s1fmcoo1_1280.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Frumos reparat. Sper ca ai pus feedback negativ corespunzator.

 

Multumesc pentru apreciere .

 

Nu am pus . Daca pun feedback negativ , mi se da si mie unul doar din razbunare si incepe tot scandalul  . Sunt tanar , dar din experienta de pana acum mi-am dat seama : karma works intr-un fel sau altul . Desigur daca ar fi fost o teapa pe proportii ar fi altceva . Si oricum , am invatat cate ceva din aceasta mica interventie si m-am simtit bine cu prietenul meu in timpul lucrarii la o bere . 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  Din pacate am primit in urma unui schimb pe RGC o doza Gibson care avea fileturile total distruse , puteai baga prin gaurile de prindere 2 suruburi cu care ar veni normal . Pe romaneste , am luat teapa .

 

   Am decis sa repar impreuna cu un prieten doza . Am terminat ieri treaba . Cateva metode de care am auzit , le-am vazut , dar nu sunt de acord cu ele deoarece sunt superficiale , treaba facuta pe jumate : umplerea gaurii cu  epoxy , cositor , superglue si alte minuni ; lipirea unei bucati de plastic ( sau alte materiale ) .

 

 

   Am ales ceva mai elegant si care o sa tina mult mai mult decat filetul din fabrica . Am facut gaurile perfect rotunde , intre timp amicul mi-a facut 2 cilindri cu filetul corespunzator si o buza la un capat , ca si material am folosit otel . Dupa aceea ieri am sudat cele 2 fileturi noi .

 

Rezultatul este foarte satisfacator , filetul va tine mult mai mult decat cel din fabrica si nu mai poate fi fortat cu diferite suruburi .

 

 

tumblr_netgfcD0kL1s1fmcoo1_1280.jpg

 

Nu am mai vazut doza "Gibson"  cu filetul dus   , dar niciodata nu-i tarziu ...oricum prea multe defecte mai nou la Gibson. nu am vazut filet distrus nici la vre-o doza "noname" ...

Normal la ce pret cer pe un rahat de doza puteau sa puna din fabrica  o "piulita "  nituita cum se face de fapt ..din alama ..dar fac nesimtitii economie la asemenea pret !

Adica cumpar o bormasina la pretul unei asemenea doze de "firma"

post-902-0-25632100-1415688273_thumb.jpg

 

Sa nu-mi spuna nimeni ca o "doza" merita banii cat costa o bormasina de firma recunoscuta ..si nesimtiti mai  fac si  economie la doua piulite ?

 

 

De fapt nu ai reparat doza ci "montura"  ,am fost curios cum anume ai reparat-o caci  ..am la mine o doza Gibson al unui prieten ,intrerupta ,..eram curios daca   o desfaceai sa o rebobinezi ce minunii puteau sa apara . 

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai inteles situatia .  Doza nu s-a stricat de la sine dupa folosinta normala , ci dupa o interventie lipsita logica si fortata . Dozele Gibson mi se par foarte calitative si pretul mi se pare personal ok . Dar asta ramane de judecat pentru fiecare individ aparte . Exista topic dedicat pentru asa ceva , nu inteleg de ce trebuie sa deviam . Va rog sa nu se ajunga la discutii off-topic de genul aici .

 

 

De fapt nu ai reparat doza ci "montura"  ,

 

Ma bucur ca ai timp sa te legi de detalii de genul dimineata . Vreau sa am si eu atata timp liber :)

Link to comment
Share on other sites

Poate a desfacut chitara   si cum se intampla a ratacit suruburile ca apoi sa forteze alte suruburi  cu alt "pas" ...poate nu a dat importanta acestui fapt , daca introducea ceva atza pe surub si regla o singura data  nu mai avea probleme ....nu cred ca este o "teapa" mai mult neglijenta sau/si nepricepere ...in plus nu ti-a vandut-o ca si doza noua ( presupun ) asa ca probabil te  asteptai la mici probleme  si te interesa doza in sine nu capacul , zgarieturile si filetul ...Ce puteai sa negociezi la pret ...2%  ca sa dai filet nou sau sa lipesti doua piulite ...?Oricum filetul nu strica soundul dozei .

daca omul nu a facut si alte "tzepe" nu vad de ce sa  se faca caz...

 

Fara intentia de a bruia ceva ...

Trebuia sa pui titlul de "Reparat  filet suport/reglaj "actiune": doza si nu mai intram sa vad cum ai reparat .. 

 

Ai reparat  filetul foarte bine ..

 

Trebuia sa descrii ptr mai incepatori mai putin versati in "mecanica fina" , cum ai procedat ...

De ex . ca sa fie centrata piulita cu orificiul din suport aceasta   efectiv se prinde/fixeaza de suport cu un surub ( mai scurt )  ,astfel va ramane in pozitie in timpul cositoririi  apoi dupa racire se scoate surubul si este OK ..( metalul /suprafata incalzita devine foarte "alunecoasa" ca si in cazul fierului de calcat si este greu sa tii pe pozitia corecta piesa pe care vrei sa o atasezi prin lipire ).

Daca nu ai ciocan de wattaj  se poate preincalzii  locul lipiturii viitoare la flacara produsa de un "arzator" de spirt denaturat/medicinal ..dar poate si cu o bricheta din cele care "sufla jet " ( eu am una   ptr pipa si chiar se poate cositorii cu bricheta "suflanta")

Este de preferat sa se demonteze bobinele si magnetul , bobinele sa nu se intrerupa din cauza unei miscari gresite /lovire /agatzare ...magnetii nu este OK sa se incalzeasca deoarece pierd din "putere" si dus este "tonul"..cat si volumul  ...

Daca se foloseste "apa tare " sau p[asta decapanta ( ce se utilizeaza la lipire   ptr decaparte mai ales ptr suprafete mai "mari" ) dupa lipirea reusita se spala sub jet de apa ca sa nu "corodeze"  in continuare

etc...

 

Deci ne putem referi la orice in legatura cu doza daca ai pus un titlu  atat de general .

 

Din titlu nu reiese  problema ..tema , rostul social al postului tau ...

 

1/.Il punem la zid i pe vanzator ca si tzepar (tainuitor de filet largit  sau a mai dat tzepe mai serioase )?

sau

2/.Se dau  sfaturi cum se repara filetul largit la un suport de doza ?.

 

Nu ne-ai destainuit cu cat ai cumparat doza , ca sa  vedem cum sta situatia ..cine cat a castigat din afacere ..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci...  doza nu era stricată. Nu înțeleg de ce spui că ai luat țeapă, poate cineva a pus doar un șurub cu alt pas și s-a dus filetul (asta e neștiință, nu mârlănie), ceea ce nu se petrecea dacă la fabricare se foloseau metode și materiale corespunzătoare. Oricum, e ceva nesemnificativ, care nu afectează ton, funcționalitate etc. Pentru așa ceva nu refuzi un produs și nici nu poți justifica o reducere semnificativă a prețului.

Edited by eduard.alexandru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Multumesc pentru aprecieri , dar a cam inceput teoria chibritului ( ca de regula pe RGC ) . Eu cand cumpar ceva si mi se vinde '' ca nou-aproape nefolosit '' atunci vreau sa fie ca din fabrica . Doar in Romania e interpretabil acest dupa ce ai batut palma si iti ajunge doza cu surprize . Ca din fabrica - ca nou inseamna fara nici o interventie PUNCT.

 

   Daca ar fi trebuit sa folosesc un surub cu diamentrul dublu decat cel original ar fi trebuit sa distrug si rama de la bridge la o chitara Gibson . Iar in viitor daca vreau sa schimb doza din nou atunci trebuie sa iau rama noua deoarece ar cadea surubul direct prin gaura . Mie nu mi se pare ok , dar toata lumea face ce vrea cu chitarile lui .

 

Acest topic a fost menit sa arate cum se poate rezolva elegant aceasta problema pentru cei interesati . Atat .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ca din fabrica - ca nou inseamna fara nici o interventie PUNCT.

 

Se pare ca nu sunt singurul 'nebun' care are pretentia sa stie EXACT in ce stare e produsul pe care-l cumpara INAINTE de a-l primi: http://forums.rgc.ro/topic/98009-ghid-de-vanzare-online/

 

 

Deci...  doza nu era stricată. Nu înțeleg de ce spui că ai luat țeapă [...]

 

Si din punctul meu de vedere doza era stricata atata timp cat a fost prezentata 'ca noua, putin folosita'. Daca se specifica de la inceput ca are filetul ras sau gaura largita atunci nu era nicio problema.

 

Am ajuns sa ni se para normale toate improvizatiile facute de toti 'Doreii' care nu au in casa decat o surubelnita dreapta si un patent pe care le folosesc la absolut orice tip de reparatie si care nu fac diferenta intre un surub cu filet metric si un holzsurub.

 

@TheZKD: Scuze de interventie dar n-am putut sa ma abtin. Mor pe fazele astea si a dracu' treaba, numai la romani se intampla...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.