www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Bridge, Ajutor Montare Setare


Xpiral
 Share

Recommended Posts

Salut. Mi-am cumparat un showmaster qmt hh. Nu am bara de tremolo la el asa ca am zis ca sa o setez cum trebuie sa cobor bridgeul sa stea lipit de corp. Zis si facut numai ca dupa ce am strans pivotii din fata si arcurile din spate au iesit fileturile de la pivotii cu totul din chitara. Si mi-a si sarit finishul de pe chitara langa ei grrrrr. Acum intrebarile:

 

1 E normal ca filetul la pivot sa fie pur si simplu asa bagati in gaura sau ar trebui lipiti?

 

 

si 2 Corpul chitarei e bombat deasupra. Ar trebui ca bridgeul sa fie paralel cu corpul sau in linie cu neckul tinand cont ca topul corpului nu e drept?

Link to comment
Share on other sites

vezi ca fender recomanda ca setarea bridege-ului sa fie "in aer" sau floating, inclusiv in manual.

asta inseamna ca teoretic chitara e construita astfel incat tastiera si tastele sa fie la inaltimea "buna" in conditiile in care setezi cum iti recomanda ei bridge-ul. daca il cobori pana atinge lemnul teoretic trebuie sa compensezi cu ridicarea saddle-urilor...

altfel s-ar putea sa te trezesti ca sunt corzile prea jos la capatul grif-ului (tasta 21/22/24) si ai buzz, caz in care trebuie sa pui un shim in neck-pocket, daca e bolt-on chitara, si ce-ai castigat in materie de sustain cu coborarea bridge-ului pierzi cu ajustarea unghiului gatului...

deci daca vrei sa blochezi bridge-ul mai bine pune o bucata de lemn sau alt material intre tremolo block si lemn, in spate.

sa stii ca nu intotdeauna castigi ceva sustain daca cobori bridge-ul pana atinge lemnul sau blochezi bridge-ul in spate...depinde de lemn, de materialul bridge-ului. eu am intalnit cazuri cand nu a existat nicio diferenta.

 

cat despre pivoti sau suruburi care ies din lemn, probabil ca e foarte moale lemnul, poate un basswood mai slab calitativ...lipici nu se adauga niciodata. dar nu ar trebui sa se intample. dar se remediaza usor...se scot suruburile, se pun niste aschii/scobitori/chibrite in gaura si se insurubeaza din nou.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

pt ce ar folosi pozele? ca sa vedem niste piulite randalinate iesite afara??

in primul rand a gresit cand a incercat sa "lipeasca" bridgeul de corp. a strans excesiv suruburile, piulitele s-au rotit si ele cu totul, coroborat si cu un suport slab -presupun varianta de corp de tei.

apoi cand a strans " arcurile" , urechile de la placa au actionat ca un desfacator de capac de sticla de bere si au fortat piulitele sa iasa.

ca un raspuns la o intrebare a initiatorului subiectului - da, inserturile ies afara daca incerci sa faci o setare pt care bridge-ul nu a fost prevazut s-o aiba.

ti-a raspuns barbarossa cum trebuie setat.

eu in locul tau as schimba sistemul cu totul - vintage 6 screws trem sau locking trem. acum zona respectiva, unde intrau inserturile e compromisa si vei pierde si mai mult din sustainul pe care oricum nu-l aveai.&

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

pai nu-s trase numai dintr-o parte. cand placa cu sadlleuri se inclina atunci cand strangi arcurile, placa actioneaza ca o parghie cu punctul de sprijin pe corzi. numai cand placa e paralela cu linia cirzilor, cand forta arcurilor e agala cu cea a corzilor, forta asupra piulitelor are doar o componenta laterala.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

momentan sunt la serviciu si nu prea au rost pozele.in principal s-a intamplat cam ce a spus sorin. bridgeul a actionat ca un desfacator tinand cont ca chitara era curbata acolo. eu am setat la loc bridgeul acum floating, doar eram curios daca trebuiau lipite alea si cum sa setez corect chitara. ma refer la pozitia bridgeului in aer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.