www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

WORKSHOP!


Geiger
 Share

Recommended Posts

Guest Corraxe

Am descarcat toate piese lui ralf jung...si sincer...sunt un pic desamajit ...speream in ceva mai mult...speram ca clinic este interessante..orcum eu me duc...cine vine?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am descarcat niste piese de ale lu nenea chitaristu neamtz.. si fara suparare.. sucks la greu.

Adica face niste chestii rasuflate RAU de tot .. de erau cantate in america acu 20 de ani.

Eu cred ca totusi nu prea mai e la moda vitezomania.. care nici macar nu e mare tehnica si doar o "carnatareala" care da impresia ca ar fi mare shmen.

Oricum .. poate vine :) mai mult pt patranoiu oricum

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Si eu am descarcat niste piese de ale lu nenea chitaristu neamtz.. si fara suparare.. sucks la greu.

Adica face niste chestii rasuflate RAU de tot .. de erau cantate in america acu 20 de ani.

Eu cred ca totusi nu prea mai e la moda vitezomania.. care nici macar nu e mare tehnica si doar o "carnatareala" care da impresia ca ar fi mare shmen.

Oricum .. poate vine :) mai mult pt patranoiu oricum

 

 

Si eu sunt foarte desamajit de sunt......daca este endorser digitech, trebuie se are un sunet superb......dar din pacate.....suna ca o insect...cred ca se spuen zanmzara in romana :) si despre viteaza...1 nu este asa repede si 2 are viteaza dar nu are controll dinamic de loc....3 si viteaza fara idee este nimic,si in el nici o ideea am gasit

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca, dupa prima actiune de acest fel organizata de M&C Musical Instruments, acest mod firesc de promovare este organizat zilele urmatoare de Pro Guitar. Felicitari! Astept cu nerabdare si ale prezentari de acest tip, inclusiv a lui Grosmann! :)

Sper sa ne intalnim cati mai multi la Workshop-ul organizat de Pro Guitar!

Inca o data felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Prezenta lui Nicu si a lui George este mai mult decat suficienta pentru eveniment! Sunt convins ca vom avea o surpriza placuta din partea invitatului din Germania!

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Sper sa pot ajunge si eu , daca programul imi va permite .Mai ales ca nu sunt atrasi oamenii cu tricouri facute la Zalau.

La momentul potrivit va organiza si Grosmann o prezentare a modelelor sale. Pana atunci sa ne bucuram de prezentarea ProGuitar.

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns pana la urma in ambele seri.

 

Nenea Raph pe langa un Fender de-ti pica capul (cica un custom de vreo 3000.. ) nu prea a avut nimic care sa ma dea pe spate.

E f tehnic, f calculat, are si feeling.. dar unu studiat nu trait, si nu-l ajuta deloc procesoarele digitech.

Care mi se par o porcarie. .. deci procesoarele alea aveau tonuri care efectiv simulau un sunet meserias. Se simtea exact diferenta dintre a conduce un lamborgini si a juca NFS.. a nu se intelege gresit.. imi place si mie sa ma joc NFs..dar.. :)

 

Aseara in preoteasa sunetul a fost mai bun ca-n utopia. Dupa momentu digitech a urmat momentu Fender si Gretsch cu Nicu Patoi, care A RUPT! Deci de putine ori in viata mea mi-a fost dat sa aud un asa mare chitarist cu un asa sunet. Are omul asta o finete incredibila.. a cantat absolut perfect.

 

George Patranoiu a avut niste probleme tehnice la inceput .. dupa care a metalizat baru'. Parerea mea e ca din nou nu prea l-a ajutat procesoru' si nici chitara f mult. Oricum omu e zeu pe ale lui. A cantat gen satriani + friedman.

 

 

Concluzia e ca a fost un eveniment tare.. si cine nu a venit .. a pierdut.

La mai multe! :)

Link to comment
Share on other sites

pacat ca workshopul s-a transformat in minirecital (bun de altfel, mai ales partea lui patoi)..

a venit neamtu si a cantat cateva piese cu niste preseturi de pe procesoarele alea, nu a zis si el ce combina acolo, de ce... practic a cantat pe niste scule digitech. super tare......

e totusi cineva care a ramas cu ceva in cap dupa workshopul asta??

Link to comment
Share on other sites

Eu unu am ramas.. Adica pe viitor cu siguranta o sa-mi iau un Stratocaster .. si stiu sa nu-ti iau niciodata procesoare digitech :)

Cam atat..

Pe de alta parte e pacat ca nu a fost o interactiune mai puternica cu chitaristii din sala.

Problema a fost in principiu ca nici cei care au prezentat, si ma refer la partea romaneasca, nu sunt clinicieni cu experienta .. ci interpreti. Deci au facut ce stiu ei mai bine. Probabil ca ar fi fost mai potrivit Adi Manolovici.. care e mai exerimentat poate cu studentii.

Parerea mea.. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte e pacat ca nu a fost o interactiune mai puternica cu chitaristii din sala.

Problema a fost in principiu ca nici cei care au prezentat, si ma refer la partea romaneasca, nu sunt clinicieni cu experienta .. ci interpreti. Deci au facut ce stiu ei mai bine. Probabil ca ar fi fost mai potrivit Adi Manolovici.. care e mai exerimentat poate cu studentii.

Parerea mea.. :)

Adi Manolovici, din cate stiu, e in cealalta tabara (Roland+Ibanez vs. Digitech+Fender&Jackson). Si, din reactiile la celalalt workshop desfasurat in Bucuresti, se pare ca nici el nu prea are experienta ca si "clinician".

Hmm, se pare ca n-am pierdut mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

si eu am inteles acelasi lucru ca si Blondu:)

1- tre sa-mi iau un fender stratocaster + amp pe lampi+tube screamer + ns2

2- in nici un caz nu am nevoie de procesor

 

 

ps: ma bucur ca nu am inteles altceva pt ca n-as vrea sa-mi vand ampu pe lampi sau fenderu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

eu mam intors acum de la guitar shop....si sincer...nemt a venit cu fitze....a intarziat cam 1 ora...prima chestia ca a spus ca cineva nu sa schimbat sosete si ca trebuie neapart usa deschisa......si nu canta asa bine...sunet e cam prost.....si am plecat dupa 20 minute ca eram pliticsit rau.....cel mai inutile clinic ca am vazut in viata mea

Link to comment
Share on other sites

si eu am inteles acelasi lucru ca si Blondu:)

1- tre sa-mi iau un fender stratocaster + amp pe lampi+tube screamer + ns2

2- in nici un caz nu am nevoie de procesor

ps: ma bucur ca nu am inteles altceva pt ca n-as vrea sa-mi vand ampu pe lampi sau fenderu :)

 

:) astea sunt niste concluzii misto... dar totusi... genu asta de concluzii le poti trage dupa ce vezi un concert pe dvd... io la raman la parerea mea ca a fost un workshop total INUTIL .. dar la care patoi a dat mucu tare de tot neamtzului :)

 

cel mai tare m-au amuzat zapada si cu tipu ala pletos mai gras care canta vocal cu manolovici, i-am uitat numele... discutau ei la buda ceva de genu: "bai cata lume a venit, astia au venit pentru georgica.." si celalalt : "normal ma, ce noi nu tot pentru patranoiu am venit?"

Link to comment
Share on other sites

Ala pletosu :( este costi "damigeana" sandu....si daca nu este ca 70 % la suta din (stereotipul) rockeri BATZ....adica de la spate nu stii daca e fata sau baiat inseamna ca e tre sa fie gras ......B)

Nu ca i-as lua apararea, ca ce are sub tricou nu sunt tocmai patratele abdominale si piept format....dar sa nu mai discut de fizicul domnului vocal MS :)

 

 

adevarul este ca a fost o incercare umpic esuata in unele momente si da domnul Nicu Patoi, si Dan Patranoiu au avut o prezenta peste aceea a domnului Ralph.....dar sa fim si sinceri cu noi, mai ales eu care ma uitam prin sala , in afara de oamenii care nu prea aveau treaba cu sculele si cu cantatul in sine si cativa mai "tineri"...totii chitaristi mai experimentati , mai profesionisti , mai "consacrati" totii parca venisera sa il caute pe neamt de greseli sa il critice sa: " ce ca**t a venit si asta la noi sa ne arate , de parca noi nu stim sa facem din alea".....adica wtf....daca ar mai fii costat un banutz intrarea ziceam, dar in cazul prezent

Oricum sunt multumit sa vad ca totusi membrii de pe forum sunt si oamenii si nu numai "carcotasi" :)

Si lucru de care am fost bucuros este ca incet incet se mai face ceva la noi......mai intai cu Mc music, acum Proguitar.....in curand o sa avem si noi sa dea domnul niste expozitii klumea, si odata cu acestea mai multa oferta pe piata muzicala si bineinteles preturi mai mici

:)

Edited by Wyldechild
Link to comment
Share on other sites

mai intai cu Mc music, acum Proguitar.....in curand o sa avem si noi sa dea domnul niste expozitii klumea, si odata cu acestea mai multa oferta pe piata muzicala si bineinteles preturi mai mici

 

Si muzica mai multa si mai buna, si cafteli mai putine, si magazine aerisite si pline de instrumente mai multe si vanzatori, patroni si reprezentanti de firma mai amabili, si in general scule bune si frumoase pe care sa le putem proba si cumpara cu banii castigati cinstit....

 

Sa dea Domnul ...

 

Eu cred ca suntetzi rautaciosi (sau simt cumva putina invidie...?).

Neamtul, chiar daca nu este un Satriani (si stim si noi si el ca nu este) canta foarte bine, mai ales "maruntzelele" care va plac voua mult, la blues nu prea are chemare (vezi Loner al lui Gary Moore, care a fost cam nashpa dupa parerea mea), dar pana la urma cred ca si-a facut treaba excelent. A prezentat GNX3000 punand accent pe partea de inreegistrare cu PC-ul pe interfata USB si pe softuril livrate ProTracks cu Plug-in Lexicon, GnX4 cu demo la Whammy si Warp intre doua amp-uri total diferite, pedalele Hendrix si BrianMay, si la sfarsit RP250 solutia ieftina dar super utila pentru incepatori si hobby-sti.

 

de asemenea dl. Nicu Patoi a przentat profi toate chitarile expuse si nu mi s-a parut deloc ca a dat un recital (de fapt a dat si un recital dar cu "tenta" :) ) atata timp cat a cantat numai cu ton clean si un ushor overdrive la solouri, fara procesare, fara trupa doar bass, nu mi s-a parut ca ar fi dorit sa scoata in evidenta calitatile personale cat calitatile instrumentelor (personal mi-a placut demo-ul de la telecaster).

Cam ce ar fi putut prezenta mai mult? Butoanele, impedantele, potentiometrele, lemnul din corp, tremolo, etc... sunt in catalog si in sit-urile de prezentare.

 

Mie mi-a placut. (la Grogore Preoteasa)\

A fost ok.

 

 

P.S.

Revin. Ceva mpeg-uri? Sau nu este voie ca sunt artisti cu Copyright?

Link to comment
Share on other sites

Concluzii dupa Preoteasa:

 

Digitechurile nu erau rele (primele 2 ca pret, GNX 3000 si GNX 4), dar oricum mi se pare ca nu-si justifica preturile. Eu am comparat cu GT8-ul meu, ca sunet si functii. Functia de Dual Channel, anume sa-ti scaoata cate un efect pe fiecare canal, o are si GT8-ul sub numele de DUAL COSM. Deci nimic nou pana acum. Singurele functii in plus au fost functiade drum machine (care pe mine unul nu ma intereseaza acasa pt ca-mi fac pe computer ce ritm vreau, iar pe scena nici atat) si functia de inregistrare, care iar nu ma intereseazA, pt ca inregistrez in computer daca vreau. Tonurile erau bune, dar nimic genial.

Singura chestie care chiar m-a impresionat de la prezentarea Digitech a fost pedala Brian May care scoatea un sunet foarte apropiat de cel al lui May, si pedala Hendrix care iar reda foarte bine sunetul lui, dar nu sunt eu un asa mare fan. In concluzie, daca nu ar fi asa scumpa, mi-as lua o pedala Brian May de la Digitech. Dar atat...

Despre Nicu Patoi si chitarile Fender nu cred ca ar mai fi ceva de zis, iar pe Patranoiu nu l-am mai prins ca am plecat. Alt guitar hero local oricum....

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a parut destul de ciudata prestatia lui Ralf Jung ca "master clinician". Dezamagitor la cam toate capitolele, mai ales acolo unde trebuia sa fie cu adevarat convingator - ton/sunet si prezentarea echipamentului. Interactiunea cu publicul nu a prea existat, insa nici cei prezenti nu l-au ajutat in aceasta privinta. Pauze lungi intre explicatii si exemplificari... si una peste alta 2 ore lungi si plictisitoare despre procesoarele Digitech care sunau prost dar puteau sa inregistreze audio 6 ore juma' pe flash, sa dea play la pc, sa bata un ritm si alte ghidusii de-astea. Sunt convins ca sculele ar fi fost in stare de mai mult. O chestie care nu am auzit-o si care stiam ca e oarecum mandria Digitech-ului - humanizer-ul.

 

Cel mai misto moment sau in orice caz, cel mai sincer si plin de viata, as zice ca a fost mini-concertul lui George Patranoiu. Pacat ca nu a zis nici un cuvintzel legat de Jackson.

 

Felicitari si multumiri pt. eveniment celor de la Pro Guitar!

(Poate data viitoare o aduc si pe Jena Jameson sa ne prezinte un Jackson RR)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.