www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Line 6 Pod Hd


davu rck
 Share

Recommended Posts

Pai si daca trebuie sa cant undeva live cum fac.

Într-adevăr, ăsta a fost un mare dick move de la Line 6. Nu i-aș spune greșeală pentru că sunt destul de sigur că au făcut-o conștient și intenționat. Alte procesoare pot fi foarte ușor adaptate sau extinse ca funcționalitate pentru mediul live prin adăugarea unui foot controller MIDI.

 

Revenind la întrebarea inițială: tehnologia (ce constrânge "calitatea sunetului") e aceeași pentru toată seria, și sunt diferențe minore în puterea de calcul (ce constrânge numărul și complexitatea efectelor) a diferitelor modele. Diferențele importante, la fel ca în cazul seriilor RP de la Digitech și G de la Zoom, sunt la nivel de interfață:

a. Interfața cu alt echipament: HD500 oferă în plus o ieșire digitală, intrări pentru microfon, o sursă auxiliară și Variax, și MIDI I/O standard.

b. Interfața cu utilizatorul: factorul care probabil te interesează cel mai mult, numărul de footswitches, care definește numărul de preset-uri/efecte accesibile instant.

Deci dacă nu folosești mai mult de patru tonuri/preset-uri într-o piesă și nu-ți trebuie mai mult de 6 efecte simultane, îți va fi suficient HD300.

Link to comment
Share on other sites

Mai taci 57.

 

HD300 si HD400 au acelasi "motor" si interfata de editare. HD400 are in plus 3 footswitch si efx loop (bucla cu send si return in care poti insera efecte individuale, discrete, sau pe care o poti folosi la conexiunea in 4 cabluri cu un amplificator care dispune de asemenea de bucla de efecte).

Pro: pret mai mic, simplitate in editare.

Contra: efectele sunt grupate in categorii si nu poti folosi simultan 2 efecte din aceeasi categorie (exemplu: compresor si overdrive)

 

HD500 este mult mai complex ca motor avand doua cai total configurabile. Ai posibilitatea sa mixezi doua amplificatoare si doua lanturi de efecte. Numarul si ordinea efectelor este limitata doar de "capacitatea de calcul" a unitatii centrale. Este de asemenea dotat cu footswitch-uri individuale si asignabile pentru fiecare efect. Are o interfata de editare cu afisaj mai mare si cu butoane mai multe.

Pro: flexibilitate in modelarea sunetului, pedale individuale, afisaj mare

Contra: pret, complicat de editat si inteles ce si cum, dimensiuni si greutate sporite.

 

HD500 s-a mai ieftinit de cand a aparut HD500x.

Dimensiunile si greutatea nu sunt chiar foarte diferite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca imi este suficient hd 300 .

Pe mine ma intereaza tonurile de metal , chorus , flanger ,reverb si un noise gate . Asta momentan .

Merita un podhd 300 sau mai bine strang pt un 400? .Podul hd 500 mi se pare prea scump pt ce am eu nevoie .

Eu as vrea sa il iau din romania .NU de pethomann sau altele ca mi-e frica .

http://www.avaudiosys.ro/Line-6-POD-HD300--4--4139.html

http://www.avaudiosys.ro/Line-6-POD-HD400--4--4140.html

Cat e pe thomann transportul ?

Si cum e cu garantia ?

Link to comment
Share on other sites

Pe HD500 îl găseşti SH la acelaşi preţ cu 400 nou. Nu văd de ce nu l-ai lua nou.

Din punctul meu de vedere, faptul că eşti limitat la HD300 şi HD400, reprezintă un NU pentru modelele astea. Zoom G3, de exemplu, e la jumătate de preţ faţă de HD300 şi îţi permite să foloseşti efectele cum vrei tu, să foloseşti un efect de două ori pe un singur patch, looper-ul e mai bun. Nu văd justificată diferenţa de preţ. Pe HD400 l-aş scoate de tot din ecuaţie. Ăla-i un HD300 cu vreo 10 efecte şi un switch în plus.

Şi eu vreau să încerc un HD Desktop sau HD500 şi o să iau dacă găsesc la un preţ mai ok. Iniţial mă uitasem la HD300, dar mi se par mult mai scumpe pentru ceea ce ştiu să facă.

Alt lucru pe care trebuie să-l ai în vedere este că HD500 este cam vârf de gamă. Acum a apărut şi HD500X şi Pro, însă, se mai vând şi HD-urile simple. Sunt sigur că cele mai multe update-uri de firmware, dintre 300, 400 şi 500, pe cel din urmă vor fi. Şi la treaba asta ar trebui să te uiţi. La ultimul update a primit încă 5 headuri. Pe viitor, se vor mai face update-uri în funcţie de puterea unităţii. Poate HD300 nu va suporta încă 5 headuri, iar HD500 va suporta. Nu se ştie cu siguranţă, dar, dacă procesorul e mai puternic şi e loc de update-uri, nu văd de ce nu le-ar face.

 

adik cu hd 300-400 nu pot pune 2 ampuri si 2 lanturi de efecte simultan ?

 

Cu 3-400, nici măcar să le ordonezi cum vrei nu poţi.

Link to comment
Share on other sites

30 de euro transportul, fără alte taxe, garanţia conform specificaţiilor de pe site. Ai o problemă, îi contactezi şi îţi spun ei ce trebuie făcut. Ar trebui să meargă repede, cum ar merge şi cu alt magazin din România, care nu e în oraşul tău, diferenţă de câteva zile.

 

Cică este compatibil cu câteva pedale de la Line 6.

Link to comment
Share on other sites

efectele sunt grupate in categorii si nu poti folosi simultan 2 efecte din aceeasi categorie (exemplu: compresor si overdrive)

[...]

HD500 este mult mai complex ca motor avand doua cai total configurabile. Ai posibilitatea sa mixezi doua amplificatoare si doua lanturi de efecte.

Scuze, mi-a scăpat asta. Am presupus că dacă și varianta desktop are facilitatea Dual Tone o au toate.

 

La HD Desktop pot sa pun un footswitch ?

Poți pune ăsta dar trebuie cumpărat separat.

 

Cu 300 pot sa fac 2 lanturi ?

Nu, dar cu Desktop poți.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu aproape tot ce mi-am cumparat a fost de la Thomann si ceva de la Music Store. Nu am avut nici o problema niciodata cu transportul. Iti vin pri UPS sau DHL la usa, costa acum la ambele 20 Euro pt Romania, garantia 3 ani, 30 de zile retur, daca nu-ti place. Iti dau si tracking number asa ca poti urmari in timp real unde iti este pachetul. Chitarile mi-au venit impecabil, gata setate si aranjate. Mai mult stocurile sunt in timp real, asa ca vezi online daca au in stoc, sau vezi cand il vor avea in stoc. Imi pare rau s-o spun, dar nu se compara cu ce e in Romania. Poti sa ai toata increderea. Ca pret, cu tot cu transport sunt cel mult la acelasi pret cu ce e aici, daca nu mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.