www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set Tobe


Guest Simionov Andrei
 Share

Recommended Posts

Guest Simionov Andrei

Salut.

Vreau sa ma apuc de tobe si am nevoie de un set de tobe,nu foarte scump,1300-1500 Ron deocamdata.M-am uitat pe cateva topicuri,dar tot ce am vazut sunt tobe sh,in care sincer nu prea am incredere,avand in vedere ca nu prea am experienta cu tobele,asa ca m-am uitat pe cateva site-uri,si singurul set care mi s-a parut bun sau cat de cat potrivit,a fost asta.

http://www.allegromusic.ro/seturi-tobe-acustice/5690-set-de-tobe-mapex-tnd5844-ftcdr-tornado.html

 

Am nevoie de pareri /sugestii ,daca ma poate ajuta cineva cu experienta.

Link to comment
Share on other sites

Tobele la mana a 2-a sunt cea mai BUNA optiune . La 1300 - 1500 lei nou vei lua ceva incredibil de prost . Trebuie sa te gandesti ca pe langa tobe iti mai trebuie si cinele care te mai duc pe la 500+ lei . Eu te sfatuiesc sa iti gasesti un profesor si sa repeti la o sala de repetitii . Intre timp strange ceva mai multi bani ( 3000 - 4000 Ron) ca sa iti poti lua ceva calumea . Nu te grabi ca fata mare la maritat sa iti iei tobe acum . Mai ai rabdare si ai sa vezi ca va merita in final . :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Simionov Andrei

Biine,sa zicem ca trec la mana a doua a,dar.Unde pot gasi seturi la mana a doua,am cautat si vad ca n-am gasit nimic.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu iei SH, lumea nu s-a purtat cu manusi cu ele, a dat in ele la greu. iti dai seama ce batai au incasat respectivele ?

 

Tobosarii lovesc FETELE tobelor nu shellurile insasi. O toba sh are o gramada de avantaje in fata uneia noi si proaste . Nu e la fel ca la chitari .

Edited by Rothmans
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu iei SH, lumea nu s-a purtat cu manusi cu ele, a dat in ele la greu. iti dai seama ce batai au incasat respectivele ?

 

Cata rea vointa pe aici... :death:

 

 

Si eu zic sa gasesti pe cineva sa te ajute daca nu te pricepi si sa cauti un set mai bun la mana a doua decat sa arunci 1300 pe geam .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca este indicat sa evite omul Stagg sub orice forma fie ele tobe , chitari sau ce altceva mai fac .

Ce mi-e stagg , peavy , Millenium , tama imperialstar , mapex tornado , ddrum d2 . Niste tobe extraordinar de proaste . Suna a butoaie , nu se pot acorda cum trebuie sub nici o forma ( si daca printr-o minune reusesti sa le acordezi in 3 zile s-a dus acordaju ) , plus ca nu sunt fiabile si daca vrei sa le vinzi nu ti le cumpara nimeni . Andrei , mai asteapta pana strangi ceva mai multi bani . Inteleg ca e greu

dar crede-ma ca o sa merite asteptarea . Cu un buget de 4000 de lei . Iti permiti niste cinele relativ bune la mana a 2-a ( Sabian B8 ; Paiste pst5; Meinl mcs ) si niste tobe ok : Tama silverstar ; Ddrum Diablo ;Yamaha stage custom ; Mapex meridian ; Sonor Essentials . Toade modelele de cinele/tobe scrise de mine aici sunt probate de mine , nu fac teorii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Simionov Andrei

Ma cam doare capul in momentul de fata.

Nu exista chiar nimic pe care sa pot exersa?nu imi trebuie deocamdata un set extraordinar de tobe,doar sa pot invata pe ele,apoi imi voi lua un set bun.

Mai ales ca deocamdata trebuie sa dau banii pentru faculta...

Link to comment
Share on other sites

O mica corectie : Tama Imperialstar sunt niste tobe care au un raport pret.calitate foarte bun ( dar trebuie sa ii pui un set decent de fete , cum ar fi remo ) . Desigur asta e doar punctul meu de vedere , altii pot avea opinii diferite .

 

Si eu sunt de parere ca Tama Imperial Star isi merita banii .

Link to comment
Share on other sites

Guest Simionov Andrei

Problema e ca nu am de unde sa scot 3200 de ron. Cu banii aia imi iau masina :rofl:

 

De asta trag pretul cat mai in jos,prefer sa iau ceva din shop mai ieftin,si il modific eu ,dupa.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

ia in calcul si un set de tobe electrice. avand in vedere ca pt inceput vrei sa inveti , sunt o alegere buna. ai un plus la capitolul deranj vecini, le poti vinde relativ usor la un pret bun deoarece se uzeaza mai greu pt ca deobicei nu sunt "calarite". ele suna la fel indiferent cat de tre bati.

 

am gasit oferta asta la mica publicitate:

http://forums.rgc.ro/topic/92712-tobe-electronice-millenium-mps200/

este cel mai ieftn set de tope de pe piata deci nu te astepta sa faca multe.

 

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

ia in calcul si un set de tobe electrice. avand in vedere ca pt inceput vrei sa inveti , sunt o alegere buna. ai un plus la capitolul deranj vecini, le poti vinde relativ usor la un pret bun deoarece se uzeaza mai greu pt ca deobicei nu sunt "calarite". ele suna la fel indiferent cat de tre bati.

 

am gasit oferta asta la mica publicitate:

http://forums.rgc.ro...llenium-mps200/

este cel mai ieftn set de tope de pe piata deci nu te astepta sa faca multe.

 

multa bafta!

 

Tu glumesti nu ? Macar recunoaste ca faci reclama la un prieten , ca asa mai inteleg .

Link to comment
Share on other sites

Guest Simionov Andrei

Sa-i zica careva lu' ala ca servus in latina inseamna sclav.

 

Doi la mana,vecinii nu sunt o problema si nu ma atrag DELOC seturile electrice.

mai are careva idei ce as putea sa fac,eu ma gandeam la un set mai ieftin si sa il modific pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Eu consider pe toata lumea prieten, pana demonstreaza contrariu...

deci nu fac reclama la un prieten si incerc sa ajut doi prieteni as putea spune.

nu fi ofensiv, chiar nu cunosc pe nimeni...

 

daca consideri ca am dat un sfat gresit, mi-ar face placere sa impartasim pareri cat se poate de concrete.

 

ca sa demonstrez treaba asta, uite care ar fi, din punctul meu de vedere, aspectele negative la un set de tobe electrice:

 

- lipsa dinamici : cea mai mare problema la un set de tobe electrice, nu ai posibilitatea de a controla pe deplin sunetul. esti limitat de performanta setului de tobe. un set ieftin (mai ales) nu-ti permite sa ai, in general, decat un sunet pe element.

 

- riscul de a te obisnui sa canti "gresit": daca incepi sa canti din start pe un set de tobe electrice, te obisnuiesti cu reactia lor. batul iti rapunde altfel decat un set acustic, forta batailor devine lipsita de dinamica si exista riscum sa te trezesti, dupa un studiu indelungat, ca trebuie sa reinveti astfel de aspecte.

 

- sunetul midi: un set electric nu o sa sune mai bine decat un set acustic deoarece nimic nu se compara cu suntul viu a unui instrument acustic.anumite afinitati ale sunetului acustic nu poate fi interpretat pe deplin in format electronic.

 

eu mi-am cumparat de curand un set electric pt aprofundarea studiului. in schimb repet la o sala unde exista set acustic. asa le impac pe amandoua.

 

 

pace, dragoste si intelegere

Augustin

Link to comment
Share on other sites

- lipsa dinamici [...] un set ieftin (mai ales) nu-ti permite sa ai, in general, decat un sunet pe element.

Asta ține strict de performanțele și setările modulului. Mai specific a ADC-urilor. Și cum sunt multe modele de module (intercompatibile) pe piață, cuvântul "set" nu are sens aici.

 

- sunetul midi

Nu există "sunet MIDI"! Are la fel de mult sens ca "sunet USB" sau "sunet RS-232". Sunetul vine din sampler, care poate fi inclus în modul sau separat (inclusiv unul pe PC). Și cum ziceam, sunt diverse module și librării de samples, unele mai naturale, unele mai procesate și altele complet sintetizate. Generalizarea e complet gratuită.

Iar dacă e să ne facem probleme despre sunet (și nu e cazul, omul dorind "doar sa poată invata pe ele"), gândește-te puțin: pentru începător e mai ușor să obțină un "sunet bun" cu tobe acustice, microfoane și mixer sau cu un set electronic, care e practic Plug'n'play?

Exemplu:

 

Acum nu zic că tobele electronice sunt soluția optimă, dar văd că există multe prejudecăți împotriva lor, aparent pentru că lumea nu știe cum funcționează.

 

Also

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Sa-i zica careva lu' ala ca servus in latina inseamna sclav.

 

Doi la mana,vecinii nu sunt o problema si nu ma atrag DELOC seturile electrice.

mai are careva idei ce as putea sa fac,eu ma gandeam la un set mai ieftin si sa il modific pe parcurs.

bai,sa-i zici matale lu' ala ca esti un focar de nesimtire si incultura,si aici ma refer strict la chestia cu SERVUS.

ia da tu un search ,nu de alta ,dar e vorba de un salut folosit la greu in toata europa de est si nu numai inca din vremea romanilor.

pai tu ce-ti imaginai nenica,se-ntalneste lumea pe strada si-si da bucuroasa bunaziua-''sclavule !''-''sclavule!''??? :facepalm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Una e sa dai intr-o toba / cinel si alta sa dai in pad-uri electronice . Ambele tipuri au si parti bune si parti rele :

Tobe acustice :

Parti bune : Un sunet bun de toba ; se simt ca o toba ; sunetul pe inregistrari este natural

Parti rele Intensitatea sunetului scos ; sunt grele/ voluminoase ; un cosmar de montat ; scumpe ;

Genuri muzicale in care se integreaza foarte bine : Rock ; metal ; jazz ; r&b ; funk ; etc.

 

Tobe electronice :

Parti bune : Usor de carat/montat ; poti repeta in liniste ; ai 'jdemii de sample-uri pentru tobe sa te joci cu ele .

Parti rele : Indiferent cat de magice scrie pe cutie ca sunt, tot nu se simt ca niste tobe adevarate .

Genuri de muzica in care se integreaza foarte bine : Muzica electronica ; hip hop.

 

In momentul asta cel mai bine iti analizezi situatia si iti aranjezi prioritatile . Poti sa iti iei un set electronic ieftin sa repeti pe el ca omu', iar in timp mai strangi si iti iei niste acustice calumea pentru trupa, cantari, agatat gagici etc :respect:

Edited by Rothmans
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.