www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dreptaci sau stangaci?


Guest michi
 Share

Recommended Posts

Sunt stangace :) si am o dilema :) : e bine sa incep (inca n-am inceput) sa cant la chitara tinand chitara asa cum imi vine (cu fretboard-ul in dreapta) sau trebuie sa ma straduiesc sa invat de la inceput cu fret-ul in stanga? Daca as canta cu fret-ul in dreapta ar trebui schimbate corzile sau se invata totul pe dos?

Link to comment
Share on other sites

cum iti vine la indema.. eu cunosc pe cineva care scrie cu stanga si canta cu dreapta :)

 

parerea mea e k dak nu te incomodeaza sa canti cu fret-ul pe stanga invatza asa pt k pe urma e mai mare bataie de cap cu gasitu unei kitari pt. stangaci and so on..

Link to comment
Share on other sites

cum iti e tie comod sa tii chitara, asa s-o tii! nu te sschinui sa inveti cu dreapta daca iti e incomod. se gasesc chitari left-hand garla...nu-i asta problema

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

eu de exemplu sunt stangaci, dar cant cu dreapta pe chitara, am avut cu trecerea timpului anumite probleme la mana dreapta dar nimic ce nu s poate regla cu repetatu, dar cum zice si felix, incearca cum iti e mai comod, ca eu initial nu puteam sa fac un amarat sus-jos, jos-sus cu dreapta cand m-am apucat :) , dar daca vrei si cu dreapta sa canti, se poate, mai stiu destui care sunt stangaci si canta cu dreapta

Link to comment
Share on other sites

vad ca parerile sunt impartite...ma gandeam ca-mi va lua mai mult timp sa invat sa cant invers decat mi-e comod. Oricum,vreau sa invat sa cant pentru mine, pentru cei din familie, cel mult, in nici un caz pe scena!

Explicati-mi si mie care-i diferenta dintre o chitara pentru stangaci si una pentru dreptaci? Sunt doar corzile puse in ordine inversa, nu? Nu se poate face asta la orice chitara?

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

vad ca parerile sunt impartite...ma gandeam ca-mi va lua mai mult timp sa invat sa cant invers decat mi-e comod. Oricum,vreau sa invat sa cant pentru mine, pentru cei din familie, cel mult, in nici un caz pe scena!

Explicati-mi si mie care-i diferenta dintre o chitara pentru stangaci si una pentru dreptaci? Sunt doar corzile puse in ordine inversa, nu? Nu se poate face asta la orice chitara?

Eu CRED( repet,CRED) ca e vorba de directzia in care e dispus griful.....sh in general toata chitara...ordinea corzilor chiar nuh cred ca depinde de asta,pur si simplu firmele fabrica chitarele pentru ca sa fie accesibile tuturor,eu de exemplu am incercat sa cant pe o chitara de dreptaci...adica cu griful in dreapta...si a fost ca si cum as fi inceput chitara de la 0.Daca am gresit ceva iertate fie-mi pacatele dar am zis shi eo ce stiu despre treaba asta

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt stangaci, desi scriu cu dreapta pentru ca ma obliga invatatoarea, iar la chitara tot dreptaci sunt, pentru ca prima mea chitara a fost electrica de dreapta ( :) al dracului stangaci).

Teoretic, la o chitara acustica/clasica se pot pune corzile in ordine inversa, dar o conditie ar fi schimbarea pragusului, pentru ca mi-ul gros n-ar avea loc in locasul pentru mi subtire si mi-ul subtire ar merge in gol in locasul pentru mi-ul gros, blaaa blaaa blaaa. Iar la o chitara electrica ar mai fi o problema cu butoanele de ton si volum, te incurca la cantat si iti vin fix peste mana. Hendrix, care era stangaci, canta pe o chitara de dreptaci cu corzile "pe dos" (probabil cu pragus schimbat) si nu era incomodat, dar nu putem fi toti ca el.

Cel mai bine e sa vezi daca poti canta cu dreapta, nici eu n-am vrut la inceput, dar pana la urma am invatat. Daca nu poti deloc, iti cumperi una pentru stangaci, e mai bine sa te feresti de experimente si modificari ale chitarii, mai ales ca nu e diferenta de pret (sau daca e nu e semnificativa).

Offtopic putin : asta vara in drum spre Sighisoara am vazut si auzit pe holul unui accelerat jegos un gagiu care canta de-ti bateai copiii ascultandu-l. Nu ar fi asta ceva prea deosebit, dar omul era stangaci si canta pe o chitara "normala", fara corzi puse invers, incat pe grif aveai impresia ca-si innoada degetele.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Ok...deci vad ca ai idee....fa-ma pls sa inteleg....eo tzin griful cu mana stanga..deci LOOGIC vbind sunt stangaci,iar cu chitara mea num fac probleme,deci chiar nu vad necesar ca daca iti e comod cu o mana sa te apuci cand tzie lumea mai draga sa schimbi mana...parerea mea!!!:)

Link to comment
Share on other sites

mai incolo o sa fii mai rapida daca o sa canti cu stanga la fretbord dar o sta obisnuiesti mai greu cu dreapta k struming hand(la sweep picking de exemplu sau la arpegiat alternativ o sa iti vina greu la inceput). Depinde si ce vrei sa faci desigur. O am mana dreapta f rapida dar cu ea lovest corzile. Oricum si stanga incepe sa prinda viteza. 12 h day guitar practice

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

I don'have so much time:12 h day guitar practice!!!!!!!

As vrea sa cant pe o chitara clasica: muzica clasica, flamenco, country, ceva de genul asta...nu ma prea pricep la termeni.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Poi avand in vedere ca Zakk Wylde statea chiar si peste noapte sa cante la chitara si dupa aceea mergea la scoala( stiu ca suna IMPOSIBIL dar cititzi pe Wikipedia si vedetzi) tuh chiar ai putzin timp.....mnuh ca io ash exersa f mult

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AnthraX

Eu cunosc pe unul care e dreptaci dar la inceput nu putea canta decat invers, cu stanga... :) acuma s-a invatat cu dreapta dar oricum e ceva neobisnuit...

La chitarile clasice se poate schimba ordinea corzilor (cu schimbarea pragusului) dar la cele acustice nu, fiindca au cordarul compensat, avand corzi de metal, si nu e reglabil, asa ca vei avea intonatie aiurea. Incearca sa canti pe dreapta, si daca nu merge renunti si iti iei o chitara de stangaci.

Link to comment
Share on other sites

Poti invata sa canti cu orice mana, indiferent daca esti stangaci sau dreptaci, dar daca inveti invers decat iti vine bine, iti va fi foarte greu la inceput. Un exemplu de chitarist stangaci care canta pe dreapta e Michael Angelo Batio. El e stangaci, dar a invatat sa cante pe dreapta. Bine, el e exceptie ca a invatat si pe stanga dup-aia, dar ideea e ca e cel mai rapid chitarist din lume si nu canta cu mana dominanta. Si sunt multi asa.

 

Sincer eu iti recomand sa te apuci pe stanga, pentru ca asa iti este comod si iti va prinde bine. Eu am incercat sa ma apuc de 2 ori de chitara cant la chitara pe dreapta (eu sunt stangaci), si de fiecare data am renuntat fiindca imi era greu. A treia oara mi-am cumparat chitara pe stanga si am inceput, si atunci n-am mai cedat si am continuat...

Link to comment
Share on other sites

Poti invata sa canti cu orice mana, indiferent daca esti stangaci sau dreptaci, dar daca inveti invers decat iti vine bine, iti va fi foarte greu la inceput. Un exemplu de chitarist stangaci care canta pe dreapta e Michael Angelo Batio. El e stangaci, dar a invatat sa cante pe dreapta. Bine, el e exceptie ca a invatat si pe stanga dup-aia, dar ideea e ca e cel mai rapid chitarist din lume si nu canta cu mana dominanta. Si sunt multi asa.

 

Sincer eu iti recomand sa te apuci pe stanga, pentru ca asa iti este comod si iti va prinde bine. Eu am incercat sa ma apuc de 2 ori de chitara cant la chitara pe dreapta (eu sunt stangaci), si de fiecare data am renuntat fiindca imi era greu. A treia oara mi-am cumparat chitara pe stanga si am inceput, si atunci n-am mai cedat si am continuat...

 

 

si cum te descurci? :) De cati ani canti?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.