www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calitatea Auditiei


sam
 Share

Recommended Posts

desi termenii sunt perfect interschimbabili in limba romana, si cu toate ca eu nu folosesc "comprimare" niciodata cand vine vorba de IT/audio, etc. (pt. mine comprimarea se aplica doar fluidelor), asta vroiam sa intreb, daca lumea doar foloseste termenul ca pe o chestie negativa in discutiile despre calitate, sau daca ei chiar stiu ce anume este compresat/comprimat.

 

Nu de alta, dar m-am saturat sa aud ca sunetul digital este prin natura lui, unul comprimat fata de cel analog. Iar mp3-ul in primul rand comprima melodiile prin micsorarea volumului de date, eliminand redundanta (pt urechea umana) din semnal, e discutabil ce si cat anume comprima din gama dinamica, asta e alta poveste.

Edited by otringal
Link to comment
Share on other sites

Mdap, si asta devine un topic de audiofili pe un forum neavizat de chitaristi.

 

Am fugit deja de pe un forum de audiofili.

 

Din experienta pot sa spun ca audiofilii si mormonii au ceva in comun.

Asa ca nu o luati pe cararile incurcate ale Domnului sau misterioase cum or fi ele.

 

Macar aici cineva stie ca vinyl-ul nu e capabil sa inregistreze calumea.

 

:respect:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va salut.

 

nu sunt foarte batran, nu am decat 40 de ani(sunt nascut in 1974), dar vreau sa va spun ca am avut ocazia sa traiesc pe viu evolutia dispozitivelor de stocare si de ascultare a muziciii intre anii 1980(cand aveam 6 ani si cand am inceput sa ascult muzica in mod constient, bijuterind la magnetofonul TESLA SONET DUO al bunicului meu) si pana in prezent...

 

trebuie sa mentionez de la inceput ca nu am avut acces decat foarte tarziu, dupa 1990, la casetofon sau CD player... sa nu mai vorbesc de magnetofoane mai pricopsite de genul celor din seria AKAI sau nici macar KASTAN sau ROSTOV...

 

Tesla Sonet Duo era, pentru cine nu stie despre ce vorbesc, un magnetofon MONO, pe lampi, care cantarea vreo 8 kg...

 

la vremea aceea mi se parea fabulos cum se aude o banda pe care aveam inregistrari cu Ray Charles, Memphis Slim, Santana, etc...

 

desi, cumva imi dadeam seama ca nu suna chiar atat de bine cum ar fi trebuit...

 

in 1987, pe la varsta de 13 ani am avut ocazia sa vad in casa unor prieteni de familie, care lucrasera prin strainatate, un sistem audio care mi se parea de domeniul SF-ului... era o linie completa AKAI, dupa spusele proprietarului cea mai moderna si mai scumpa la acel moment ! avea un pick-up din ala pricopsit, cu stabilizare si controlare stroboscopica a vitezei(cu doza scumpa), 2 casetofoane de tip deck cu capete GX, magnetofon din ala mare cu autorevers, un tuner radio cu toate benzile posibile si cu FM in ambele benzi(o editie mai rara), equalizer cu 15 benzi pe canal, amplificator de 2 x 100 watti si cele mai mari boxe scoase de Akai pana in acel moment(pe 3 cai)... proprietarul insa isi cumparase si niste boxe YAMAHA mult mai performante... una peste alta... un sistem de sunet foarte bun pentru ceea ce se numeste instalatie de home audio semiprofesionala... nu din categoria de HIGH END pentru audiofili !

 

in anul ala si pe sculele alea am ascultat prima data primul disc din dublul album MADE IN JAPAN al trupei Deep Purple. ATENTIE !!! disc original editia americana !!! Cand am auzit prima data piesa CHILD IN TIME... efectiv m-am *** pe mine ! totul suna de parca eram acolo la concert ! asta a fost impresia mea, cea a unui copil in varsta de 13 ani ! si inca nu aparusera in Romania instalatii de tip surround !!!!!!!!!!!!!!!

 

in schimb, ce m-a uluit efectiv a fost un aparat foarte ciudat, care nu semana cu nimic din ce mai vazusem pe la altii sau prin unele reviste... pe aparat scria PHILIPS... auzisem de firma aia, dar nu stiam ce face dracia aia de aparat....

 

atunci l-am vazut pe proprietarul sculelor ca aduce o cutie plata din plastic, ridica capacul si scoate din ea un disc ciudat... era prima mea intalnire cu un COMPACT DISC... si nu orice fel de CD !!! un cd din editia din 1985 a albumului BROTHER IN ARMS al celor de la Dire Straits ! stiam o singura piesa de pe album, piesa titlu... o ascultasem la un prieten, pe o caseta trasa prost.... mi-a pus sa ascult albumul si am ramas total interzis !!! totul suna atat de clar, de viu... cel putin eu asa percepeam... ce ma fascina la acel CD PLAYER era faptul ca puteai sa derulezi inainte si inapoi fara sa pui mana pe disc... lucrai cu o telecomanda !

 

o alta experienta dementiala pentru mine - momentul in care am avut ocazia sa ascult la niste casti super profesionale(nu-mi mai amintesc firma) albumul CARAVANSERAI al lui SANTANA... abia atunci am descoperit cum calatoreau sunetele din stanga in dreapta spectrului stereo, in functie de cum erau panoramate anumite instrumente in anumite momente cheie ala unui cantec !

 

am povestit toate astea ca sa intelegeti ca urechile mele au cunoscut la modul cel mai serios ce inseamna sunetul analogic, cel digital al unui CD adevarat si cum au evaluat in toti acesti ani transformarile pe care le-a suferit muzica stocata pe diverse suporturi...

 

acuma... ca sa fim extrem de realisti... NIMIC NU SE COMPARA CU DINAMICA SUNETULUI ANALOGIC, redat de pe un disc de vinyl, sau de pe o banda de magnetofon sau de pe o caseta audio de calitate, redate cu un player de calitate...

 

nimic nu se compara nici cu auditerea unui album de pe un CD original de firma !

 

compresarea digitala sub forma de MP3 sau alte formate mai mult sau mai putin "quality lossless" este o solutie de stocare/ascultare de mare compromis fata de calitatea cu care este inregistrata o piesa muzicala, mai ales una in care sunt prezente instrumente reale, la care canta oameni...

 

este o solutie IEFTINA si convenabila prin care poti stoca sute sau uneori mii de melodii intr-un dispozitiv de marimea unui pachet de tigari sau chiar mai mic... tehnologia a avansat uluitor la capitolul miniaturizare si in ceea ce priveste performantele anumitor device-uri...

 

CALITATEA AUDIO ESTE INSA, IN MOD CLAR, FOARTE SLABA, IN COMPARATIE CU CEA A UNUI CD, DISC DE VINYL sau BANDA AUDIO !

 

si aici apare o problema... daca vrei calitatea audio mai mare, atunci comprimi mai putin o piesa, dar nu mai poti stoca atat de multe intr-un MP3 player... vrei sa stochezi mai multe piese, atunci comprimi mai mult si pierzi din calitatea auditiei...

 

din observatii directe va pot spune sigur ca sunt persoane din tanara generatie care HABAR NU AU CUM SUNA O INREGISTRARE DE CALITATE PE UN SUPORT ANALOGIC ! persoane care efectiv si-au distrus auzul ascultand muzica doar sub forma de MP3 de slaba calitate(in casti ieftine si de calitate slaba si la volum maxim)... oameni care nu au cumparat niciodata macar un CD audio de calitate, cu o productie de top din strainatate... doar au descarcat muzica de pe net... gata compresata(de cele mai multe ori foarte prost !)...

 

MP3-urile sunt din pacate in prezent un fel de rau necesar... vrem multa muzica intr-un ambalaj cat mai mic... undeva trebuie sa existe un compromis... si atunci se compromite calitatea sunetului ! poate la un moment dat o sa apara si alte solutii... sau exista deja si nu stiu eu...

 

oricum... eu am vorbit aici de experientele mele cu aparatura de foarte buna calitate la nivel de home audio... scule pe care un om cu venituri mici sau medii si le poate permite... la un moment dat...

 

nu are rost sa intram in discutii despre aparatura de tip SUPER HIGH END, cea pentru audiofili... este o lume pe care multi nu cred ca pot sa o inteleaga, unde se discuta de preturi de mii sau zeci de mii de euro pentru anumite aparate si de preturi de sute de euro chiar si pentru un cablu se semnal...

 

in umila mea opinie... daca muzica nu este ascultata la o calitate cat mai apropiata posibil de cea a unei experiente live... degeaba...

 

ascultarea unei inregistrari compresate, cu lipsuri mari in multe game de frecvente... NU ESTE DECAT UN COMPROMIS IEFTIN... cam atat...

 

va urez auditii cat mai placute si de calitate.

 

TOT CE AM SCRIS AICI SE BAZEAZA STRICT(!!!!) PE EXPERIENTE PERSONALE !!!

 

bafta multa !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

dinamica este o caracteristica tehnica, masurabila, a echipamentelor. Asadar, cand vorbim despre ce tehnologie are dinamica mai mare, cu parere de rau, experienta conteaza 0. Caci nici eu, nici altul nu putem asculta o piesa pe vinyl si sa spunem "mda, cred ca a avut 98 dB dinamica". Iar in momentul cand ne uitam la ce poate CD-ul si ce poate vinylul, o sa constatam ca un CD bate (nu cu mult, dar bate) un vinyl. Asta e.

 

Nu suport discutii subiective despre caracteristici obiective. Maine-poimaine vor arata termometrele 37'C si isi vor da toti cu parerea ca nu, nu au fost 37, ca lor le-a fost frig ca la 15' sau au lesinat ca la 43' ... temperatura e temperatura si singurul cu drept de cuvant e un termometru. Dinamica e dinamica si singurul purtator de cuvant este rezultatul tehnologic final (de la foi de catalog ale echipamentelor, fizica din spatele tehnologiei, pana la modul lor de realizare)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum fiind putin si spritzuit, propun sa fecem un test de auditie trezi si beti. Eu ca exemplu cand am ceva la bord cant orice dupa ureche.... :) Cand is treaz, perfect, n-ai treaba cu mine.

 

*voce de reclama Altex sau reducere Cora*

 

- Esti spritzuit? :drinka:

 

- Canti orice dupa ureche? :drum:

 

 

- CE MAI ASTEPTI?!

 

- Doar saptamana asta pe RGC poti demonstra cele spuse mai sus printr-o incercare a:

 

 

Această melodie se poate exersa fără tabulatură muzicală. Urmariţi cu atenţie clipul şi mișcarile de pe YouTube. Dacă apar manifestări neplăcute, adresați-va profesorului de chitară sau unui absolvent de Conservator. :trosc:

Edited by otringal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

*voce de reclama Altex sau reducere Cora*

 

- Esti spritzuit? :drinka:

 

- Canti orice dupa ureche? :drum:

 

 

- CE MAI ASTEPTI?!

 

- Doar saptamana asta pe RGC poti demonstra cele spuse mai sus printr-o incercare a:

 

 

Această melodie se poate exersa fără tabulatură muzicală. Urmariţi cu atenţie clipul şi mișcarile de pe YouTube. Dacă apar manifestări neplăcute, adresați-va profesorului de chitară sau unui absolvent de Conservator. :trosc:

 

Scuze, eu ma refeream doar la armonie, deci nu chiar la orice. :) Da' mi-ai dat-o bine inapoi!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.