www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seimour Duncan: SH-8 Invader vs SH-13 Demebucker


Jihad
 Share

Recommended Posts

Pe site spune k EMG 85 nu e alnico ci ceramic, insa dintre cele de mai sus, as alege EMG 81.

 

:) :) :):(

 

The 85 uses two Alnico magnet loaded coils with a wide aperture to maintain a beefy lowend and a fatter top end. Because of a more natural tone, it works great as a rhythm and blues pickup because it has loads of output but isn't muddy. Itís a perfect choice as a rhythm pickup in combination with an 81 in the bridge, which is the same pickup combination used by Zakk Wylde.

 

Unde ai citit frate ca e ceramic?

Link to comment
Share on other sites

:):):(B)

 

The 85 uses two Alnico magnet loaded coils with a wide aperture to maintain a beefy lowend and a fatter top end. Because of a more natural tone, it works great as a rhythm and blues pickup because it has loads of output but isn't muddy. Itís a perfect choice as a rhythm pickup in combination with an 81 in the bridge, which is the same pickup combination used by Zakk Wylde.

 

Unde ai citit frate ca e ceramic?

 

CLAR! :)

Link to comment
Share on other sites

For the record, la nivelele de distorsiune pe care le foloseste colegu' nu prea conteaza ca-i folosit un magnet sau altul. Relevante sunt doar puterea dozelor si raportul S/N (care depind de mai multi factori). Si ce legatura are rezistenta la DC cu tipul de magnet folosit?!

XL 500 suna a optiune interesanta IMO.

 

PS: La' ca-mi fac eu doze active cu NIB si j' de mii de spire :)

Link to comment
Share on other sites

dragi cercetatori de doze

 

doza nu are putere !!!! nu da putere!!! poate avea sensibilitate mai mica sau mai mare , banda de frecvente redata, rezonanta proprie..si cam atat...

 

Statia , Difuzorul " darama peretii " , distorsionatorul mai ales de tipul FUZZ nu mai pastreaza soundul chitarei , dexi nu mai conteaza ce doza ai .

 

Smecheria este la preampuri si buffere , precum distorsionatoare , ca sa fie ieftine ( pentru producator) se folosesc piese proaste si acestea baga zgomot ...deci scad gainul maxim reglabil ca sa ramana la zgomot mic ,si ingusteaza banda de trecere sa nu se auda frecventele mai mari de cele ce considera ei ca e destul .

 

In acest caz o doza cu semnal mai mic nu ajunge sa atace suficient de tare intrarea ca sa ajunga la amplitudinea de distors dorita.

 

Ai un preamplif sensibil si un amplif bun de calitate o sa sune bine cu orice doza , si orice distors va suna bine !!

 

ganditiva ca un microfon are semnal foarte foarte mic ,si poti sa-l amplifici si sa-l distorsionezi , de ce nu se poate la o doza de chitara , mult mai ieftina si mult mai simplu de construit ? oricine poate sa faca doze, magnet este , sarma sa faci rost ..0,05--0,07 ( si 0,1 e ok dar trebe magnet m,ai puternic ca sa nu pui prea multe spire sa ramai la gabaritul standard etc..) , atat, rabdare ,indemanare.

 

La dozele cu semnal mic este bine sa fie antifonate cu ceara ptr ca in cazul amplificari mari ( gain mare .. sensibilitatae marita a preamplifului) sa nu intre in microfonie ..

 

La Strat eu folosesc sau buffer compresor +distors, sau disors slab si in plus inca un distors puternic +EQ ..

 

am incercat si bobone de 1K ohm , de la ceva releuri puse in paralel 4 bucatii ,rezistenta totala 500 ohmi !!!cu magnet de la HDD , suna bine , frecventa de rezonanta pe la 12KHz , si normal in loc sa am "inaltele" dorite suna mai inchis decat cea de Strat care are Frezonanta la 7KHz ...cu cea de 12KHz am iesit din banda chitarei si am avut semnal mic si "linear"...tre sa incerci ca sa crezi ...dar a meritat munca .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

dragi cercetatori de doze

 

doza nu are putere !!!! nu da putere!!! poate avea sensibilitate mai mica sau mai mare , banda de frecvente redata, rezonanta proprie..si cam atat...

 

Statia , Difuzorul " darama peretii " , distorsionatorul mai ales de tipul FUZZ nu mai pastreaza soundul chitarei , dexi nu mai conteaza ce doza ai .

 

Smecheria este la preampuri si buffere , precum distorsionatoare , ca sa fie ieftine ( pentru producator) se folosesc piese proaste si acestea baga zgomot ...deci scad gainul maxim reglabil ca sa ramana la zgomot mic ,si ingusteaza banda de trecere sa nu se auda frecventele mai mari de cele ce considera ei ca e destul .

 

In acest caz o doza cu semnal mai mic nu ajunge sa atace suficient de tare intrarea ca sa ajunga la amplitudinea de distors dorita.

 

Ai un preamplif sensibil si un amplif bun de calitate o sa sune bine cu orice doza , si orice distors va suna bine !!

 

ganditiva ca un microfon are semnal foarte foarte mic ,si poti sa-l amplifici si sa-l distorsionezi , de ce nu se poate la o doza de chitara , mult mai ieftina si mult mai simplu de construit ? oricine poate sa faca doze, magnet este , sarma sa faci rost ..0,05--0,07 ( si 0,1 e ok dar trebe magnet m,ai puternic ca sa nu pui prea multe spire sa ramai la gabaritul standard etc..) , atat, rabdare ,indemanare.

 

La dozele cu semnal mic este bine sa fie antifonate cu ceara ptr ca in cazul amplificari mari ( gain mare .. sensibilitatae marita a preamplifului) sa nu intre in microfonie ..

 

La Strat eu folosesc sau buffer compresor +distors, sau disors slab si in plus inca un distors puternic +EQ ..

 

am incercat si bobone de 1K ohm , de la ceva releuri puse in paralel 4 bucatii ,rezistenta totala 500 ohmi !!!cu magnet de la HDD , suna bine , frecventa de rezonanta pe la 12KHz , si normal in loc sa am "inaltele" dorite suna mai inchis decat cea de Strat care are Frezonanta la 7KHz ...cu cea de 12KHz am iesit din banda chitarei si am avut semnal mic si "linear"...tre sa incerci ca sa crezi ...dar a meritat munca .

 

CLAR! :)

 

Ca mai clar decat atat nu se poate :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am hotarat sa fac in felul urmator:

Scot cele 2 humbuckere care le am pe chitara cu tot cu potentiometre

3-way switch-ul il scot si pe ala si ca sa nu ramana gaura, pun unul cu 2 pozitii pe care o sa-l folosesc pe post de on/off

Pe bridge imi montez un EMG 81. (pe care inca nu-l am, dar intentionez sa-l iau cand reusesc sa strang toti banii necesari. Nou sau second. Cam care-si preturile in cele 2 cazuri?)

Problema e ce-o sa pun in loc de doza de neck?!?!

Exista vreun capac sau ceva, care sa arate ca o doza EMG sau ceva de genu` chestiei din imagine?

 

humbucker_distortion_closed_b29730.jpeg

 

exista asa ceva de cumparat?

nush cum sa-i spun... fake pickup :))

Link to comment
Share on other sites

Am hotarat sa fac in felul urmator:

Scot cele 2 humbuckere care le am pe chitara cu tot cu potentiometre

3-way switch-ul il scot si pe ala si ca sa nu ramana gaura, pun unul cu 2 pozitii pe care o sa-l folosesc pe post de on/off

Pe bridge imi montez un EMG 81. (pe care inca nu-l am, dar intentionez sa-l iau cand reusesc sa strang toti banii necesari. Nou sau second. Cam care-si preturile in cele 2 cazuri?)

Problema e ce-o sa pun in loc de doza de neck?!?!

Exista vreun capac sau ceva, care sa arate ca o doza EMG sau ceva de genu` chestiei din imagine?

 

humbucker_distortion_closed_b29730.jpeg

 

exista asa ceva de cumparat?

nush cum sa-i spun... fake pickup :))

 

Eu zic sa strangi bani pt un set EMG ZW.

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

Ba primesti pot si jack/battery conector si cablurile alea easy connect sau cum se numeau...

In legatura cu capacu: tocmai am cumparat eu 2 de pe thomann si dozele arata exact ca un set de EMG cu ele deasupra. Mi-a luat 10 min sa le montez si acuma parca suna mai intunecos... Uite si link: http://www.thomann.de/gb/goeldo_pu03b_humbuckerkappe.htm

Dar si eu zic sa strangi bani si sa-ti iei ambele doze sau lasi pasiva in neck si un 81 in bridge...Dar va creea efecte ciudate...

Edited by Mihai_N_
Link to comment
Share on other sites

Uite si link: http://www.thomann.de/gb/goeldo_pu03b_humbuckerkappe.htm

Dar si eu zic sa strangi bani si sa-ti iei ambele doze sau lasi pasiva in neck si un 81 in bridge...Dar va creea efecte ciudate...

Mersi mult pt link

Chestia aia e exact ce cautam

 

Daca las pasiva pe neck (eventual pun una mai naspa in loc), o deconectez din circuit si o acopar cu capacelul ala, sa arate frumos :)

Si nu va crea efecte ciudate :)

N-am nevoie de cine stie ce versatilitate din partea chitarei. Un singur ton e de-ajuns. Unul si bun. :)

Link to comment
Share on other sites

Desi la Seymour Duncan pe site apare ca "moderate output" SH-12 Screamin' Demon are coaie "cat China". Din sample'urile de pe site pare mult mai nervoasa decat celelalte(sh6, sh8, sh5, sh10), acum nu stiu cum suna in realitate sh6, sh8, sh5, sh10 dar stiu cum suna SH-12 Screamin' Demon si prin comparatie a sample-urilor de pe site, mi se pare cu mult mai multe coaie decat restul(dar posibil sa ma insel).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mda... deci am cumparat set EMG ZW :)

Faza naspa ca eu o sa am parte doar de-o doza, pt ca am pus bani cu un prieten, si o sa impartim dozele. Una el si una eu.

Am ales EMG 85 pe care o sa-l montez azi sau maine pe bridge.

Tipul isi monteaza EMG 81 din set tot pe bridge.

Cam pe vineri dam o proba. Amandoua chitari, pe putere mareee. :)

 

P.S. Si eu si celalalt om deconectam de tot doza pasiva care ramane pe neck position. Sa vedem, sa vedem... ce-o sa iasa... na na na... (vb cantecului) hahaha

Link to comment
Share on other sites

Noroc ca au amplificatoare interne, altfel dadeati cu banul :)

Poti folosi si pickup-ul de neck cu incredere daca pui comutatorul inaintea jack-ului si folosesti cate un set de poturi pt. fiecare doza, atata timp cat nu canti pe ambele simultan. Din cate tin minte schema originala e cu volum individual si ton master. Poti folosi poturile de ton si volum incluse in pachet pentru doza activa si cel de volum deja instalat pentru cea pasiva. Sau il inlocuiesti cu cel de ton si ai control de ton in loc de volum pe neck. Zic ca e mai bine s-o folosesti decat s-o lasi sa rugineasca, iar modificarea necesita un efort minim; oricum trebuie sa instalezi doza activa (si sa schimbi comutatorul cu ocazia asta).

Saridon—nu te doare capul™

Link to comment
Share on other sites

Mda... deci am cumparat set EMG ZW :)

Faza naspa ca eu o sa am parte doar de-o doza, pt ca am pus bani cu un prieten, si o sa impartim dozele. Una el si una eu.

Am ales EMG 85 pe care o sa-l montez azi sau maine pe bridge.

Tipul isi monteaza EMG 81 din set tot pe bridge.

Cam pe vineri dam o proba. Amandoua chitari, pe putere mareee. :)

 

P.S. Si eu si celalalt om deconectam de tot doza pasiva care ramane pe neck position. Sa vedem, sa vedem... ce-o sa iasa... na na na... (vb cantecului) hahaha

 

Daca nu te multumeste 85-ul si vrei sa-l schimbi cu un 81, da-mi de veste :)

Link to comment
Share on other sites

[...] sau lasi pasiva in neck si un 81 in bridge...Dar va creea efecte ciudate...
Ce efecte ciudate? Cum se manifesta?

Am pus switch cu 2 pozitii: doza pasiva neck / emg 85 (deci fara posibilitatea de a fi cuplate impreuna)

Ciudat mi se pare ca doza de neck mi se pare ca suna extrem de prost. O fi chiar asa de mare diferenta intre doze, sau am dat de efectele alea ciudate de care zici. :)

 

Inca o problema ar fi zgomotul. In instructiuni scria ca doza n-are nevoie de legare la masa suplimentara (ca la dozele pasive), dar totusi am facut-o pt ca in cazul asta doza pasiva din neck producea jumate zgomot, jumate sunet normal.

Dar acum parca baga ceva brum si emg-ul. Nu stiu sigur daca e din cauza asta.

 

Deoarece am primit doar 2 poturi de 25k, am folosit doar unul, pentru volum. E nevoie de condensator? Ce efecte produce sau te scapa condensatorul ala?

 

De precizat ar fi ca EMG 85 beneficiaza doar de pot de volum de 25k (asta pana gasesc poturi de 25k cu cursa lunga), iar pasiva de pe neck are volum si ton de 500k.

 

Daca problemele astea tin din cauza ca am conectat doza pasiva cu activa pe aceeasi chitara, scot pasiva din circuit si gata.

Astept un raspuns

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Mai bine lasi doar emgul si scoti neckul si-l vinzi. Condensatorul se foloseste la potentiometrul de ton, iar faptul ca ai legat emgul la masa principala nu e o idee f buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

De pe site-ul lor:

 

''When installing EMG Active Pickups, DO NOT connect

the bridge ground wire. This wire is usually soldered

to a volume or tone control casing and goes to the

bridge. This wire grounds the strings and uses them

and your body as a shield against hum and buzz. It

also creates a shock hazard. EMG Pickups are

shielded internally and DO NOT require string

grounding. This greatly reduces the possibility of

reverse polarity shock from microphones and other

equipment''

 

http://www.emginc.com/text/wiring.html pt mai multe informatii

Link to comment
Share on other sites

@Epsylon: Stiu ce scrie pe site :) Tii minte lectia aia la engleza cu "don't have to", "shouldn't", "mustn't" etc.?

Ca sa fie satisfacute proverbiala capra si varza aferenta, voi izola complet pe o parte doza activa si pe cealalta doza pasiva si corzile, dar maine de-acum. Protectie impotriva socurilor se poate face simplu, cu un condensator.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Da stiu (am 6 ore de engl/sapt ). Daca ar fi sa iau doze active as lua set (numai active), nu m-as complica cu combinatii.

Aia cu socurile e apa de ploaie - desi au fost cazuri in care s-au electrocutat destul de nasol unii chitaristi - dar daca nu este nevoie de impamantare suplimentara, nu stiu daca are rost sa o faci. In orice caz sa-ti traiasca doza si nu in ultimul rand ... sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

Gata.. dozele au fost montate si sunt gata de drujbe. :)

Sunt foarte incantat de doza. Diferenta e mai mult decat evidenta.

(In neck sunt pe amandoua chitarile dozele masive de pe jackson, ca au capacel deasupra si arata bine :))

 

Multumiri lui FiveSeveN pentru ajutor. Fara el nu faceam mixul doza pasiva-doza activa (ambele functionale) pe chitara.

 

Poate o sa pun si niste sample-uri ceva.

post-199-1176548557_thumb.jpg

post-199-1176548570_thumb.jpg

post-199-1176548579_thumb.jpg

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.