www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Compatibilitate Lampi (6L6Gc / 6L6G)


Analog
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Imi poate spune cineva daca pot fi inlocuite lampile Sylvania 6l6gc dintr-un amp. Roland Bolt -100, cu alte lampi modelul Tungsram 6l6g (fara "c") care sunt mai bombate (le-am gasit la cineva, noi, la un pret bun si mi-a zis ca sunt compatibile numai ca au forma fizica diferita / sunt mai bombate ) ?

...sau ce lampi bune ati recomanda ca brand (si de unde), daca ar fi sa le schimb cu unele noi, ca parca mi-a venit sa pun lampi noi ! smile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png


Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Le poti folosi pe cele Tungsram 6L6C ,au puterea disipata un pic mai mica decit GC,se rezolva din reglarea biasului,cresti putin tens

iunea de negativare cu 2..2,5V.

6L6GC este echivalenta cu rusoaica 6P3C-E.

La fel cum a spus GGG ,evita sa folosesti tuburi JJ,de Electroharmonix nu zic nimic,eu am folosit si nu am avut probleme cu ele.

Daca te intereseaza putem face un schimb,iti dau 4 6p3c-e ,noi,imperecheate ,pe cele 4 tuburi Tungsram.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

:))

6p3s este exact acelasi tub, sticla, sarme, vid facut de sovtek, actualmente aceeasi fabrica detinuta de firma care are si Electroharmonix.

deci, daca "feriti-va de eh", atunci feriti-va si de:

- fender 6l6 precision matched 6l6 wxt

- fender 5881wxt

- groove gt6l6b, 6l6r sau 5881wxt

- marshall 6l6 wgb

- mesa boogie str425

- ruby 6l6r

- sovtek 6l6 wgc / wxt

- sovtek 5881

- 6p3s-e

http://www.jayskyler-guitarlessons-sanfrancisco.com/guitar-gear-guide/sovtek-5881-wxt-6l6-wgc-tube-guide.html

 

asa ca etcheta pe acelasi lucru face sa fie 15 lei pe elforum.ro , ebay, sau 30-40 eur la tube-town.de

eu mi-am pus intr-un amp cu ht la 450v o preche 6p3s fara E - pe net scriu unii ca nu merg, si n au nici pe dracu.

e chestie si de bafta. mie mi-a pocnit un tungsol 5881, pereche noua de pe tube town, dupa nici doua ore de functionare adunate. acum ce sa fac? sa zic sa nu cumparati tungsol?

post-19049-0-05579300-1406114432_thumb.jpg

post-19049-0-79948100-1406114444_thumb.jpg

post-19049-0-41227300-1406114457_thumb.jpg

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

e chestie si de bafta. mie mi-a pocnit un tungsol 5881, pereche noua de pe tube town, dupa nici doua ore de functionare adunate. acum ce sa fac? sa zic sa nu cumparati tungsol?

Am experiente total neplacute cu 6L6GC si 6CA7 de la ElectroHarmonix. In conditii optime de Ua/Ug2 si Ia , am aruncat la cosul de gunoi cate 8 tuburi EH , precum si vreo 10 JJ-uri . Au mai luat acelasi drum si vreo 12 buc. EL34 JJ .

Ar trebui sa mai cumpar asa ceva ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

PLM......nu stiu ce sa mai zic de tuburile care se fabrica azi,am citeva ampuri care merg foarte bine cu EL34 EH ,am avut probleme doar cu doua EH EL34,una a fost defecta din fabrica,una a sucombat in 3 ore ,scurt intre catod si filament.

Eu prefer rusoaicele 6P3C-E ,Dan Sandulescu are un amp superforjat,finalele sunt in stare buna,ampul e alimentat cu 500V anodica.

 

Deci???????

Link to comment
Share on other sites

EL34 de la ElectroHarmonix sunt ok. Le-am probat in PP la peste 30 mA si nu le-a sarit gatter-ul cum am patit cu JJ-urile . In schimb cu 6CA7 si 6L6GC de la EH,am crezut ca deja a inceput revelionul. Constat ca Shuguang fac tuburi zdravene ,indiferent de model, si ca EL34 JJ nu trebuiesc fortate peste 20 mA .

Asa ,accidente, am mai avut si cu EL34 Svetlana Reissue . In schimb orice model de tub Mullard Reissue , este "zid" .

 

Chiar daca toate tuburile sunt facute pe aceeasi linie de fabricatie (la Svetlana, unde se fac si Mullard,Tungsol,Reflektor,...etc), calitatea materialelor difera de la un brand la altul . Asta se intampla cu globalizarea asta .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6L6GC -Special

 

asta era tipul tuburilor din Fender Bassman 10

 

am pus in loc 6L6 si functiona OK .

 

In prospecte era specificat ca seriile speciale erau nu numai imperechiate ci si "echivalent a 4x tuburi din serie normala"..ce se referea la "timpul de viata " si rezistenta la "stress".

 

6L6 vs 6L6GC interchangable?

 

"...I noticed on webers bias calculator there is a 6l6 and a 6l6gc. At 475 plate voltage the 6l6 says to bias at 28mA and the 6l6gc at 40 something. Could I use a 6l6 in my amp? I have a 6506+. I thought all 6l6s were the same.

 

No, you can only use a 6L6GC or equivalent tube with a newer production amp that is from the factory with 6L6GC. Older 6L6s, including 6L6GWB, will melt down or cause major problems because they can't take the plate voltage. That's the reason why only JJ 6V6s can go into 6L6GC spots..."

 

se gasesc pe net schimburi de experienta ,,,depinde de amplif ..de tensiunea anodica si de curentul bias...

degeaba au doua amplifuri aceleasi tip de tuburi ele pot fi foarte diferite ..

 

Ca ex , Dinacord de 100W pe doua tuburi EL34 pe tensiunea anodica pare-se 800V ...ce poate nu toate seriile de EL34 le suportau .

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/6L6

 

"...Further testimony for this device's success would be even simpler: as of 2012 the 6L6GC version was still being manufactured and used, primarily in guitar amplifiers. Manufacture continued in Russia (two factories), China (two factories), and Slovakia. (In 2006, Ei Electronics in Serbia discontinued making tubes.) The 6L6 had one of the longest active lifetimes of any electronic component, more than 70 years..."

 

Nu vad mentionata nici o firma din vest care sa mai produca 6L6 ...??

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.