www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Foloseste Patch Cables George L's?


dani
 Share

Recommended Posts

Din motiv ca urmeaza sa-mi iau vreo doua seturi de george l's sunt curios cata lume foloseste asha ceva...si ce probleme au avut de-a lungul timpului cu ele:)

 

am citit destule revew-ri si vad ca mai mult de 70% se plang ca nu rezista deloc...si ca mereu se intrerup(de la mufe) cand ti-e lumea mai draga:)

 

intampinati vreunul problema asta?

 

merci mult...Dani

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Din motiv ca urmeaza sa-mi iau vreo doua seturi de george l's sunt curios cata lume foloseste asha ceva...si ce probleme au avut de-a lungul timpului cu ele:)

 

am citit destule revew-ri si vad ca mai mult de 70% se plang ca nu rezista deloc...si ca mereu se intrerup(de la mufe) cand ti-e lumea mai draga:)

 

intampinati vreunul problema asta?

 

merci mult...Dani

eu n-am aceasta problema...dar stiu sa strang surubul :)folosesc patchuri georgels de 4 ani

Link to comment
Share on other sites

la asta m-am gandit si eu:)ca cei care se plang...ori nu au grija de ele...ori nu le fac calumea de la bun inceput:)

 

deci 2 persoane pana acum:)mai departe:P

Eu mi-am facut patch-uri cu mufe george L's si cablu evidence audio monorail si desi m-am chinuit destul(zic eu) sa le fac bine, de fiecare data aveam cateva care nu faceau contact cum trebuie si drept urmare am scos toate mufele george l's si le-am inlocuit cu neutrik. Intr-adevar ocupa mai mult spatiu, fiind mai mari, dar le-am lipit si functioneaza perfect. Mi se pare mai putin frustrant sa trebuiasca sa-ti inlocuiesti pedalboard-ul cu unul putin mai mare din cauza mufelor mai mari decat sa te tot lupti cu mufe care nu fac contact. Din punctul meu de vedere, de acum incolo, LIPITURA E SFANTA ! :)

 

Cu cablu George l's n-am incercat, poate functioneaza mai bine impreuna cu mufele lor, fiind gandite impreuna, dar acum am Neutrik+ monorail in pedalboard si nu mai fac experimente, mergand pe principiul "If it ain't broke, don't fix it" :)

 

L.e. singura situatie in care as incerca mufe noi ar fi daca as gasi niste mufe aprox. la dimensiunea celor de la George l's, dar cu lipituri.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut patch-uri cu mufe george L's si cablu evidence audio monorail si desi m-am chinuit destul(zic eu) sa le fac bine, de fiecare data aveam cateva care nu faceau contact cum trebuie si drept urmare am scos toate mufele george l's si le-am inlocuit cu neutrik. Intr-adevar ocupa mai mult spatiu, fiind mai mari, dar le-am lipit si functioneaza perfect. Mi se pare mai putin frustrant sa trebuiasca sa-ti inlocuiesti pedalboard-ul cu unul putin mai mare din cauza mufelor mai mari decat sa te tot lupti cu mufe care nu fac contact. Din punctul meu de vedere, de acum incolo, LIPITURA E SFANTA ! :)

 

Cu cablu George l's n-am incercat, poate functioneaza mai bine impreuna cu mufele lor, fiind gandite impreuna, dar acum am Neutrik+ monorail in pedalboard si nu mai fac experimente, mergand pe principiul "If it ain't broke, don't fix it" :)

 

L.e. singura situatie in care as incerca mufe noi ar fi daca as gasi niste mufe aprox. la dimensiunea celor de la George l's, dar cu lipituri.

 

E totusi posibil sa se intample asta din cauza folosirii altui cablu fata de cel indicat de ei:)

 

Oricum...ma bucur ca esti multumit de cablurile de acum:)e nasoala faza cu pedalierul si dimensiunile.

 

Mi-a venit acum o idee referitoare la problema ta cu dimensiunile mufelor:)Poti folosi polistiren extrudat(d-ala mai tare si mai rezistent) si anume:) Tai polistirenul in forma pedalelor si inalti o pedala din doua:)astfel mufele nu mai stau cap in cap...ci intra una sub alta:) Astfel economisesti ceva spatiu dar e posibil sa te incurce putin la pedalat:)

 

Zilele astea imi comand vreo 20 de mufe si 2 metri de cablu(imi ajunge oare???).Ma gandeam sa tai cam 10 cm de cablu pt fiecare legatura intre pedale pt a-mi ramane sa-mi fac 2 cabluri mai lungi(40-50 cm).Am gasit pe ebay la un pret acceptabil cu tot cu transport:)

 

noroc

Link to comment
Share on other sites

Folosesc de vreo doi ani George L patch-uri. Sunt destul de bune, am avut doar 2 mici probleme, pt ca stransesem prea tare mufa si cablul s-a strangulat. Nu mufele ma deranjeaza si calitatea cablului. Dupa urechile mele, se cam pierde ton. Cu toate astea sunt o solutie f practica.

As incerca si patch-uri Lava, de la www.lavacable.com.

Link to comment
Share on other sites

E totusi posibil sa se intample asta din cauza folosirii altui cablu fata de cel indicat de ei:)

 

Oricum...ma bucur ca esti multumit de cablurile de acum:)e nasoala faza cu pedalierul si dimensiunile.

 

Mi-a venit acum o idee referitoare la problema ta cu dimensiunile mufelor:)Poti folosi polistiren extrudat(d-ala mai tare si mai rezistent) si anume:) Tai polistirenul in forma pedalelor si inalti o pedala din doua:)astfel mufele nu mai stau cap in cap...ci intra una sub alta:) Astfel economisesti ceva spatiu dar e posibil sa te incurce putin la pedalat:)

 

Zilele astea imi comand vreo 20 de mufe si 2 metri de cablu(imi ajunge oare???).Ma gandeam sa tai cam 10 cm de cablu pt fiecare legatura intre pedale pt a-mi ramane sa-mi fac 2 cabluri mai lungi(40-50 cm).Am gasit pe ebay la un pret acceptabil cu tot cu transport:)

 

noroc

 

Nu-i rea deloc ideea cu polistirenul. Mersi! :)

Referitor la cablu, mai bine ia-ti un pic mai mult decat te gandesti ca-ti trebuie, ca se mai intampla sa si gresesti :D

Mufe mai am eu de la experimentul esuat :)) daca le vrei, da-mi pm si ne intelegem :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i rea deloc ideea cu polistirenul. Mersi! :)

Referitor la cablu, mai bine ia-ti un pic mai mult decat te gandesti ca-ti trebuie, ca se mai intampla sa si gresesti :D

Mufe mai am eu de la experimentul esuat :)) daca le vrei, da-mi pm si ne intelegem :)

 

i-auzi:)cate mufe mai ai?si cu cat le dai?sau cum e treaba?

 

daca e sa facem schimb cu ceva...am niste footswitchuri true bypass(poate te intereseaza:)oricum...zi-mi cat pe bucata:)

 

merci

Link to comment
Share on other sites

i-auzi:)cate mufe mai ai?si cu cat le dai?sau cum e treaba?

 

daca e sa facem schimb cu ceva...am niste footswitchuri true bypass(poate te intereseaza:)oricum...zi-mi cat pe bucata:)

 

merci

pai cred ca am 10 drepte si 12 la unghi sau invers. Nu mai stiu exact, dar ajung la sala in week-end si fac un mic inventar si iti spun exact.

Eu am dat 25 lei/buc. ti le dau cu 20/buc. Maine sau poimaine ajung la sala si iti dau un pm cu cate mai am.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Din motiv ca urmeaza sa-mi iau vreo doua seturi de george l's sunt curios cata lume foloseste asha ceva...si ce probleme au avut de-a lungul timpului cu ele:)

 

am citit destule revew-ri si vad ca mai mult de 70% se plang ca nu rezista deloc...si ca mereu se intrerup(de la mufe) cand ti-e lumea mai draga:)

 

intampinati vreunul problema asta?

 

merci mult...Dani

 

Cat costa un patch cable din ala "george l's" , n-am auzit de firma aia ?

Eu am DiMarzio jumpers si sunt foarte multumit de ele nu cred ca voi avea vreodata probleme cu ele , dar sunt cam scumpe , vreo 50 - 55 lei unul dar merita :)

Link to comment
Share on other sites

Cat costa un patch cable din ala "george l's" , n-am auzit de firma aia ?

Eu am DiMarzio jumpers si sunt foarte multumit de ele nu cred ca voi avea vreodata probleme cu ele , dar sunt cam scumpe , vreo 50 - 55 lei unul dar merita :)

La Rares ( @Midnightrider) , care este distribuitor oficial pretul era de 28 le/mufa si 22 lei/ metru de cablu (si ti le faci tu la ce lungime vrei) ultima data cand m-am interesat. Este posibil totusi ca preturile sa se mai schimbe in functie de curs. Daca te intereseaza da-i un pm

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
La Rares ( @Midnightrider) , care este distribuitor oficial pretul era de 28 le/mufa si 22 lei/ metru de cablu (si ti le faci tu la ce lungime vrei) ultima data cand m-am interesat. Este posibil totusi ca preturile sa se mai schimbe in functie de curs. Daca te intereseaza da-i un pm

 

:) Mersi de informatie dar m-am certat cu Rares at. cand am zis lucruri nashpa si nu cred ca e curios sa discute cu mine .

Dar oricum am DiMarzio .

Link to comment
Share on other sites

De ce "totu" e amuzant pe forumul asta ? :):)

 

Fiindca e criza si suntem tristi si plictisiti...si avem nevoie de asta:)

 

20ron pe bucata?:)( cam cu atat le iau noi de pe ebay(140 dolari 20 de bucati)

 

Am calculat si m-ar ajunge cam 500Ron 20 de mufe la unghi si vreo 7 metri de cablu:)plus inca 14 dolari transportul.Cred ca e o afacere buna

 

Dar inca nu sunt hotarat...tre sa mai treaca cateva zile sa-mi lamuresc urechile, portofelul si creerul ca vreau sa le cumpar.

 

Alte probleme cu patchurile astea?

Link to comment
Share on other sites

:) Mersi de informatie dar m-am certat cu Rares at. cand am zis lucruri nashpa si nu cred ca e curios sa discute cu mine .

Dar oricum am DiMarzio .

 

 

Roaga si tu pe careva de pe forum sa ti-l cumpere, fara sa stie Rares ca e pentru tine... :)

 

PS. Eu am cumparat cablu George L,s pentru chitara , de la Rares , si recomand cu caldura.

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Roaga si tu pe careva de pe forum sa ti-l cumpere, fara sa stie Rares ca e pentru tine... :)

 

PS. Eu am cumparat cablu George L,s pentru chitara , de la Rares , si recomand cu caldura.

 

Prioritatea mea acum e amplif. pe lampi si cab 4x12 :)

Sunt convins ca Rares are multe chestii mishto si e un tip cu care te poti intelege dar asta e deocamdata sa-mi iau amplif si poate inca un Strat fiindca vreau sa am doua iar dupa aia ma preocup si de cabluri .

Deocamdata sunt super multumit de DiMarzio :)

Link to comment
Share on other sites

Prioritatea mea acum e amplif. pe lampi si cab 4x12 :)

Sunt convins ca Rares are multe chestii mishto si e un tip cu care te poti intelege dar asta e deocamdata sa-mi iau amplif si poate inca un Strat fiindca vreau sa am doua iar dupa aia ma preocup si de cabluri .

Deocamdata sunt super multumit de DiMarzio :)

 

nici n-ai de ce sa nu fii multumit de cablurile alea,sunt si ele de calitate buna.si eu sunt posesor de George'l de vreo juma' de an,dar pe cuvant de onoare ca nu mi-e rusine sa cant si cu cablurile alea mai vechi dar f rezistente ibanez(double shielded,cu camasa textila,f de incredere :) ) sau orice alt cablu cu pretentii( excludem PROEL :D)) )

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

oare cum s-ar comporta un cablu de chitara george l's dar in loc de mufele lor sa pun mufe proel, sau soundking(cu lipitura)?factorul cel mai important este cablul george l?sau mufele?

 

are rost sa pun cablu george l dar cu alte mufe?(doar cablul de chitara...nu cel dintre pedale)

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Factorul cel mai important e sistemul de mufare rapid, "solderless". In rest capacitatea si rezistenta pot fi masurate si as pune pariu ca nu-s diferite de cele ale cablului ieftin de microfon pe care-l gasiti la magazinele de electronice. In plus ala are mansonul mai gros si mai flexibil si un snur anti-strain.

Deci daca iti trebuie facilitatea asta de instalare rapida knock yourself out. Daca-ti trebuie patch cable "standard" sunt bune si cele cu mufe incastrate (parca erau si in unghi drept). Daca vrei sa le faci tu cauta niste jack-uri bunisoare cu strain relief (de ex. astea Neutrik sunt sfinte) si un cablu corespunzator. Avand in vedere ca intre pedale circula un semnal destul de puternic, din surse de impedanta mica, si nu-l tarai pe scena si calci pe el toata ziua, sunt mai putin relevante "performantele" cablului.

Link to comment
Share on other sites

Factorul cel mai important e sistemul de mufare rapid, "solderless". In rest capacitatea si rezistenta pot fi masurate si as pune pariu ca nu-s diferite de cele ale cablului ieftin de microfon pe care-l gasiti la magazinele de electronice. In plus ala are mansonul mai gros si mai flexibil si un snur anti-strain.

Deci daca iti trebuie facilitatea asta de instalare rapida knock yourself out. Daca-ti trebuie patch cable "standard" sunt bune si cele cu mufe incastrate (parca erau si in unghi drept). Daca vrei sa le faci tu cauta niste jack-uri bunisoare cu strain relief (de ex. astea Neutrik sunt sfinte) si un cablu corespunzator. Avand in vedere ca intre pedale circula un semnal destul de puternic, din surse de impedanta mica, si nu-l tarai pe scena si calci pe el toata ziua, sunt mai putin relevante "performantele" cablului.

 

Oare sa nu fie diferenta intre un cablu de doi lei si george l's?chiar as fi curios:)

 

Apoi nu cred ca doar mufele astea duc la o calitate asha buna a sunetului.Tre sa fie si cablul de calitate:)

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu din pacate de electronica nu inteleg nimic, dar se intampla ca dintre colaboratori am 3 ingineri electronici care au avut rabdare sa ma esplice cum se invarte roata.

Problema principale de care nu vorbeste nimeni pe topicul acest si este extrem de simplu este gandul de baza: ADICA:

Daca cumperi cabluri george L sau evidence nu o sa schimba cu nimic sunetu daca sunt folositi cu scule proaste!!

De ce firme aceste sau straduit sa faca aceste cabluri mai scumpe cand puteau sa vanda din astea chinesesti mai multe si mai ieftine daca erau la fel? Dece in tarilor europene sunt folosite la greu de catre profesionisti in sector? De ce artisti faimosi in lume folosesc cablurile aceste? Pentru moda? Raspunsul este simplu, Cablurile aceste este raspuns de la producator la cerintele artistilor care au 'instalatii' de calitate esagerata si cateodata foarte complexe (MIBU poate sa va lamureasca, stiu ca se ocupa cu asa ceva...) facand intrun fel sa nu fie pierderi de sunet cand cablaje sunt multe, cand trec de la digital la analogic si asa mai departe.

Parerea de o persoana care are un combo HOME MADE sau facut in china la ieftinala si 4 pedalutze in loop nu contaza in topicul acest, poate sa foloseasca cabluri din CHINATOWN sau george L ca tot acel este resultat.

Este diferit cand vorbim de o persoana care foloseste instalatii esagerate sau folosesc scule avantate (multirack combinat cu pedalutze etc..) care au nevoie de asa ceva pentru a nu strica sunetu sau pentru a evita brum varie etc...

DEPINDE DE EXIGENTE!!!

Va zic mai mult, daca descarcati de pilda manuale de scule profesionale (TCelectronic de pilda) pe prima pagina la setari scrie clar: Sa se foloseasca cabluri de calitate, culme, zice si trei firme de cabluri care merg perfect cu sculelel lor, si specifica deja ce necazuri o sa aiba clientu daca nu foloseste cabluri respective. Credeti ca georgel sau evidence platesc TC electronic sa scria asa ceva? Eu nu prea cred.

Conclusie: Fara a vorbi tecnic, sper, sa se lamureasca lumea, adica daca am o DACIA din ani '70 si i cumper cablu de la amperaj da la Ferrari (sau lamborghini, nah sa nu fiu nationalist) credeti ca dacia poate sa mearga cu 300 km pe ora?

Las sa trageti voi conclusi si detalii tecnice le las la cine se pricepe!

Va aurez numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Analogia e degeaba. Exista "the law of diminishing returns" cand vorbim despre pret vs. calitate. In rest exista rezistenta (care in aceasta aplicatie e practic neglijabila) si capacitate, plus factorii mecanici (cat de flexibil si rezistent e) si "densitatea" ecranajului. The rest is bullshit.

Am mai atins subiectul aici si cu alte ocazii.

Iar despre factorii psihologici care participa la evaluarea unui produs puteti afla citind Veblen et al.

 

PS: opinia lui Mark Hammer:

 

Depends how you're going to use them. If your intent is to make yourself a bunch of short patch cables for a pedalboard, and leave everything where it is once connected, then I don't see how a 50 cent plug will be any worse than a $5 one. Once your guitar has been buffered by the first effect in line, then any voodoo handwaving about fancy metals and lower-resistance contact is just that.

 

If it is a longer cable that is meant to be able to sit snugly in a moving object (you and your guitar) and provide some strain relief for the cable or at least ease of repair when the cable does eventually succumb to strain, then maybe a better plug is called for. Whether that's a GL is another matter, but something better than a 50 cent one, certainly.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

ciao five, nu prea am inteles bine ce vrei sa zici dar se pare ca Mark Hammer, lasand la o parte aspectul tecnic, este de acord cu mine:'Depends how you're going to use them' adica, este vorba exact de 'esigente' de care vorbeam eu inainte. Oricum al meu este o simpla parere personala de un amator in niciun caz un subject care sa starneasca certe sau conflicte. Personal tot ce e cablat prin casa a fost cablat cu Kendrick Klotz Cable, sunt foarte multumit si pe viitor cu siguranta o sa apelez la firme numite la postari de mai deasupra find firme seriose care sau impus pe piata profesionala prin caliate in cursul anilor, firme sfatuite de producatori de scule profesionale. Cum ai vazut nu am intrat in detalii tecnici special pentru ca in viata am invatat un lucru: Lasam sa faca meseria cine este din meserie, si, sunt un productor si eu, dar nu produc cablurile audio.

Oricum, sa taiam capul taurul cum zic spanioli o sa cumper 2 cabluri unu george si unu evidence si te trimit sampleurile sa faci o analisa si sa imi zici ce ai aflat. promit!! Eventual aceasi sample il trag si cu un cablu fender titanium si ibanezuri de care vorbea alex si un VOX sa facem o traba mai complexa (astia le am prin casa). numai de bine!!

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Analogia nu este degeaba. Semnalul este la fel de bun ca cea mai slaba componentã.

 

Din fericire, nu se bate cap în cap cu diminishing returns.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.