www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Champion 1000


Recommended Posts

am o intrebare :

 

intentionez sa-mi iau un amp fender champion 100

 

si am de gand sa cant tu el la repetitii si mici gig-uri adica nu la un volum ca de apartament

 

cineva mi-a zis ca difuzoarele se strica rapid la un volum considerabil si dat pe gain/dist

 

stie cineva , e adevarat? sau pot sa ma bazez pe firma fender?

 

app, nu stiu ce legatura are, vreau sa cant pe el punk ska reggae deci o sa ma folosesc si de clean si de distorie in egala masura.

Link to comment
Share on other sites

nu, i-au un combo pe lampi

 

cel putin as avea asteptari vreo 3 ani sa n-am treaba cu difurile la fender ch 100...ca asa n-are rost sa-l iau si sa le schimb in 4 luni?

 

btw e bun pt metale si alte rock-uri, sau se recomanda doar pt blues, jazz, etc? la fel si frontman 100?

Link to comment
Share on other sites

Cu ce sa inceapa ??? Ca spune despre acel Peavey ca se aude bine ? Reconfirm , Peavey Classic de 30 Watt se aude foarte ,foarte bine .

Si va rog sa nu incepeti iar cu "filozofii" (sau filfizonii) despre ceea ce inseamna ca "se aude bine" si despre alte "de gustibus" . Cine stie sa cante , intelege foarte bine despre ce este vorba .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Cine stie sa cante , intelege foarte bine despre ce este vorba .

Păi să spună și restului lumii pentru că, după cum am mai spus, ar revoluționa complet estetica. Ar primi sigur premiul Kyoto (și William James, și altele), pentru desființarea subiectivismului.

Cred că mai degrabă primesc premiul ăsta de la mine pentru că nu știu diferența dintre bun și plăcut, dar se pretind artiști.

Link to comment
Share on other sites

heyy-era o recomandare,citez: ''daca as fi in locul tau'',in sensu ca daca io as fi cu 1300 in mana si as cauta un combo care se preteaza la repetitii,live,sau acasa,mai mult ca sigur ca l-as alege pe classic 30 second decat championu vietii nou care cica dupa ceva vreme te lasa in buda ca ii crapa difurile...

30ul e un combo foarte ok,suporta lejer repetitii in sala de marime mica sau medie,acopera tobaru cu volumul pe la 3-4,iar live nu mai discutam pt ca se merge prin microfon oricum...

si da,e lejer de carat !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

heyy-era o recomandare,citez: ''daca as fi in locul tau''

OK, eu am o problemă doar cu ultima propoziție din respectivul post. Și dacă jucăm la "în locul tău", sunt foarte multe variante, care pot fi considerate de la "offtopic" la "pui întrebarea greșită" (ceea ce e rădăcina mai tuturor "discuțiilor filozofice" de pe-aici).

 

cica dupa ceva vreme te lasa in buda ca ii crapa difurile...

Scapă un idiot o prostie și tot Internetul o ia de bună. Mai aplicați din când în când și gândirea critică, poate descoperiți ceva interesant.

 

30ul e un combo foarte ok,suporta lejer repetitii in sala de marime mica sau medie,acopera tobaru cu volumul pe la 3-4,iar live nu mai discutam pt ca se merge prin microfon oricum...

E chiar foarte gălăgios (poate prea tare pentru unele situații), nu-i o problemă. Dar față de Champ:

  • are un singur difuzor (dar aceeași greutate, apropos de "lejer de cărat")
  • nu are controale de ton sau reverb/fx separate pe canal
  • nu are intrare auxiliară sau ieșire pt. căști
  • nu are efecte onboard (în afară de reverb)
  • cel mai important, e de două ori mai scump (cel puțin).

Deci de ce ar fi alegerea superioară? Pentru că e pe lămpi?

Link to comment
Share on other sites

Bine, și restul punctelor?!

PS: am să reeditez, în cazul în care ai probleme cu vederea sau memoria (de înțeles la 100 de ani):

  • are un singur difuzor (dar aceeași greutate, apropos de "lejer de cărat")
  • nu are controale de ton sau reverb/fx separate pe canal
  • nu are intrare auxiliară sau ieșire pt. căști
  • nu are efecte onboard (în afară de reverb)
  • cel mai important, e de două ori mai scump (cel puțin).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

pai prin intrarea aux. muzica se aude jalnic,mai ales cand intri si cu chitara peste

am mentionat SECOND deci e fix in price range

singurul minus e partea cu efectele sa zicem...care nu sunt chiar the best shit,no offense...

si eu zic ca e mai bine asa,ai fx loop unde bagi ce pedale vrei tu.

plus mare- tube tone !

 

si DA ,eventuala valoare la revanzare

Link to comment
Share on other sites

Și dacă "ai menționat second" nu mai funcționează matematica? Un Classic 30 SH nu-i tot de două ori mai scump decât un Champ 100 SH?

 

plus mare- tube tone !

Care înseamnă... ce? Și de unde știi că Emin preferă acele pretinse caracteristici sonore?

Am impresia că ești mai nou pe-aici așa c-o să rezum foarte concis esența "polemicii" cu

: până acum nu a reușit nici un membru al Bisericii Lămpii Termionice să demonstreze că

1. există tonuri care pot fi obținute numai folosind lămpi

2. aceste tonuri sunt universal preferate, i.e. mai bune.

 

Așa că până nu ai dovezi care să reglementeze situația, te rog ține-ți religia în pantaloni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Și dacă "ai menționat second" nu mai funcționează matematica? Un Classic 30 SH nu-i tot de două ori mai scump decât un Champ 100 SH?

 

 

Care înseamnă... ce? Și de unde știi că Emin preferă acele pretinse caracteristici sonore?

Am impresia că ești mai nou pe-aici așa c-o să rezum foarte concis esența "polemicii" cu

: până acum nu a reușit nici un membru al Bisericii Lămpii Termionice să demonstreze că

1. există tonuri care pot fi obținute numai folosind lămpi

2. aceste tonuri sunt universal preferate, i.e. mai bune.

:facepalm: :facepalm: :facepalm:

 

Așa că până nu ai dovezi care să reglementeze situația, te rog ține-ți religia în pantaloni.

tu sa stai linistita ca inca nici nu am scos-o !!!!

Link to comment
Share on other sites

muzicienii,sunetistii din studiouri sunt niste PROFESIONISTI care se bazeaza pe AUZ.

si atunci:de ce marea majoritate a celor din domeniu prefera lampa care e plina de ''neajunsuri'',celorlalte amplificari??

sa fie asa numa o vrajeala ,sau vorbesc prostii asa de dragul discutiei in contradictoriu restul de 0, % ??

admit ca am intalnit ampuri pe lampi care sa sune mai prost si fara viata ca unele ss mai rasarite.

 

imi pare rau ca nu iti dau masuratori si date exacte,nu sunt electronist,eu vorbesc din punctul de vedere al instrumentistului cu douazeci si ceva de ani de cantat.

iar auzul meu [si nu numai] imi spune clar ca lampa ruleaza.

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

ai cantat vreodata PERSONAL pe vreunu din ampurile in discutie?

Pe Peavey nu, dar l-am auzit și mixat (bazându-mă pe auz, ca restul profesioniștilor) pe-al lui John. Mă duc mâine la magazin să cânt pe unul, dacă te satisface cu ceva.

Nu îmi imaginez finalitatea întrebării, totuși; e ca și cum te-aș întreba eu dacă ai studiat schemele lor (ceea ce am făcut, desigur).

 

auzul meu [si nu numai] imi spune clar ca lampa ruleaza.

Bine, du-te și ți-o freacă în intimitatea intelectului.

Când te înarmezi cu baza informațională necesară (estetică, electronică, acustică, psihoacustică și alte detalii ale percepției) te poți întoarce să vorbim ca între oameni mari. Între timp sunt sătul de indivizi care nu-și dau seama că urechile lor îi servesc doar pe ei, de atacuri ad hominem, generalizări pripite, prejudecăți indestructibile et cetera.

Link to comment
Share on other sites

ai dat dovada ca f-ti meciu si esti pe dinfara din cauza ca : nu stii despre ce vorbesti deoarece nici macar nu ai pus labutele pe ampurile in cauza!

pun pariu ca de-abia legi 3 cvinte intre 2 labe.

aici esti pe forum de chitaristi ,se vorbeste de instrumente muzicale, deci de SUNET.

cat despre frecat,o cam freci tu aiurea p-aici si esti exagerat de simpatic...vezi ca viata ii complicata si are multe aspecte ! concluzie :ieshi-acasa !

Link to comment
Share on other sites

Când te înarmezi cu baza informațională necesară (estetică, electronică, acustică, psihoacustică și alte detalii ale percepției) te poți întoarce să vorbim ca între oameni mari.

57!!! Tu ai o intelegere gresita despre ceea ce inseamna , acest auz . Asta nu este o proprietate a lui SuperMan. Acest auz, se educa . In concluzie, ca se treci la categoria oamenilor mari doar trebuie sa-ti insusesti aceasta educatie pe care tu o refuzi sistematic . Este drept ca nu se parcurge atat de repede ca cititul unui articol pe NET dar se face .

Auzul tu-l plasezi intr-o zona a ezotericului perceptibil numai dupa mãtãniile de seara , ceea ce , bineinteles ,este absolut gresit . Niciodata nu s-a discutat despre anumite sensibilitati si capacitati extrasenzoriale ale urechi sau timpanului . Ci s-a discutat despre nuanta sunetului . Este ca si cum eu as vrea sa devin pictor dar nu stiu sa imbin culori. Pt asta trebuie sa ma educ , nu sa-mi schimb ochii cu ai lui SuperMan.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57!!! Tu ai o intelegere gresita despre ceea ce inseamna , acest auz . Asta nu este o proprietate a lui SuperMan. Acest auz, se educa . In concluzie, ca se treci la categoria oamenilor mari doar trebuie sa-ti insusesti aceasta educatie pe care tu o refuzi sistematic . Este drept ca nu se parcurge atat de repede ca cititul unui articol pe NET dar se face .

Auzul tu-l plasezi intr-o zona a ezotericului perceptibil numai dupa mãtãniile de seara , ceea ce , bineinteles ,este absolut gresit . Niciodata nu s-a discutat despre anumite sensibilitati si capacitati extrasenzoriale ale urechi sau timpanului . Ci s-a discutat despre nuanta sunetului . Este ca si cum eu as vrea sa devin pictor dar nu stiu sa imbin culori. Pt asta trebuie sa ma educ , nu sa-mi schimb ochii cu ai lui SuperMan.

 

IEZACT !

bine ca e asta si guritza-rece alalaltu' sa faca filozofie si teorie bazate pe recenzii youtube si altele...

 

in momentu in care nici nu ai pus mana pe ampu in cauza taci fratzica si ia si noteaza ce zic aia care vorbesc in cunostinta de cauza !

Link to comment
Share on other sites

sincer m-am gandit a achizitionez 2 difuzoare eminence legend 1058 de 10" care m-ar costa impreuna 450 lei (nu stiu cat de bune sunt pt distorsie )...si am sa vad cum merge asa.

 

pana una alta...oricum raman cu gandul la fender champ 100

 

multumesc tuturor pentru sfaturi :)

Edited by EminBastea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.