www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ebay


Kibis44
 Share

Recommended Posts

Ziua buna, nu imi spuneti cat costa transportul de pe ebay pana in romania ( eu nu am prieteni care cumpara de acolo si am vazut ca altii au mai vandut una - alta de pe ebay si ma gandeam ca stiti ). Vreau sa imi cumpar niste pedale , efecte si nu vreau sa ajung cu vama,tva si transport peste 1,5 milioane - 2 milione

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus toate astea la intrebarea ta pusa pe PM. Acelasi lucru iti vor spune si ceilalti. Tarifele postale difera de la tara la tara, daca cumperi din UE nu va ajunge niciodata la valori asa mari decat daca cumperi obiecte voluminoase sau grele sau daca doresti trimiterea cu curier urgent, gen DHL Express

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kibis44, daca vrei ceva anume platesti!

pe ebay iti zice foarte clar, cat te costa transportul, mai nou chiar si taxele sunt calculate astfel incat la chekcout ai suma finala de plata.

daca nu scrie de taxe de import atunci in tara cand iti ajunge coletul dai 24 % TVA + vama care e variabiala, la chitari parca era 3.2 %

eu din ce am vaz si la pedale si alte cacaturi am platit tot cam 28 % taxe totale in general

 

 

doar ca aici nimeni nu vinde sculele pe care le vreau , si pe ebay le gasesc de 100 de ori mai ieftin decat daca le-as cumpara din romania

Link to comment
Share on other sites

pt chestii minore nu merita sa te complici cu ebay com. o sa iesi mai scump decat crezi, cu tramsport si vama. ca idee transp pt ceva gen un modeller micut, cum ar fi vox tonelab desktop iti iese undeva la 70-100$ cel mai ieftin. ia de pe ebay.de ca e cel mai ok. in uk nu prea isi ingrijesc sculele si mai umbla cu cioara vopsita. ebay.fr nu stiu, iar italienii .... vezi ca din sua vin pe 110v, deci iti tre step up transformer

 

si putin offtopic...cam tot ce am luat de pe ebay, si aici vorbim si de ampuri de 30 kg si de chitari acustice/electrice etc, indiferent de unde, au fost intr-o oarecare masura mici tepe. niciodata nu a corespuns descrierii si avea mici vicii ascunse. si era vorba de useri seriosi, cu feedback la greu, 100% pozitiv... noroc ca totul a fost remediabil, dar cu o interventie fie in munca fie financiara din partea mea, cumparatorul

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Kibis44, daca vrei ceva anume platesti!

pe ebay iti zice foarte clar, cat te costa transportul, mai nou chiar si taxele sunt calculate astfel incat la chekcout ai suma finala de plata.

daca nu scrie de taxe de import atunci in tara cand iti ajunge coletul dai 24 % TVA + vama care e variabiala, la chitari parca era 3.2 %

eu din ce am vaz si la pedale si alte cacaturi am platit tot cam 28 % taxe totale in general

 

 

Repet, taxe platesti doar daca obiectele vin din afara UE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu sunt client ebay.de de ceva ani, intr-adevar cum zice si barbarossa la chestii mari gen chitari sau ampuri mai mereu am avut si eu o surpriza, la un amp de ex. m-am trezit cu niste anomalii pe placa!!!in schimb la maruntisuri gen pedale (pt ca asta licitez aproape lunar) nu am avut niciodata vreo supriza, ba chiar unii useri au fost super de treaba si am mai primit o baterie inauntru sau chiar alimentator desi nu era specificat in anunt.Dar again daca nu as avea pe cineva in Germania sa mi le aduca, nu cred ca as plati si taxele pana aici decat daca intradevar ar fi ceva ce sa imi doresc f mult, dar aproape orice pedala mi-am dorit si am avut rabdare a fost la mica publicitate pe RGC.rgcrules1.gif.pagespeed.ce.Z_TAQcIuka.gi

Link to comment
Share on other sites

lefmir...daca iti povestesc eu o intamplare de asta cu estimatu si datu banilor inapoi te crucesti...am ajuns sa vorbim de extorcare si alte porcarii, iar ebay s-a tras pe cur...

asa ca eu nu m-as baza pe asta. de cele mai multe ori iti spune ca poti returna, pe banii tai... ceea ce nu merita in multe cazuri. sau iti trimite ceva gen corzi sau mai stiu eu ce prostie de care nu ai nevoie, pt care nu stiu daca plateste el transportul...deci...

Link to comment
Share on other sites

povestea cu chitara am urmarit-o la momentul respectiv, o stiu. Sunt cazuri si cazuri ce-i drept, poate am fost eu mai norocos. Oricum in niciun caz ebay-ul nu mi se pare normal sa se traga pe cur, ei pot pune totul in balanta. I-am mai blocat unui chinez de curand tranzactia prin PayPal pentru ca trecusera 40 de zile si nu primisem itemul si a mai trimis unul. Primul bineinteles ca n-a mai ajuns...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.