www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Radius Neck


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Cu cat mai mare radius-ul, cu atat mai bine. Peste 12" e perfect.

 

perfect pentru cine? daca tie iti convin cel mai mult radius-urile de la 12" in sus, asta nu inseamna ca toata lumea are aceleasi gusturi. eu, de exemplu, prefer radius-ul original de fender, de 7.00" (7.25" s-a introdus pe modelele reissue, pt. a putea fi facuta diferenta fata de cele originale) si nu suport, pentru chitare de tip fender, radius-uri mai mari de 9.5". pentru gibson-uri, daca te intereseaza, modelele originale de tip les paul 1959 aveau radius-ul de 10".

ideea de radius mai mare s-a constatat ca rezolva mai usor problema chocking-ului, dar in trecut, cand productia era mai mica, problema chocking-ului era rezolvata prin grija deosebita acordata tastarii chitarei. este ceva mai mult de explicat in privinta asta, dar ceea ce pot afirma eu, este ca, comoditatea creste cu scaderea radius-ului (cu amendamentul explicat anterior). in plus, mai trebuie avut in vedere si tipul tastelor aplicate, precum si profilul spatelui gatului.

vorba lui matache macelaru': treaba cu mancatul asta nu e asa de simpla cum crede lumea! ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

choking inseamna ca daca faci bend pe o coarda, coarda ajunge sa se "inece", adica sa atinga alte freturi sa sa nu mai sune. evident ca la un gat rotunjit mai tare sansele sunt mai mari, incepand cu corzile din extreme (mi-urile), iar pe masura ce avansezi spre corzile centrale (d, g) sansa sa se inece coarda scade, pentru ca tastiera/tastele sunt "curbate invers"

daca din start corzile ating tastele, nu cred ca vorbim de choking, cred ca vorbim de setare necorespunzatoare a truss-rod-ului sau a bridge-ului. dar cred ca colegul red s-a referit la bend-uri cand a spus "sa intinzi coarda"

 

de asemenea, pe tastiera mai curbata e mai greu sa zicem asa sa executi bend-urile, scapa coarda mai usor de sub degete.

dar sunt mai comod de format acordurile. desi pana la urma e in functie de preferintele fiecaruia, nu exista reteta generala pt cat de gros/subtire tre sa fie profilul, sau cat de curbata/dreapta tastiera, lung radius-ul, samd

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

toate bune si frumoase, explicatiile s-au dat, dar cred ca foarte putini s-au gandit ca, de la o anumita tasta in sus, sa fie scazuta, foarte usor, inaltimea tastelor, astfel incat sa nu faca chocking in zona superioara, de pe la tasta 15 in sus. ei bine, anumiti lutieri profesionisti, pe langa grija deosebita acordata tastarii propriu-zise, s-au gandit sa realizeze aceasta coborare treptata a inaltimii tastelor sau sa scada macar ultima tasta (pt. ca acolo se pare ca se face atingerea deranjanta) pt. a evita efectul nedorit al chocking-ului. a mai aparut si tastiera compound, incepand cu dimensiuni mai mici ale radius-ului si continuand cu radius-uri mai mari, tot in acelasi scop.

profilul spatelui gatului, cobinat cu tipul tastelor si cu dimensiunea radius-ului, reprezinta niste optiuni dupa gustul fiecaruia, dar si in functie de ceea ce ofera piata. in acest sens, mi s-au parut deosebit de comode variantele prezentate de fender pe modelele mexicane road worn '50 si '60 stratocaster, cu gat cu profil V, respectiv C, tastiera 7.25" si taste 6105.

Link to comment
Share on other sites

perfect pentru cine? daca tie iti convin cel mai mult radius-urile de la 12" in sus, asta nu inseamna ca toata lumea are aceleasi gusturi. eu, de exemplu, prefer radius-ul original de fender, de 7.00" (7.25" s-a introdus pe modelele reissue, pt. a putea fi facuta diferenta fata de cele originale) si nu suport, pentru chitare de tip fender, radius-uri mai mari de 9.5". pentru gibson-uri, daca te intereseaza, modelele originale de tip les paul 1959 aveau radius-ul de 10".

ideea de radius mai mare s-a constatat ca rezolva mai usor problema chocking-ului, dar in trecut, cand productia era mai mica, problema chocking-ului era rezolvata prin grija deosebita acordata tastarii chitarei. este ceva mai mult de explicat in privinta asta, dar ceea ce pot afirma eu, este ca, comoditatea creste cu scaderea radius-ului (cu amendamentul explicat anterior). in plus, mai trebuie avut in vedere si tipul tastelor aplicate, precum si profilul spatelui gatului.

vorba lui matache macelaru': treaba cu mancatul asta nu e asa de simpla cum crede lumea! ;)

 

Perfect pentru mine am uitat sa mentionez. Corzi apropiate si lipsa fret-out-ului la benduri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.