www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Electroacustica


Recommended Posts

Am luat de curand o chitara electroacustica fender dg 16 e corean.problema este ca are un zgomot de fond foarte mare,dispare un pic din el cand ating mufa jack pe masa.

ce nu inteleg (pt ca nu am mai umblat pana acum cu electroacustice)este ca mufa jack mama este mufa balansata spre deosebire de chitara electricaunde nu am intalnit asa ceva.

este nevoie la electroacustice de cablu si mufe balansate?sau zgomotul este posibil sa fie datorat vreunui defect

ps:nu am nici o idee ce anume sa ecranez la chitara asta...

Link to comment
Share on other sites

Unele electroacustice au nevoie de impamantare la corzi. O bucat de tabla subtire, lipesti un fir pe ea conectat la masa preamplificatorului, lipesti tabla pe bridge-plate adica sub bridge pe interior astfel incat sa acopere gaurile pentru pini, gauresti tabla prin gaurile existente in bridge, pui corzile si gata.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Asta ar presupune ca brummul ar disparea cand atinge corzile, dar nici atunci nu dispare cand atinge mufa jack de masa. Eu inca n-am vazut ca mufa jack sa fie balansata. La mai multe chitari electroacustice am vazut ca are 2 iesiri , o iesire jack si o iesire XLR balansata , dar mufa jack balansata n-am vazut inca.

Link to comment
Share on other sites

am incercat chitara pe doua procesoare:tc helicon vl2 si boss gt 8.pe amandoua zgomotul este enorm.

brumul nu dispare cand ating corzile,doar cand ating si strang mai tare cu mana mufa jack(carcasa exterioara)

 

ps:am incercat-o si cu cablu balansat(stereo) si nu este nici o imbunatatire.

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

am desfacut chitara,am refacut lipiturile pe la mufa cu toate ca erau ok si surpriza acum se aude ok.nu inteleg de unde era pb.este posibil sa fie totusi o problema de ecranare,o sa incerc sa ii ecranez under sadle -ul cu niste tabla cum mi a recomandat Eugen .

nu se poate pune problema de garantie,chitara din cate am gasit pe net e facuta spre sfrasitul anilor 90,nici nu cred ca se mai fabrica seria dg in koreea.

ce nu inteleg in continuare este de ce are iesire balansata.am incercat sa ii pun firul de pe ring in scurt cu firul cald si nu functioneaza.cu el dezlipit la fel nu merge.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.