www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ton "fizzy"


Recommended Posts

Salut.

 

Va prezint urmatoare problema:

 

-echipamentele implicate: Marshall AVT150H + cabinet Fame 2x12 (difuzoare stoc, no name).

 

Peste un anume nivel de gain, atat pe canalul OD1 cat si pe OD 2, apare un nivel de "fizziness".

 

Acelasi amplificator a fost introdus si intr-un Marshall MG50FX (pe post de cabinet), caz in care nu se auzea "fizzy" (cel putin asa imi spune mie memoria).

 

Solutia incercata pana acum a fost schimbarea lampii din preamp cu versiuni mai low-gain: 5751, 12AT7.

 

In cazul 5751 nu este vreo modificare sesizabila de catre mine.

 

In cazul 12AT7, chiar daca nu se mai aude fizzy, nivelul de gain e prea mic pentru gustul meu.

 

 

M-am mai gandit la o varianta: sa inlocuiesc difuzoarele cu altele care au limita de frecventa maxima mai jos decat cele din cabinet. Poate fi asta o solutie?

 

Ce anume inseamna regimul de frecventa specificat in cazul difuzoarelor? Odata trecut peste acea frecventa, nu se mai aude nimic? Sau se aude, dar mai slab calitativ?

 

Inlocuirea cu difuzoare cu limita maxima pe la 4KHz ar putea remedia aceasta problema?

(Am gasit pe net ceva cheap shit, pana in 100 de lei, degeaba mi se vor recomanda firme consacrate, nici nu dispun de asemenea sume si nici nu vreau sa investesc in ceea ce nu este mai mult decat un hobby)

 

Presupun ca pana acum s-a observat ca nu detin cine-stie-ce cunostinte, deci don't shoot daca am zis prostii.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Bun, pana acum sunt urmatoarele propuneri:

 

- EQ in loop.

- filtru (ce valori ar avea componentele?)

- patura peste cabinet :)

 

Alte idei?


Conform acestui site, pentru o frecventa de cut-out de 4KHz, valorile ar fi R=390ohmi si C=0,1 microF. Puterea rezisorului este relevanta in acest caz?

Link to comment
Share on other sites

Nu trece putere mare prin loop, doar semnal de linie-ish. Deci poți folosi rezistențe de 1/4 W și condensatori de 16 V sau cât găsești.

Eu zic să încerci cu un potențiometru de 10 K și condensator de 4,7 nF, îți oferă tăiere de la 3 KHz în sus (3 K la maxim, 6 K la jumătatea rotației etc.).

Link to comment
Share on other sites

Nu trece putere mare prin loop, doar semnal de linie-ish. Deci poți folosi rezistențe de 1/4 W și condensatori de 16 V sau cât găsești.

Eu zic să încerci cu un potențiometru de 10 K și condensator de 4,7 nF, îți oferă tăiere de la 3 KHz în sus (3 K la maxim, 6 K la jumătatea rotației etc.).

 

In acest caz, loop-ul amp-ului ar trebui sa fie serial, nu?

 

La fel si in cazul EQ-ului in loop, daca stau sa presupun.

Edited by cristeadnl
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.