www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A auzit cineva de ampul acesta ?


Stratfan
 Share

Recommended Posts

A auzit cineva de ampul acesta ?

Sunt destul de nou in chestiile cu ampurile asa ca nu dati cu pietre. http://www.thomann.de/de/marshall_mg_15_ms2.htm

Si benson iti spun anticipat ca stiu sa testez un amp dar nu am posibilitatea sa-l probez p acesta asa ca daca stie cineva mai multe detalii despre el sau il are acasa, il rog sa-mi spuna cum suna, etc.

Si alta intrebare ar fii daca pot sa grupez 2 cabinete de 8 Ohm fiecare in mod stereo 16 Ohm (ma refer la cabinete 1x12/1x10).

Link to comment
Share on other sites

cat de disperat sa fii sa scoti asa ceva pe piata. Apropo .. desi tu zici ca e nou , ampurile din seria Mg au fost scoase pe piata acu ceva vreme .. si ghici de ce nu prea se mai gasesc .. ptr ca au fost niste kkturi mai mari decat combourile alea cu o lampa in ele care cica suna exact ca jcm-urile ... bullshit ...

Mama si ce pret, la banii aia .. pas mare .. mai pune lovele si ia ceva klumea.

Astia de la marshall am impresia ca se culca rau de tot pe partea cu renumele ... s-ar putea sa nu doarma bine pe partea aia , sa se intoarca si sa isi ia o mare teapa de nume.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

...

Si benson iti spun anticipat ca stiu sa testez un amp dar nu am posibilitatea sa-l probez

...

 

 

 

de unde si pana unde ma incluzi p mine aici? :)

Link to comment
Share on other sites

de unde si pana unde ma incluzi p mine aici? :)

 

Asta vine de la faza cu chitara in care imi tot ziceai ca EMG HZ sunt pasive nu active desi cred k am zis de vreo 2 ori ca sunt pasive si ca vreau sa le-nlocuiesc.

 

M-am gandit astfel : ca am nevoie de cabineturile alea de 1x10 la care sa-nlocuiesc difuzoarele si ca tre sa vind mai tarziu hedul shi sa iau unul adevarat p lampi.

Si apropo, sincer nu cred ca Zakk Wylde ar folosi un shit.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un amp din seria MG (varianta pe 30 de wati) si vreau sa-ti spun ca nu e asa de rau. Are un canal de clean absolut decent( a se citi surprinzator de bun) si nici canalul de OD nu e asa de rau.E adevarat ca nu suna ca un JCM 800 dar nici asa de rau nu e precum se spune...Eu il foloseam cu o pedala Boss BD2 si scoteam niste tonuri cit se poate de bune de crunch.

Link to comment
Share on other sites

Guest jamesb10

Asta vine de la faza cu chitara in care imi tot ziceai ca EMG HZ sunt pasive nu active desi cred k am zis de vreo 2 ori ca sunt pasive si ca vreau sa le-nlocuiesc.

 

M-am gandit astfel : ca am nevoie de cabineturile alea de 1x10 la care sa-nlocuiesc difuzoarele si ca tre sa vind mai tarziu hedul shi sa iau unul adevarat p lampi.

Si apropo, sincer nu cred ca Zakk Wylde ar folosi un shit.

te-ai gandit ca zakk wylde ar sta sa se traga in poza cu un shit si sa scoata o caruta de bani desi asta ar fi singurul lui contact cu shitul?

post-2073-1165941860_thumb.jpg

Edited by jamesb10
Link to comment
Share on other sites

te-ai gandit ca zakk wylde ar sta sa se traga in poza cu un shit si sa scoata o caruta de bani desi asta ar fi singurul lui contact cu shitul?

 

Am vazut + auzit filme cu Zakk Wylde exersand p el si suna destul d bine.

Acum nush, poate i-a schimbat difuzoarele.

Oricum nu-mi pasa de distort ci doar de clean.

 

daca nu ma credeti, dati search p youtube.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut + auzit filme cu Zakk Wylde exersand p el si suna destul d bine.

Acum nush, poate i-a schimbat difuzoarele.

Oricum nu-mi pasa de distort ci doar de clean.

 

daca nu ma credeti, dati search p youtube.

Si asta chiar crezi ca inseamna ceva? :)

Nu am nici o opinie despre amp, nu am cantat niciodata pe unul, dar nu mi se pare deloc convingatoare argumentele tale.

Link to comment
Share on other sites

Guest jamesb10

Am vazut + auzit filme cu Zakk Wylde exersand p el si suna destul d bine.

Acum nush, poate i-a schimbat difuzoarele.

Oricum nu-mi pasa de distort ci doar de clean.

 

daca nu ma credeti, dati search p youtube.

acum incerci sa ne convingi ca suna bine? :)

mai bine orienteaza-te spre ceva cu dif de 12" macar cu preampul pe lampa

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un amp din seria MG (varianta pe 30 de wati) si vreau sa-ti spun ca nu e asa de rau. Are un canal de clean absolut decent( a se citi surprinzator de bun) si nici canalul de OD nu e asa de rau.E adevarat ca nu suna ca un JCM 800 dar nici asa de rau nu e precum se spune...Eu il foloseam cu o pedala Boss BD2 si scoteam niste tonuri cit se poate de bune de crunch.

 

 

 

Pai ... la pretul lui macar asta sa aiba bun ... cleanul .. cat despre OD m i e parea un fuzz teribil de prost.

Daca vrei sa iei ceva bun .. mai pune bani si ia un peavey valveking sau ceva asemanator. nu lua doar ca scrie marshall pe el.

Link to comment
Share on other sites

Suna naspa .. foarte murdar .. si imi pare rau ca te dezamagesc dar sa sti ca nu intra direct cu chitara aia in amp ... mai intai trece printr-un lant de efecte.

 

Oricum ... pe mine nu ma impresioneaza deloc marshallul SS ... suna naspa .. bine doar pe clean .. dar ce naiba .. daor nu sunt atat de prosti incat nici cleanul sa nu il faca calumea

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Suna naspa .. foarte murdar .. si imi pare rau ca te dezamagesc dar sa sti ca nu intra direct cu chitara aia in amp ... mai intai trece printr-un lant de efecte.

 

Oricum ... pe mine nu ma impresioneaza deloc marshallul SS ... suna naspa .. bine doar pe clean .. dar ce naiba .. daor nu sunt atat de prosti incat nici cleanul sa nu il faca calumea

 

Asta stiu k mai are un lant de efecte dar, cum am spus, vreau sa fie un amp bun doar p clean.

D fapt dak cumpar acest amp, headul vreau sa-l vind prin vara si sa-mi cumpar unul bun p lampi asa cum am zis mai sus.

Acum nici inregitrarea aia nu e perfecta.

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

Ai cerut parerea, apoi incerci tu sa ne convingi pe noi ca e bun... :)

 

Sorry oameni buni dar, ma refeream la cei care stiu cum suna ampul/cei care-l detin.

Din pacate insa, eu am cam intrat in offtopic deoarece in loc sa ascult parerile, am tzinut-o tot p a mea.

Ascult in continuare celelalte pareri fara sa ma mai ia gura p dinainte.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

omule vorbesti prostii..ia auzi ba...iei cabineturile alea si le schimbi difu,...*****....nu o sa faci tu asta in vecii vecilor(crede-ma ca stiu ce spun...am trecut prin asta... :) )

 

 

 

sincer..tu chiar ai incredere ca zakk canta cu alea...si nu erau de forma puse..., si hai sa zic...ca , canta pe alea mici...vb lui Ildest.... are o groaza de efecte plus chitara..aia... tu esti ceva de genu.... hmmm .... "las ca iau masina aia..aha...si mai apoi ii scot cauciucurile si le inlocuiesc cu unele4 mai bune si apoi le pun pe un mercedes...masina care o cumperi prima data fiind un logan :)

 

 

un lucru iti spun...baga-ti mintile in cap...ia un amp ..care apoi sa il vinzi cu totu..si sa il folosesti asa cum e...apoi il vinzi si iti iei altu mai bun.

 

parerea mea despre ampu asta...hmmm...nu merita, cu 2 sute nush cat de euro..iti iei un d'asta http://www.thomann.de/de/hugheskettner_edi...tarrencombo.htm ...

 

si inca ceva...ia zi omule de ce vrei lampa?!?! .... pun pariu ca nu stii.... te vei mira daca iti voi spune ca sunt unele solid-state-uri care au clean mai marfa ca la lampa?sau..macar unii prefera clean pe tranzistori..

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

@anghelescu - Nu e ok sa il iei asa de sus pe saracul om. Daca stia toate astea nu mai intreba aici pe forum. Tonul face muzica!

metalmadness observi ca cei mai multi iti zic sa nu te atingi de ampul ala. Pentru un ton "zdrobitor" cele doua difuzoare de 10" nu sunt tocmai alegerea cea mai fericita (mai ales ca nu sunt nici rasarite).

Vezi altceva....

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu am vrut sa fiu ..dur sau nesimtit.... i-am atras atentia ... not in a pleasent way....

 

stiu ca si eu am fost asa si avea planuri..... multe, dar apoi am deschis ochii....

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Thanks pentru sugestii.

Voi tine cont de ele.

Deja am abandonat ideea.

In viitorul apropiat imi voi cumpara un cabinet 2x12 Marshall si mai vad ce head sa-mi iau.

Cat despre solid-state pot spune ca suna ceva mai dur decat lampile care suna mai cald (stiu ca mari chitaristi folosesc Randall care majoritatea sunt solid - state ).

Pt cei care au zis ceva in acest topic mult :) si keep :)

Edited by metalmadness
Link to comment
Share on other sites

SS nu suna mai dur decat lampile .. pur si simplu suna mai din topor(ceea ce nu e bine .. decat daca te duci sa urci cu drujba pe scena) ... mari chitaristi folosesc ampuri pe lampi ...

Sunt unele ss-uri care suna genial pe clean dar pe distors ... nu inca .. poate daca mai perfectioneaza astia un pic tehnologia.

 

Tu ziceai ca iti iei cabinet 2x12 de la marshall .. ai grija sunt scumpe .. si cam nemeritat de scumpe ... unele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.