www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Beta Aivin(Harley Benton) Tuner


PaulStrat
 Share

Recommended Posts

Buna,poate trebuia sa ma astept la asa ceva avand in vedere pretul pedalei,ca si tuner este foarte ok isi face treaba rapid si acordeaza foarte bine dar am o problema:

Cand o pun in fata ampului am parte de un fluierat pe fundal,lucru care se accentueaza cand aprind pedala de drive de numa.

Am verificat si treaba asta apare din cauza impamantarii,si e groaznic deoarece nu pot folosi pedala intr-un setup live prin simpla apasare de buton.

Cunoaste cineva vreo cale prin care pot remedia situatia?

Am incercat cu diferite surse,inclusiv doar cu baterie(este mai subtil fluieratul dar este prezent).

Link to comment
Share on other sites

Problema apare daca impamantarea va fi comuna deci daca eu in ab box bag un jack din tuner vor impartii impamantarea si tot voi avea parte de fluieratura aia de pe fundal :)

Caut o rezolvare practica la problema,poate cei mai priceputi de pe forum stiu ce as putea face ca sa remediez situatia?

 

electronic vorbind

Link to comment
Share on other sites

ei ti-au zis sa faci o ramificatie paralela -- intri in tuner dar nu mai iesi din el, deci nu mai conteaza problema cu impamantarea.

altfel, mai mult ca sigur pedala are impedanta prea mare de iesire pt ce ai tu in rig/ amp sau ce urmeaza dupa ea. lipeste direct pe mufa de iesire o rezistenta de 10 k, la masa si tatoneaza pana pe la 1 k in caz ca nu merge asa.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.