www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Win 7 - 2 Interfete Audio Simultan?


Recommended Posts

Salut!

 

Din curiozitate am inceput sa experimentez cu GuitarRig-ul. Intrebarea mea este: stie windowsul sa foloseasca interfata externa ca input de chitara pentru GuitarRig, insa output-ul sa-l scoata prin placa de sunet "obisnuita"? Si daca da, cum?

Nu tin sa mut si intrarile de boxe tot timpul, si nu mor dupa casca.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Dacã am înțeles eu bine întrebarea, da, se poate. Eu spre exemplu mai cânt (foarte rar) cu ampul pe post de input în Guitar Rig (îl pot lega la PC prin USB), iar tonul final îl aud în boxele de la PC.

 

Ca sã faci asta, trebuie umblat la setãrile din Guitar Rig, la Audio and MIDI settings, dacã nu ma pot înșel așa se numește. Iar acolo la input selectezi interfața audio, iar la output, placa de sunet a PC-ului. E exact ca atunci când ai cânta cu chitarã legata direct la PC prin line in, numai cã în cazul ãsta ai interfața audio pe post de input, ºi nu line in-ul.

 

L.E.: scriu aici, ca sã nu mai fac alt post: în cazul meu am suport pentru drivere ASIO; cum au zis ºi colegii mai jos, fãrã astea, e :death: din cauza latentei.

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Folosind ASIO (driverul de sunet cu latenta cea mai mica) nu poti folosi in Windows mai multe placi simultan (e o limitare a driverului); poti insa folosi driverii de tip WDM, sau WASAPI, daca Guitar Rig suporta.

 

Mai pe scurt : cum a zis si Vektor cu doua secunde inaintea mea :).

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor!

 

Nu-s tocmai expert la jucat cu mai multe placi de sunet - si nici la inregistrat prin VST-uri. Aparent, cam orice combinatie am incercat, GuitarRigul lucreaza doar cu una din placi - outputul fiind legat de placa aleasa. Posibil sa nu fac eu ceva bine. Daca conteaza, e vorba de Focusrite 2i2 pentru chitara si un audigy drac mai stie de care pentru output.

O sa vad daca pot baga direct in audigy chitara - domnii de la creative n-au mentinut suportul pentru respectivul audigy in windows mai nou de 2000 parca, si-s niste probleme cu alesul intrarilor. Deocamdata o vreau pentru lucrat "peste" niste lectii de la licklibrary - ma ajuta mult si ce vad. Iar tonul din amp suna ca dracu langa boxe.

 

O sa incerc si celelalte variante, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

realtone_asio1.jpg

 

La Driver alegi MME sau DirectSound sau WDM [eu nu am reusit sa fac WASAPI sa mearga, dar nu am stat de capu' lui]

 

Dupa care la Routing alegi la input interfata si la output placa de sunet normala.

 

Poti incerca si asio4all, vezi ce face. Nu stiu daca ajuta cand ai interfata cu asio nativ.

Link to comment
Share on other sites

eu nu am inteles daca ai boxe/monitoare ce or fi de ce nu le legi la focusrite?

eu am 3 placi de sunet , mai exact un rack- procesor - cu interfata audio integrata, o placa externa tc electronic si aia onboard de la PC.

mult monitoarele studion de la rack/procesor la placa tc electronic , pt cazurile cand nu cant la chitara si folosesc doar PC-ul pentru muzica , filme, sa nu forjez degeaba procesorul/interfata de chitara.

 

nu mai retin daca am incercat cu ambele placi externe deodata...o sa testez azi dupa masa

insa ce retin clar ca am facut de mult ori: chitara in procesor/interfata care e legata la monitoarele studio si la un amplficator extern + cabinet

pot spre ex seta din windows ca sunetul sa iasa in boxele de la monitor (display cu difuzoare integrate) iar procesorul/interfata externa conecatat de altfel la pc pe usb imi scoate doar sunetul de chitara in monitoarele studio

Link to comment
Share on other sites

eu nu am inteles daca ai boxe/monitoare ce or fi de ce nu le legi la focusrite?

 

Pentru ca mi-este peste mana :) Din motive de topologie personala a sculelor. Solutia mult mai simpla e sa bag track-ul audio in looper si totul e relativ ok. Insa mai am nevoie din cand in cand sa ma uit si cum face cand e o treaba pe care n-o stapanesc.

Link to comment
Share on other sites

La Driver alegi MME sau DirectSound sau WDM [eu nu am reusit sa fac WASAPI sa mearga, dar nu am stat de capu' lui]

 

Dupa care la Routing alegi la input interfata si la output placa de sunet normala.

 

Poti incerca si asio4all, vezi ce face. Nu stiu daca ajuta cand ai interfata cu asio nativ.

 

Asa din scurt: cu ASIO imi recunoaste doar Focusrite-ul. Cu WASAPI vede si Audigy-ul. Beleaua e ca Focusrite-ul merge si ASIO si WASAPI, insa Audigy-ul nu merge neam, nici asa, nici asa. Probabil o beleala din drivere, pentru ca zongora infipta-n livedrive (frontpanelul lui), se aude in boxe. Dry, desigur.

 

Ma rog, nu merita sa-mi omor neuronul cu asta. Ar fi fost doar comod.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

toate placile Creative de la Audigy incoace (nu mai tin minte de SB!Live, ca au trecut multi ani...) suporta ASIO. Deci si a ta.

 

Posibil, posibil. Sigur nu cu driverul implicit. Si la ce probleme am avut cu driverele de cand le-a venit ideea sa nu suporte produsele "vechi" pe sistemele de operare "noi", am o reticenta.

 

O sa incerc, oricum, ca ma irit cu interfata pe computer si-o caruta de fire iesind din ea. Fir in casti, fir in chitara, fundu-n scaun, ca altfel daram totul, nu e pentru mine experienta...

 

Multumesc tuturor, oricum.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu "ultimele stiri".

 

Am instalat driverele oficiale Creative si cu aceasta ocazie mi-am adus aminte de ce-i injuram cu atata pofta. Am incasat o caruta de blocari de computer, cum n-am mai patit de pe vremea Windows95 (mint, de pe vremea cand au renuntat la suportul pentru windows-urile mai noi). Evident, utilitarele care dadeau valoare placii tot nu merg.

Pe partea cu plus, mi-a aparut suport ASIO, insa-n continuare GuitarRig-ul/eu nu stie/vede sa foloseasca intrarea de la o interfata si iesirea de la cealalta.

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

Revin cu "ultimele stiri".

 

Am instalat driverele oficiale Creative si cu aceasta ocazie mi-am adus aminte de ce-i injuram cu atata pofta. Am incasat o caruta de blocari de computer, cum n-am mai patit de pe vremea Windows95 (mint, de pe vremea cand au renuntat la suportul pentru windows-urile mai noi). Evident, utilitarele care dadeau valoare placii tot nu merg.

Pe partea cu plus, mi-a aparut suport ASIO, insa-n continuare GuitarRig-ul/eu nu stie/vede sa foloseasca intrarea de la o interfata si iesirea de la cealalta.

 

Multam!

 

Asa se intampla cu Win7 probabil si cu win8 cred ca trte sa folosesti XP .iar la unele programe bune si pe Win98SE (Am incercat cu MODUL " compatibil " dar nu toate functioneaza bine ..asa ca in loc sa arunci PC-ul vechi il tii ptr XP si,sau Win98 ....

Deci este nervoie de PC uri adecvate cu sistem de operare si BIOS adecvat ce au suport ptr utilitarele audio ..

 

Vezi ca exista inainte vreme " Virtual Audio Cable " , ce avea mai multe canale

 

Cu acesta rezoilvam unele probleme prin anii '95+ trebuie sa existe si acum ..

 

iaca ......>

 

VAC

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Audio_Cable

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Asa se intampla cu Win7 probabil si cu win8 cred ca trte sa folosesti XP .iar la unele programe bune si pe Win98SE (Am incercat cu MODUL " compatibil " dar nu toate functioneaza bine ..asa ca in loc sa arunci PC-ul vechi il tii ptr XP si,sau Win98 ....

Deci este nervoie de PC uri adecvate cu sistem de operare si BIOS adecvat ce au suport ptr utilitarele audio ..

 

Multumesc Karpi, multumesc tuturor.

 

Scopul intrebarii era sa-mi faca viata nitel mai placuta la invatat diferite tehnici. N-o sa cant mult prin PC, nu ma atrage ideea de nici o culoare, toata procedura mi-e *mie* incomoda, fiecare cu ergonomia proprie.

 

Ca paranteza, de la W98 am facut probabil vreo 10 upgrade-uri. Am o combinatie prin care vand componentele vechi la preturi decente, in functie de cat sunt de vechi. Audigy-ul si posibil un TVTuner intr-un sertar sunt ultimele dracii ramase de atunci.

 

Ce mi-am confirmat cu ocazia asta e ca suportul e... cum era de bun, ca driverele nu-s cu nimic mai bune si ca RGC-ul e saritor.

Multumesc inca o data tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.