www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Electro-Acustica Ibanez V72


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am achizitionat acum 3 ani o chitara Ibanez electro-acustica. A mers destul de bine pana acum cateva saptamani cand a inceput sa nu ma functioneze output-ul.

Mentionez ca acordorul functioneaza la fel dar chitara nu trimite sunetul prin mufa (sau asta am concluzionat dupa ce am conectat-o si la un mixer)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu. Nu clipeste nimic. Singurul led pe care il am e cel de la acordor (de fapt mna sunt 3 pt prea inalt, prea jos si pentru acordat) cel de acordat clipeste doar cand e cablul bagat inauntru si e apasat butonul pt acordor. Daca te ajuta sa iti trimit o poza spune-mi.

Link to comment
Share on other sites

Din preamp iti ies 2 jack-uri, unul se duce la doza si celalalt la jack-ul de iesire. Vezi sa nu-ti fi iesti vreunul. Destul de putin probabil dar verifica totusi. Daca zici ca tuner-ul functineaza, inseamna ca de alimentat se alimenteza deci poti exclude conectorul care duce la baterie.

 

038-9.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Yup. Am facut si asta. Ambele par sa fie in regula. Voi mai verifia din nou eventual pentru siguranta.

 

Eu cred ca e de la mufa. Mai pateam cu anumite cabluri la modelul asta de chitara sa nu faca contact bine. Tuneru' tot de aia nu iti merge, pentru ca daca jackul nu face contact calumea cu mufa nu trece curentul in circuit.

 

Tocmai asta e ciudat: tunerul functioneaza dar nu iese semnal prin mufa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.