www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Amplificator


norbid
 Share

Recommended Posts

Am o problema destul de deranjanta sa zic asa la un amplificator Blackstar ht-1. Potentiometrul de volum a luat-o razna si nu mai pot canta la volum mic, mediu. Volumul e la 0 si se aude ca si cum ar fi undeva la 7-8 (de revenit isi revine in vreo jumate de ora). Daca trebuie schimbat potentiometurl puteti sa imi ziceti careva ce s-ar potrivi? (ca sa nu iau mai multe si sa vad ca nu se pupa). Sau se poate curata cumva?

Pun o poza dar nu se vede ca ar fi vreo problema cu el.

post-17054-0-48541300-1390513438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu te baga daca n-ai mai tinut niciodata letconul sau pistolul de lipit in mana. Nu e mare lucru, dar in principiu ti-ar trebui o pompa de cositor sau putina experienta/dexteritate chiar daca are doar trei craci. Risti sa 'belesti' cablajul daca n-ai mai facut asa ceva si n-are rost. Vorbeste cu cineva care se pricepe si ti-l schimba in 10 minute cu tot cu demontat fata si ce mai ai pe acolo.

 

Atunci cand il cumperi, pe langa valoare si tip sa fii atent sa aiba aceeasi dimensiune si aceeasi lungime la ax (axul se mai poate si scurta daca e cazul).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Inlocuirea unui potentiometru nu e totusi o treaba de service. Nu de alta dar s-ar putea sa te coste cat nu face, mai ales intr-un service cu pretentii (exista asa ceva?!?)

Cauta si tu un electronist (NU electrician). In principiu toata lumea cunoaste un instalator, un electronist si un popa. Mai putin eu, care nu cunosc popi :)

 

De unde-l poti cumpara nu stiu, eu am gasit cu greu potentiomentre de chitara (cu livrare rapida si preturi decente), insa cu valori de pana-n 500 de kilo.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de info. O sa il duc zilele astea la un service si ma interesez cat costa si daca intradevar poate sa il schimbe cu altul. Am unul destul de ok avand in vedere preturile si e destul de aproape. Daca nu o sa il duc la un electronist cand ajung si eu pe acasa (acolo poate mai cunosc si eu pe unu altu).

Link to comment
Share on other sites

Un potmetru nu i-si "revine in vreo jumate de ora" !

 

Sa nu fie altceva , in orice caz este indicat sa duci la un profesionist ptr constatarea defectului .Se poate curata cu contact spray ce contine "ulei de silicon " nu spray "uscat" care doar dizolva si curata ! . Exiasta acel orificiu in carcasa potmetrului pe acolo se injecteaza spray-ul ( are un tub subtire adaptabil la diuza cu care se dirijeaza jetul )si se actioneaza potmetrul ( se invarte de buron ca sa se curete si sa se depuna stratul de ulei protector ...

Cu "revenirea " este dubioasa treaba .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

revenirea e ceva aleatoriu. de maine poate sa i mearga fara probleme aparente mult timp, sau sa nu i mearga deloc.

acolo e un contact imperfect, la terminalul care vine la masa. ori cosa care face contact intre potcoava rezistiva cu terminalul, ori lipitura la cablaj sau chiar cablajul crapat in zona aceea. am vazut multe lipituri pe cablaje industriale care oareau ok la ochiometru, dar nu faceau contact perfect.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o poza mai detaliata. Problema asta o am de aproape un an de zile si pot sa zic ca "revenirea" aia e constanta. Dupa aproapte jumatate de ora isi revine tot timpul. Inca o chestie care nu am mentionat-o: daca tin degetul apasat tot timpul pe knob se comporta normal. Din poza nu stiu sigur daca face contact sau nu pe mijloc. Pare sa fie putin desprins. Ieri eram destul de obosit si nu am observat.

post-17054-0-48563200-1390557415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare, daca maresti poza, ca exista un spatiu intre corpul de metal si bucata de textolit ... cred ca nu e bine incapsulat potentiometrul.

incearca sa scoti butonul si sa strangi piulita mai tare.

poate e slabita. eventual sa strangi cu atentie din lateral cu un cleste cosele care fixeaza corpul metalic de flansa de textolit.

pana la urma, tot trebuie sa l schimbi.

poate dupa ce se incalzeste ampul, se dilata putin mecanic, si revine contactul..

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.