www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Evaluare Chitara Clasica No-Name Si Husa Pema


Werty
 Share

Recommended Posts

Salut.

Am o chitara cumparata acum 2-3 ani, pe care nu o mai folosesc. Nu stiu cum, gatul i s-a crapat, acum eu o sa incerc sa o lipesc cat de cat, si sa umlu acele goluri cu un pistol cu plastic topit. (poate imi spuneti daca este gresita operatia)

 

As vrea sa imi spuneti un pret corect pentru ea, deoarece intentionez sa o vand.

 

De asemenea, am si aceasta husa Pema fabricata in Slovacia. Cam cat ar costa?

 

Poze cu ambele: http://imgur.com/a/DCsTs

 

Multumesc, stima.

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a crapat gatul si s-a dezlipit de corp. Nu ti-a recomanda sub nici o forma sa umpli crapatura cu silicon calt sau cu altceva fiindca gatul trebuie relipit la loc.

dupa ce in prealabil l-ai dezlipit de tot, altfel e vax albina... ocazie cu care putem muta topicul la minitehnicus unde sunt oameni care stiu ce si cum... :nopityA:

Edited by Pava
Link to comment
Share on other sites

Griful s-a dezlipit de corp si s-a deplasat. Asta a dus la cresterea actiunii (inaltimea corzilor) ceea ce conduce la greutate in cantat si la intonatie incorecta (note false).

Crapaturile care se vad sunt doar crapaturi in vopsea care a fost aplicata dupa ce griful a fost montat pe chitara.

Faptul ca griful s-a deplasat arata ca in imbinare a existat spatiu si doar adezivul tinea griful in pozitie corecta.

Pentru a repara CORECT ar trebui dezlipit complet griful, remediata imbinarea astfel incat sa fie fara joc si apoi lipit la loc si retusat vopseaua.

O astfel de operatie este foarte putin probabil sa poata fi facuta corect de cineva fara experienta. 

Cu banii dati pe reparatia facuta corect se poate achizitiona o chitara second-hand decenta.

 

Dupa parerea mea, in starea actuala sau reparata prin umplerea crapaturilor, nu merita mai mult de 100lei, poate nici atat. Din cat imi pot da eu seama, nu pare a fi o chitara prea valoroasa nici cand este in stare buna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îţi sugerez să pui un anunţ la Mica Publicitate dacă vrei să o dai. Nu te baza pe faptul că o să citească foarte multă lume topicul ăsta până la capăt. 

O mică corecţie dacă îmi permiţi, aceea nu este o chitară clasică ci acustică sau western. Spor la vândut!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.