www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-Ma Cu Un Sfat


Recommended Posts

Salut

Sunt incepator am acasa o chitara acustica vechie si as vrea sa o inlocuiesc cu:

Chitara acustica Standard Western W12204 ctw Hora Reghin

Link: http://magazinulrapsodia.ro/chitare/acustice/chitara-standard-western-w12204-ctw-hora

Intrebarile mele sunt : Daca a mai avut cineva acest model sau a candat la acest model ? Si daca este buna de ceva ? Si daca sunteti de o alta parer faceti-mi o recomandare cam la un pret asemanator !

Multumesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

parerile sunt multe si impartite, nu vreau sa ma pronunt avand in vedere ca nu am pus mana vreodata pe un reghin de actualitate (am si eu una veeeche hehe) ; eu as lua in considerare optiunile de mai sus, sora mea are squierul si mie mi se pare buun pentru pret, (as zice mai bun decat ibanezul si epiphoneul - parere personala)

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Eugen, eu am avut Western prin 2008 am cumparat-o noua din magazin cu 4 mil, era singura acustica pe care o aveau si am luat-o fara sa ma gandesc, si rau am facut, caci avea gatul deformat si cum eu pe atunci nu stiam prea mult despre chitare.. Tre' sa ai un cunoscator, unul real, cu tine, dar ca sunet vizavi de pret e buna, are o rezonanta de calitate, apoi e bine lucrata asa ca intaritura, am luat-o prin Vama Veche, am inghesuit-o prin autobuze, autocare, prin Spania am avut-o dupa mine, si la urma am dat-o cu 1 mil. jumate ca avea gatul sui.. :) Daca nu vrei sa faci "cariera" ia una dar deschide bine ochii cand o cumperi, daca in schimb vrei sa canti mai tarziu printr-un club ceva, parerea mea e sa iei una bunicica din prima, desi multi spun ca la inceput e bine sa folosesti una mai ieftina, etc, astea sunt prostii, sfat bun pentru cei care au bani, daca nu iti permiti sa o schimbi peste un an cand vei canta destul de bine, ia una mai scumpa acum si gata, ai grija de ea, nu o lovesti etc, repet, asta daca vrei sa faci "cariera" mai tarziu, nu de piatra.. :) Bafta multa la invatat si rabdare, mai putin conteaza pe ce canti important e sa inveti bine si cat mai mult!.. Niciodata nu e deajuns cat inveti..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,am primit de curand o chitara clasica dar este veche si  unele piese au inceput sa se uzeze am dat comanda de piese noi de pe fly music si din toate piesele m-am trezit numai cu un acordor si trei pene iar comanda era in valoare de 115 lei si am ramas dezamagit in urma acestaei intamplari si ma gandesc sa ingrop acest vis de a canta la o chitara desi imi place foarte mult.

Daca ar putea cineva sa imi de-a un sfat ca sa mentin visul in viata. :(                                                                                                                                                                                                                                                          

Link to comment
Share on other sites

daca ai comandat "tuner", ai primit corect. E adevarat ca la cheite li se spune si "tuners" in engleza dar cel mai folosit termen pentru ele in limba engleza este "machineheads". Pe romaneste li se spune "cheite" sau "chei de acordare"

 

Nu cred ca asta ar trebui sa te faca sa renunti la dorinta de a invata sa canti la chitara.

Link to comment
Share on other sites

"...Chitară acustică cu şase corzi din metal, dreadnought, cutaway, scala 650 mm, faţa şi spatele din placaj de tei, gâtul din paltin, limba din lemn de esenţă tare culoare neagră...(.probabil vopsita). Culori: negru, gri, verde, albastru, maro, cireş, roşu şi natur. Finisaj lucios..."

 

 Aceste chitare din placaj .(.fata de rezonanta din placaj ?.)....poate sunt bune ptr  electroacustice .

Nu stiu din ce loc esti ..in Timisoara  exista doua piete " talcioc" . am vazut la 150-200 LEI chitare acustice noi noutze.

Apoi m-am uitat acasa pe net si am vazut ca si chitare acustice noi noutze  in magazine sunt la 170-200 LEI ..dar trebuie vazute de un cunoscator .deoarece arata ca si cele de marca ca si finisaj ...

 

Chitare "reglate" din fabrica ..?..cred ca sub prtetul de sa zicem 1000 $  nu se gaseste asa ceva ..

 

Cumperi ceva convenabil si reglezi ajustezi acasa ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.