www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Special Ii Sau Squier Affinity Telecaster?


Guest Andrei.T
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei.T

Salut! Dupa o perioada in care am cantat pe acustica m-am decis sa imi cumpar o chitara electrica, dar nu ma pot hotara intre aceste doua modele. Tin sa precizez ca sunt intermediar in ale cantatului la chitara si sunt si stangaci. Astept parerile voastre :).

Link to comment
Share on other sites

In primul rand depinde ce stil de muzica canti sauvrei sa canti. Epiphonul e bun pentru Hard Rock, Metale si genuri mai agressive. Squire este mai mult pt blues si rock mai calm. Eu am avut Epiphone Special 2 e o chitara buna soundul e destul de bun bineinteles pentru pretul ei. Squire nu am avut pana acuma insa am incercat cateva nici ele nu sunt rele, eu zic ca aicea alege genul de muzica pe care vrei sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Colegul Baltazar are dreptate, teoretic genul pe care vrei sa-l canti ar trebui sa-ti dicteze alegerea intre LP si Tele, insa mie unul Epi LP 2 mi se pare o chitara groaznica. Am avut/am si Epiphone si Squier am cantat chiar pe modelele astea doua, as alege Squier-ul fara sa stau pe ganduri pentru ca este superior dpdv calitativ (materiale, finisaje, etc). Ma refer la modelele enumerate de tine, nu la Epiphone VS Squier in general. Cel putin asta e parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma voi referi doar la calitate: ambele sunt la fel de bune/rele/cum vrei tu. Insa mie mi se par chiar foarte bune, mai ales daca ai bafta sa gasesti unele super ok. Acum daca gasesti pocnitori, o sa le tii pe post de lemn de foc. In rest, diferentele sunt destul de mari intre un LP si un Tele, acum depinde ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

insa mie unul Epi LP 2 mi se pare o chitara groaznica. Am avut/am si Epiphone si Squier am cantat chiar pe modelele astea doua, as alege Squier-ul fara sa stau pe ganduri pentru ca este superior dpdv calitativ (materiale, finisaje, etc). Ma refer la modelele enumerate de tine, nu la Epiphone VS Squier in general. Cel putin asta e parerea mea.

Subcriu...nota zece pentru observatie. Dar de ce sa presupunem ca domnul andrei vrea sa cante musai rock? Poate vrea sa cante funk, fusion, jazz sau eu mai stiu ce. Hai sa zicem o chestie generala: Les Paul are timbru mai gros, mellow; Tele e mai bright. Tragi tu concluziile. Din punct de vedere al constructiei....vezi comentariul lui Sam.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bag mana-n foc ca domnul Andrei neavand experienta, nu va putea face o comparatie obiectiva. Ci mai degraba va discimina dupa aspect (vorba cantecului) sau oricum conform altor conexiuni emotionale. Cand treci de la acustica la electrica tonul e o notiune abstracta deci nici argumentul asta nu cred ca-l va convinge.

 

@Andrei.T: Una peste alta, du-te si probeaza-le. Aia pe care ti se va pune pata, aia sa fie. Desi eu nu-ti recomand sa dai 500-600 de ron pe un Special II nou orice-ar fi. E o chitara pe care o gasesti second la 200-300. Si intr-un timp era invazie de 'bune' ce sunt.

 

Indiferent de alegere, ti-as recomanda ceva second.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sau si mai bine...ceva din seria Vintage. Dar costau in jur de 1000 de ron. Aveau Tele, Strat, SG, LP....de toate. Foarte bune calitativ, am avut ocazia sa cant pe una. Totusi eu am un Squier Affinity Strat...pentru ca nu am avut nevoia de nimic mai bun. Chitara asta e geniala ca ton si actiune. Asa ca poti trage o concluzie din asta. Din cand in cand si o chitara low-cost va suna si se va simti ca una mai scumpa...depinde de noroc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.