www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Reghin Amarillo 1980


Antoniu
 Share

Recommended Posts

Am gasit pe internet o chitara Amarillo de vanzare. Nu stiu din ce an e, ca tanti care a vandut-o nu prea stia ce-i aia o chitara, dar avea nevoie de bani si a gasit chitara pe undeva prin casa, nefolosita (este modelul care are inlay-urile dreptunghiulare pe grif). Am cumparat chitara si azi trebuie sa o primesc.

 

Intrebarea mea e: toate chitarele Amarillo sunt din lemn, sau unele modele sunt laminate? Eu am cumparat chitara doar pentru ca stiam ca Amarillo sunt din lemn si ma gandeam sa o mai pun la punct (desi, din poze, chitara pare sa fie in stare buna), dar vad din explicatia ta (@Antoniu) ca spatele chitarei la care lucrezi era laminat.

Link to comment
Share on other sites

Da , erau doua la vanzare, una din Constanta, cealalta din Bucuresti . Ambele aveau spatele din placaj , laminat nu as spune... in rest fata este molid ( solid ) lateral paltin ( solid ) , sper sa ai noroc si sa nu fie una din cele doua pentru ca din cate imi amintesc la ambele era necesara repozitionarea griffului .

Link to comment
Share on other sites

Chitara a ajuns (a ridicat-o sotia, deci eu inca nu am vazut-o) si e din 1978. E vorba de cea din Constanta. Am negociat-o la 100 lei, tocmai pentru ca banuiam ca o sa fie mult de lucru pe ea si imi era mila sa o desfac in bucati daca dadeam mai mult pe ea.

 

Nu am mai reconditionat nici o chitara pana acum si am cumparat-o cu ideea de a o reconditiona (poate mai mult din curiozitate) si daca reusesc sa scot si un sunet bun din ea, cu atat mai bine. Daca nu, macar experienta in sine cred ca merita 100 lei :-)

 

Am o chitara electro-acustica Hora Mahon din 2011 care, sincer, m-a uimit la cat de bine suna si cat de (foarte) bine arata (ignorand detaliile legate de modul cum a fost lucrata, pentru ca, sincer, cred ca trebuia sa fie un rebut din punct de vedere estetic). Si din moment ce asta are doar fata din lemn solid (cedru), restul e mahon laminat si totusi suna foarte bine (mai ales amplificata...wow), ma gandesc ca o chitara cu mai mult lemn in ea si invechit pe deasupra (cum e Amarillo), ar trebui sa aiba ceva potential in ceea ce priveste sunetul...

 

P.S. Care-i diferenta intre laminat si placaj? Nu-i tot una?

Link to comment
Share on other sites

de regula folosesc spray lac de la ALPINA , baza nitro-rasini , la asta am avut surpriza sa nu mai gasesc stoc in magazinele din Bucuresti si am cautat un inlocuitor( aceiasi baza ), am finalizat cu cel de la NIGRIN .

am intrebat pentru ca in poze arata foarte, foarte bine lacul ala, nu tu o coaja de portocala, o picatura, una-alta, banuiesc ca il dai cu pistolul, nu?

Link to comment
Share on other sites

@Hades: Scuze, m-am prins si eu ca am deviat putin...

 

Dar totusi, intrebarea poate fi considerata ontopic, nu? Stiu ce-i ala laminat, dar nu stiu la ce va referiti cand vorbiti de "placaj". Nu-i tot una cu laminatul?

 

Am intrat intentionat pe postul lui Antoniu, pentru ca am vazut si alte posturi de-ale lui cu reconditionari de Amarillo si face o treaba extraordinara! Daca vreau sa cer sfaturi de la cineva, in ceea ce priveste reconditionarea unui Amarillo, cred ca el e cel care STIE CE VORBESTE, din moment ce a reconditionat 3 chitari Amarillo si i-au iesit de-ti pica fatza :o Cel putin la cum arata, le poti compara cu Gibson sau Taylor oricand (nu stiu daca si ca sunet se apropie :D).

 

Si inca doua intrebari pentru @Antoniu: ce lipici folosesti si cu ce dai jos lacul vechi (smirghel?).

 

Mersi pentru rabdare!

Link to comment
Share on other sites

am intrebat pentru ca in poze arata foarte, foarte bine lacul ala, nu tu o coaja de portocala, o picatura, una-alta, banuiesc ca il dai cu pistolul, nu?

Nu folosesc pistol de vopsit , nu am ... asa cum am spus spray-ul il folosesc, dar dupa lacuire urmeaza slefuirea cu smirghel 1200 si apoi polishare .Asta nu pentru ca nu am o camera dedicata , se mai aseaza particule de praf , cate o scama ...si dupa uscare se observa .

Link to comment
Share on other sites

@Hades: Scuze, m-am prins si eu ca am deviat putin...

 

Dar totusi, intrebarea poate fi considerata ontopic, nu? Stiu ce-i ala laminat, dar nu stiu la ce va referiti cand vorbiti de "placaj". Nu-i tot una cu laminatul?

 

Am intrat intentionat pe postul lui Antoniu, pentru ca am vazut si alte posturi de-ale lui cu reconditionari de Amarillo si face o treaba extraordinara! Daca vreau sa cer sfaturi de la cineva, in ceea ce priveste reconditionarea unui Amarillo, cred ca el e cel care STIE CE VORBESTE, din moment ce a reconditionat 3 chitari Amarillo si i-au iesit de-ti pica fatza :o Cel putin la cum arata, le poti compara cu Gibson sau Taylor oricand (nu stiu daca si ca sunet se apropie :D).

 

Si inca doua intrebari pentru @Antoniu: ce lipici folosesti si cu ce dai jos lacul vechi (smirghel?).

 

Mersi pentru rabdare!

Multumesc pentru aprecieri , pentru ca stratul de lac la doua din ele era foarte gros am folosit un diluant destul de puternic si cateva servetele de hartie ( 3 straturi ) asezate pe suprafata , inmuiate cu diluant cateva minute ( nu foarte mult ) , se vede cand lacul incepe sa se dilueze , apoi raschetat pur si simplu cu un spaclu , astfel am luat grosul , apoi cu masina de slefuit sau manual dupa caz . Pentru lipituri am folosit doar Moment wood ( nu waterproof ) .

Link to comment
Share on other sites

Am avut surpriza sa constat dupa ce am montat corzile ca bridge-ul are acel efect de rotire , este foarte posibil sa fi slefuit mai mult decat trebuie fata , nu stiu... cert este ca trebuia sa gasesc o solutie si mi-am amintit de postarea lui Eugen despre Doctor Bridge . Dupa ce am citit cateva articole despre dispozitiv am realizat unul din lemn ( sper ca este artar ) cat mai usor posibil si adaptat la bridge-ul existent . Sunt sigur ca intr-un fel sau altul piesa afecteaza sunetul , imi va fi mai greu sa-mi dau seama cum avand in vedere ca am cantat foarte putin pana sa constat rotirea bridge-ului si sa dau corzile jos ,cel putin aseara nu am servat diferente .Daca are cineva montat dispozitivul pe chitara as vrea sa aflu pareri despre cum si daca a afectat sunetul .

 

post-16772-0-46871200-1401874315_thumb.jpg

post-16772-0-64122800-1401874385_thumb.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, si eu ma gandeam saptamana trecuta daca ar fi o idee buna sa instalez un Bridge Doctor, dar doar pentru sunet. Am citit pe mai multe forumuri si sunt unii care le instaleaza doar pentru ca, zic ei, imbunatateste sunetul. Se pare ca, oarecum, ajuta fata chitarei sa vibreze mai mult si chitara devine mai "loud".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mi-a fost solicitata o inregistrare , sunt de parere ca este greu sa iti dai seama cum suna un instrument dintr-o simpla inregistrare dar ma simt dator sa o fac , nu ma consider chitarist , inregistrarea este facuta dupa o noapte de munca...posibil in mana unui profesionist sa sune altfel :) ... corzi elixir 0.013 - 0.56.

https://www.youtube.com/watch?v=lpLRP10wBpc

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Colectia ta arata impresionant! Si de sunat, wow! Daca chiar suna asa bine cum deduc eu din inregistrarea ta, atunci Taylor-ul tau 210 are concurentza reala (daca nu chiar e facut de rusine, pentru ca laminatele din Taylor 210 probabil suna mai gol si rece decat lemnul din Amarillo).

 

Felicitari pentru reusita! Poate chitarile astea ajungeau lemn de foc daca nu le dadeai tu o a doua sansa si le-ai adus intr-un stadiu incomparabil mai bun decat cand erau noi!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Grig , nu poti compara Amarillo cu Taylor , fiecare are sunetul ei , ton, sustain etc. .

Nu pot spune ca una e mai buna ca cealalta ... imi plac ambele cum suna , recunosc insa ca imi este mai draga Amarillo , asta e sunetul care pe mine ma unge pe suflet , fiecare cu gusturile lui , sunt constient si este normal sa nu placa tuturor .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Categoric ca fiecare are sunetul ei specific, dar cand ajungi sa poti compara face-to-face o chitara din categoria Reghin cu una Taylor, inseamna ca Reghinul respectiv trebuie sa fie facut foarte bine (evident, prin "facut" ma refer in egala masura si la munca ta si la a celor de la Reghin, ca fara interventiile tale nu cred ca un Amarillo standard ajungea la nivelul asta).

Link to comment
Share on other sites

☺ am mai fost intrebat si am raspuns...nu vreau sa fiu inteles gresit, atata timp cat nu sunt facute pentru vanzare am ajuns la concluzia ca este mai bine sa ma abtin ...multora li se pare mare pretul doar pentru materiale/piese ce sa mai vorbesc de manopera .

 

 

Stiu , era o gluma . Pacat ca nu am reusit sa dau de un Amarillo niciodata .

Link to comment
Share on other sites

Este unul de vanzare pe Facebook, dar cere 450 lei parca. Nu stiu exact in ce stare e chitara, dar din poze arata bine. Totusi, poate fi mult 450 lei daca nu ai de gand sa o reconditionezi, ca cel mai probabil o sa fie incomoda la cantat daca o lasi asa cum e. Si daca e incomoda, o tzii in casa pe post de mobila. De banii aia mai bine iti iei un dulap second si-l folosesti :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.