www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Artifacte Placa Video


fixxxer_metalhead
 Share

Recommended Posts

Am o problema, baieti: de vreo cateva zile a inceput placa video (antica, Nvidia FX5500) sa imi faca figuri:

imi face artifacte pe ecran, nuante ciudate, dungi, dungulite, purici, tot setul. din ce mi-a zis goagal, probleme ar putea aparea de la placa video, la cabluri, la monitor, pana la drivere.

 

- cablurile sunt bune, am verificat

- monitorul se arsese in acelasi moment cand a inceput placa video sa faca urat (se oprea display-ul la fiecare 3 secunde); monitorul l-am schimbat acum, deci iese din discutie

- cu driverele am avut diverse probleme, am instalat si reinstalat diverse variante, pana am ajuns la una care nu imi amesteca pixelii si culorile pe ecran mai ceva ca LSD. totusi, inca mi se restarta pc-ul la fiecare 5 minute, aproximativ.

- instalatul si dezinstalatul driverelor l-am facut in Safe Mode, desi si atunci aveam vreo 2-3 minute pana sa inceapa sa apara probleme cu puricii

 

Ca ultima solutie disperata, am folosit un adaptor; deoarece mufa vga imi facea probleme, in ignoranta mea am zis sa conectez monitorul la PC prin dvi (ce putea sa se intample rau?)

 

Monitor (vga) ----> adaptor vga>dvi ------>mufa dvi a placii video

 

Acum pare totul sa fie in ordine, imaginea cristal fara probleme. Ce ar putea sa se intample rau?

Placa video e pe moarte? E problema numai cu output-ul vga?

Faza cu adaptorul credeti ca o sa tina?

Eu, in nimicnicia mea, presupun ca daca imi arata artifacte cand folosesc portul vga, ar trebui sa faca la fel si pe dvi. Totusi, merge struna momentan.

 

Modelul este Nvidia FX 5500 256/128, AGP; pc-ul este de prin 2004-2005 fabricat, deci ca sa fac un upgrade decent, trebuie sa schimb cam totul prin el...varianta care nu imi surade.

Ceva impresii, lamuriri, poate cineva sa imi dezlege misterul?

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Salut

De multe ori apare problema aceasta din cauza prafului. Scoate afara placa video din slot si da-i cu spray de contact dupa care sa-l dai cu o periuta de dinti in slot. Vezi daca coolerul de pe placa nu e blocat(bineinteles daca are cooler) Daca nu se rezolva problema o sa fii nevoit sa0ti cumperi o alta placa video

Link to comment
Share on other sites

Am scos deja placa din slot, am periat ce am putut pe acolo, am curatat cooler-ul de praf, si dupa aceea am montat adaptorul de care ziceam adineauri.

Pana acum pare sa mearga bine, dar intrebarea mea este...de ce merge dvi-ul si nu vga-ul? Sa ma astept la probleme pe viitor, chiar daca acum merge struna?

 

 

 

 

ahm..."artefacte", ala-i termenul? daca nu, nu cunosc un sinonim in romana, dar prindeti ideea :lol:

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu acum cativa ani un GeForce FX care pe VGA facea exact genul de balarii pe care il descrii tu, desi pe DVI mergea bine, dar nu prin adaptor ci direct prin iesirea DVI (avea 2 iesiri). A mea se si bloca dupa un timp (freeze). Intamplator era in garantie, am dus-o inapoi, mi-au inlocuit-o iar explicatia a fost ca i s-a gripat ventilatorul (intr-adevar facea zgomot si nu mai mergea la turatie normala) si i s-au prajit niste memorii.

 

Cat despre upgrade la PC, nu ti-as recomanda. De va costa mai mult upgrade-ul decat unul nou plus ca nu prea ai ce sa pastrezi din el. Placa de baza si procesorul pica, la fel si RAM-ul, placa video dupa parerea mea e busita si chiar daca n-ar fi, e pe AGP (placile noi sunt pe PCI-E), hdd-ul eventual il poti pastra daca e pe S-ATA dar oricum probabil e mic, sursa probabil e de putere mica si tot asa.

 

Daca e macar un Dual Core poti incerca sa-i inlocuiesti placa video si sa-l vinzi ca atare, desi eu am dat nu demult un P4 complet cu 200 de ron deci mare afacere nu faci. E drept ca daca-l mai tii il vei da direct la reciclat sau la Muzeul de Istorie cum zicea 'mnezău.

 

Asa ca ori il pui stii tu unde si gasesti cumparator, ori il suni pe varu' si te rezolva el :) Daca nu, sunt pline site-urile de anunturi de placi video la preturi destul de mici.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

arunca un ochi peste http://www.addictive...baking-in-oven/ .

Am avut colegi carora le-a reusit aceasta metoda.

Nu la cuptor ! Si eu am avut o placa fx5500 exact modelul mentionat ,imi afisa curcubeul ,am scos ventilatorul si cu feonul am incalzit chipul de acolo ,am indepartat pasta termica cu o laveta si am aplicat pasta termica de procesor cat sa acopar cu un strat fin chipul ! Daca pui pasta in exces ,nu-ti maresti performanta ,nu ai temperatura mai mica !! Ci,risti sa se lipeasca de ventilator .

 

Toate bune ,ma tinut cateva zile pana la o pana de curent unde au bubuit tranzistori :) ..(159 am dat pe ea ...)

 

Acum am un ati radeon hd 3450 cu sursa pe 4 pini (cablu molex ) ,placa e excelenta ,mult mai buna ca nvidia ,calculatorul se misca exemplar pt ddr1 ,si am dat pe ea 40 lei .

 

Bro ..cauta piese second hand la cine ai incredere ,nu incerca s-o faci daca nu merge ,e made in china ..solutia cu cuptorul /feonul poate merge dar tot ..pana iei salariu .

 

Ca sfat incearca sa schimbi configuratia ,poti lua 300 lei "trasi de par " pe unitate ,mai pui 200 si gasesti ceva ddr2 ,daca ai noroc si dual chanel + 1 gb video ,preturile la ddr2 sunt mai mici ,la ddr3 si mai mici dar nu la placa de baza /placa video ci doar la RAM .

 

Spor ,exista tutoriale pe google despre cum poti sa repari placa prin metode de incalzire .

 

App ,daca reusesti s-o faci ,downloadeaza speecy si verifica temperatura placii video ,ar fi bine sa nu treaca de 34 C in repaus ,daca trece ,inseamna ca ceva nu e in regula . Mare atentie sa nu strici si slotu AGP ...cu atatea incercari.

Link to comment
Share on other sites

L-am tot carpit de acu vreo 3-4 ani, cand a inceput sa dea rateuri. la inceput i-am luat placa audio, ca aia integrata si-a dat duhul. apoi ramii, apoi vreo 2 surse (multe socuri de curent prin zona noastra), apoi hard disk-ul (acu am 500 de giga, mi se pare fantasmagoric), anul trecut am schimbat placa video originala (nvidia FX5500....singurul model care l-am gasit disponibil imediat a fost un alt FX5500), si monitorul acu 3 zile, cand au inceput problemele.

singurul care n-a crapat pana acum, si tare ma mir, e procesorul, un Pentium D la 2.66 Ghz; nu ma astept sa mai tina mult :lol:

 

in orice caz, de cand m-am mutat de acasa, ai mei folosesc pc-ul, si tot incerc sa ii conving sa isi ia unul decent; nu par sa inteleaga ideea ca electronicele au viata limitata, si viata e trecatoare :lol: poate cand or fi aproape sa dea ortu', or sa inteleaga conceptul.

 

o sa incerc sa fac rost de o placa video compatibila de rezerva, in caz de ceva; altceva decat sa il vand pe 2 eugenii nu prea am ca si optiune...

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.