www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gt100 + Laney Ironheart-Lipsa Inalte


Recommended Posts

Tind sa cred ca e o problema de setari, am si eu un GT100 pe care l-am folosit in mai multe configuratii si niciodata n-am simitit nevoia de mai multe inalte.

 

Daca nu-l rezolvi din Output, vezi ca in System ai setari globale pentru EQ (low gain, mid gain, mid freq, mid Q, high gain). Acolo s-ar putea sa fie buba. Daca nu si nu, fa un backup la patch-uri si da-i factory reset.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit deja pe privat. Nu stiu ce sa zic in afara de ce i-am spus mai sus si in ultima instanta de backup si factory reset. Asta l-ar ajuta sa elimine toate posibilie setari gresite. Daca nici asa nu se rezolva inseamna ca e din amp, procesorul chiar nu e deficiar la capitolul inalte, decat poate daca e defect.

Link to comment
Share on other sites

In setarile preamp-ului gasesti printre altele 'SPEAKER TYPE' care poate fi 'OFF', 'ORIGINAL' (adica difuzorul original al amp-ului selectat la PREAMP TYPE) sau 1x8", 1x10", 1x12" si tot asa...

 

Ti-as recomanda sa incepi prin a citi manual precum si ghidul de parametri. E un procesor complex cu mii de setari pentru fiecare rahat care combinate pot da un ton foarte bun sau unul foarte prost. In principiu ar trebui sa intelegi intai ce-i cu fiecare setare si abia dupa sa incerci sa scoti ceva din el. Nu ti-l va putea face nimeni sa sune bine de la distanta pentru ca un ton care suna bine pe gear-ul meu s-ar putea la tine sa fie catastrofa. Si vice-versa.

 

A nu se intelege ca eu sunt vreun guru al GT-urilor. Ba chiar am avut de curand probleme cu GT100 in sensul ca nu-l puteam face sa sune cum vroiam intr-un anumit context. E destul de mult de munca si tre' sa cam stii ce vrei de la el. Oricum la mine s-a dovedit ca problema nu era procesorul ci utilizatorul :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.