www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Bandit 112


Recommended Posts

Salutare, ma adresez cu acest topic in special celor care au avut sau detin acest combo, dar si celor care ar putea sa ma lamureasca fara a-l detine. Planuiesc sa-mi achizitionez acest amplificator intr-un viitor apropiat. De ce acesta? Pai pentru ca eu prefer sunetul amplificatoarelor pe lampi in detrimentul celor digitale, dar cum nu-mi permit unul pe lampi si mai apoi sa schimb la 6 luni, 1 an lampile vreau sa apelez ca aceasta tehnologie transtube.

 

In fine, doresc sa folosesc acest amplificator si pentru studiu si pentru inregistrat si pentru concerte (in cazul in care va fi nevoie). Intrebarea mea este, prin urmare, daca acest aplificator se poate conecta la un laptop (spre exemplu) pentru a inregistra si repeta? Eu folosesc ca si program de mixat si inregistrat Cubase-ul si deobicei repet cu tobele scrise acolo.

 

Am observat ca Peavey Bandit 112 are in spate un output numit "¼" stereo Speaker Simulated Direct Out" si sunt curios daca prin acest output pot folosi un cablu cu mufe jack pentru a-l conecta la laptop.

Link to comment
Share on other sites

Deci pe un line in ar putea fi conectat? Ca, dupa cum gandesc eu, ar trebui sa mearga conectat si practic din amplificatorul n-as mai folosi difuzorul ca deh, se duce in PC/laptop, ci numai partea "head" al combo-ului. Dar sunt curios si daca sunetul ramane la fel sau se strica in vreun fel...

Link to comment
Share on other sites

Probabil c-o sa-mi para rau ca ma bag :)

 

Ca sa clarific CV-ul, am un Peavey mititel cu Transtube.

Salutare, ma adresez cu acest topic in special celor care au avut sau detin acest combo, dar si celor care ar putea sa ma lamureasca fara a-l detine. Planuiesc sa-mi achizitionez acest amplificator intr-un viitor apropiat. De ce acesta? Pai pentru ca eu prefer sunetul amplificatoarelor pe lampi in detrimentul celor digitale, dar cum nu-mi permit unul pe lampi si mai apoi sa schimb la 6 luni, 1 an lampile vreau sa apelez ca aceasta tehnologie transtube.

 

In fine, doresc sa folosesc acest amplificator si pentru studiu si pentru inregistrat si pentru concerte (in cazul in care va fi nevoie). Intrebarea mea este, prin urmare, daca acest aplificator se poate conecta la un laptop (spre exemplu) pentru a inregistra si repeta? Eu folosesc ca si program de mixat si inregistrat Cubase-ul si deobicei repet cu tobele scrise acolo.

 

Am observat ca Peavey Bandit 112 are in spate un output numit "¼" stereo Speaker Simulated Direct Out" si sunt curios daca prin acest output pot folosi un cablu cu mufe jack pentru a-l conecta la laptop.

 

Prima observatie, nu-ti luat ampul dupa marketing gimmicky names. Fugi cu chitara, asculta-l, daca-ti place, ala e. Transtubu meu are sunetul lui personal, care nu e rau deloc. Cu o chitara se aude foarte bine, cu alta comme ci, comme ca. Insa nu ti-l lua doar pentru ca scrie pe site ca suna ca lampa.

 

Pentru concerte e probabil suficient sau overkill. Pentru repetat prezum ca se aude decent si dat incet, iar pentru inregistrat ai multiple posibilitati.

 

Deci pe un line in ar putea fi conectat? Ca, dupa cum gandesc eu, ar trebui sa mearga conectat si practic din amplificatorul n-as mai folosi difuzorul ca deh, se duce in PC/laptop, ci numai partea "head" al combo-ului. Dar sunt curios si daca sunetul ramane la fel sau se strica in vreun fel...

 

Probabil ca merge ce vrei tu, insa nu cred ca e modul cel mai bun de a inregistra. Simulated output ala foarte probabil baga un egalizator parametric peste ce da preampul, asta fiind modul cel mai simplu de a simula cabinetul.

 

Acum, daca ar fi dupa mine, scoti rezultat mai bun prin alte metode:

 

- chitara in interfata direct, trecuta prin guitar rig, amplitube, revalver, ceva de genul asta; sau

- chitara in amp, semnalul din FX send in interfata si de acolo un simulator de cabinet; sau

- chitara in amp, in fata ampului un microfon.

 

Metoda ta are avantajul ca e comoda. Evident, o sa trebuiasca sa testezi ca sa vezi daca rezultatul e bun.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ce zice Leopold legat de metodele de inregistrare e bine punctat. O interfata gasesti destul de ieftin la 100-150 RON care sa isi faca treaba, dar depinde daca ai banii respectivi sau esti dispus sa ii strangi. Simularile intotdeauna mi s-au parut cel putin ciudate, avand in vedere ca ai odata acel egalizator presetat care este simularea de cabinet peste care mai pui si ce imperfectiuni are difuzorul in care monitorizezi. Eu unul nu m-am dat in vant dupa ele, dar pentru repetat isi fac treaba.

Link to comment
Share on other sites

eu prefer sunetul amplificatoarelor pe lampi in detrimentul celor digitale

Nu știam că atât amplificatoarele pe lămpi cât și cele "digitale" sunt capabile doar de câte un sunet. Și chiar dacă ar avea sens premisa, concluzia ta e să folosești a treia opțiune?!

Anyway, Transtube nu e o tehnologie, e un termen ce reunește mai multe idei de-ale lui Peavey și care și-au găsit implementarea sub diverse forme în produsele sale relevante.

 

Nu il vei putea conecta la laptop cu rezultate bune, ci iti va trebui o placa de sunet cu Line In.

Și laptop-ul n-are intrare de linie?!

Cum a spus și tânărul de mai sus, ieșirea respectivă folosește un cabsim analogic, care e limitat. S-ar putea să-ți placă, mai ales dacă adaugi niște reverb ulterior, faci double tracking etc. Dar un cabsim digital ar fi superior din multe puncte de vedere. Sau, evident, poți prelua combo-ul cu un microfon.

 

 

Dar sunt curios si daca sunetul ramane la fel sau se strica in vreun fel...

Nu înțeleg ce poate însemna asta. Care dintre proprietățile sunetului sunt perisabile?

 

Modelul respectiv e o opțiune rezonabilă în clasa sa, dar cred că e o idee bună să-l compari și cu restul (Marshall, Fender, Ibanez etc.) înainte de a lua o decizie categorică. Iar dacă "sunetul" e factorul prim și nu ții neapărat să iei un combo 1x12" SS, s-ar putea să existe soluții mai potrivite nevoilor tale, despre care nu ne-ai spus mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru feedback-urile constructive. Imi dau seama ca totul trebuie testat pentru a vedea daca functioneaza si cum suna, tocmai de-asta m-am adresat in special celor care detin acest combo sau ceva asemanator. In continuare astept pareri si multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am un model mai vechi Made in USA de acu cel putin 15-20 de ani sincer nu am verificat serialul, este solid-state (nu prea are legatura cu transtube deci) DAR in fata lui am pus un preamp pe lampa dar cam suna bine cu orice overdrive decent => un sound excelent,cald cu mult headroom si urla de numa numa, este o optiune si la mana a doua cred ca il gasesti la un pret bun.

 

post-4996-0-12260400-1407393308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

este solid-state (nu prea are legatura cu transtube deci)

 

Repet:

Transtube nu e o tehnologie, e un termen ce reunește mai multe idei de-ale lui Peavey și care și-au găsit implementarea sub diverse forme în produsele sale relevante.

Toate acele implementări sunt solid-state.

 

Iar despre modelul tău:

Many of the innovations that would later be branded as "Transtube" were included in the Solo Series Bandit 112, but the name "Transtube" had not been adopted yet.

Sursa: History and Timeline of the Peavey Bandit.

Deci are toate legăturile.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.