www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Squier Bullet Strat Hss Rw Bsb Sau Fender Squier Bullet Strat Rw Sb


REGIOTRANS12
 Share

Recommended Posts

Diferenta vine din a 3-a doza(bridge).Cu Humbuckerul acela poti scoate un ton putin mai agresiv, totusi chitara nu e pentru metale grele. E o chitara pentru incepatori si nu numai!

 

I-ati HSS!

Daca esti din cluj poti veni sa vezi cum suna, pt ca detin una.

 

Un review bun:

 

Totusi nu te astepta sa iti sune asa cum suna in videoclip. Chestia aia verde din spate face multe:)

Edited by demiicaros
Link to comment
Share on other sites

io as zice sa te abtii de la achizitie si sa-ti iei un affinity de pe forum, de multe ori gasesti squier affinity folosit, dar arata ca nou, mai ieftin decat un bullet din magazin.

 

Eu am luat acum vre-un an, un squier affinity <ca nou>, cu vreo 350 ron.

 

diferenta e destul de mare intre ele, in primul rand, affinity-ul vine cu un corp din alder(arin), fata de bullet (basswood/tei). Cheite in baie de ulei, hardware ceva mai bun. Dozele mi se pare ca sunt identice totusi, dar is acceptabile.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Dar nu vreau ceva la mana a 2-a,totusi am citit intre timp niste pareri despre HSS si din cate am inteles e o chitara buna destinata incepatorilor(cazul meu)

a

Eu am aceiasi parere ca Cryptosy..Mai bine te orintezi sa iei ceva de pe forum.. Iesi mult mai bine..Cu timpu iti vei dori ceva mai bun si vei pierde din start bani la vanzare..Dar sunt banii tai..E decizia ta..referitor la cele 2 modele depinde de ce sound cauti..totusi cred ca cea cu humbucker e putin mai versatila..iti explica gagicile de mai jos care e treaba cu dozele

:rcain:
Link to comment
Share on other sites

E inclusa bara la ambele modele, insa nu ti.as recomanda sa folosesti tremolo.ul la Squier Bullet, iti va dezacorda chitara in ultimul hal. Eu am avut probleme la Bulletul meu chiar si fara sa folosesc tremolo.ul - nu puteam seta ca lumea intonatia, pentru ca mi se misca bridge.ul (vizibil nu imi dadeam seama, insa era suficient cat sa imi faca praf acordajul). Pana la urma a trebuit sa blochez bridge.ul complet cu o bucata de lemn.

Link to comment
Share on other sites

Ba sa stiti ca e diferenta intre ele, tocmai am desfacut zilele astea un squier bullet HSS si nu mi-a venit sa cred! :) avea cavitatile pentru doze routate ca la fender, deci nu era "piscina" si era ecranata cu vopsea!!! Humbuckerul era chiar ok si cu magnet alnico. Deci, poate si de acolo vine diferenta de pret.

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E inclusa bara la ambele modele, insa nu ti.as recomanda sa folosesti tremolo.ul la Squier Bullet, iti va dezacorda chitara in ultimul hal. Eu am avut probleme la Bulletul meu chiar si fara sa folosesc tremolo.ul - nu puteam seta ca lumea intonatia, pentru ca mi se misca bridge.ul (vizibil nu imi dadeam seama, insa era suficient cat sa imi faca praf acordajul). Pana la urma a trebuit sa blochez bridge.ul complet cu o bucata de lemn.

 

În cele mai multe cazuri, problema asta e de la nut sau de la un reglaj incorect al sistemului, care e mai prost decât altele doar pentru că are blocul prea micuţ. Iar ce spui tu, că se mişcă bridge-ul este ori pentru că nu sunt şuruburile de la gheara de care se prind arcurile prea bine strânse, ori pentru că sunt corzi prea groase şi arcuri prea subţiri. În orice caz, probleme rezolvabile. Ce vreau să spun este că se poate regla un Squier Bullet astfel încât să nu ai probleme la utilizarea sistemului. Eu îl folosesc fără probleme pe ăla de la SX, care e mai prost decât ăla de pe Bullet. L-am folosit şi pe Bullet, dar tot cu probleme, până am învăţat să-l reglez. Tot cu bucata de lemn proptită de bloc am stat şi eu o perioadă...

 

Ba sa stiti ca e diferenta intre ele, tocmai am desfacut zilele astea un squier bullet HSS si nu mi-a venit sa cred! :) avea cavitatile pentru doze routate ca la fender, deci nu era "piscina" si era ecranata cu vopsea!!! Humbuckerul era chiar ok si cu magnet alnico. Deci, poate si de acolo vine diferenta de pret.

 

Aici depinde de anul de fabricaţie, probabil. Am văzut unele "piscină", iar altele decupate după forma dozelor. Asta nu prea contează. Treaba cu vopseaua e bună, doar la Classic Vibe am mai văzut-o. Mai mult ca sigur au început de curând s-o facă pe modelele ieftine, aşa că nu văd de ce HSS ar avea şi SSS nu. Ar fi ilogic. Humbucker cu alnico? Tu eşti sigur că respectiva chitară era luată direct din raft şi nu i-a făcut cineva respectivele modificări? Sau o fi fost un Deluxe... Nu că o fi mare zăpăceală cu humbuckerul cu alnico în bridge, din contră dacă ar păstra caracteristicile majorităţii dozelor cu magneţi de tipul ăsta pe care le-am încercat...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Aici depinde de anul de fabricaţie, probabil. Am văzut unele "piscină", iar altele decupate după forma dozelor. Asta nu prea contează. Treaba cu vopseaua e bună, doar la Classic Vibe am mai văzut-o. Mai mult ca sigur au început de curând s-o facă pe modelele ieftine, aşa că nu văd de ce HSS ar avea şi SSS nu. Ar fi ilogic. Humbucker cu alnico? Tu eşti sigur că respectiva chitară era luată direct din raft şi nu i-a făcut cineva respectivele modificări? Sau o fi fost un Deluxe... Nu că o fi mare zăpăceală cu humbuckerul cu alnico în bridge, din contră dacă ar păstra caracteristicile majorităţii dozelor cu magneţi de tipul ăsta pe care le-am încercat...

 

:lol: Squier Bullet Deluxe...

Nu, nu era umblat in ea deloc, asa era stock. Made in China. Nu m-am uitat la anul fabricatiei, probabil era ceva mai noua. Si da, nu prea are mare efect magnetul alnico la un humbucker, mai ales la bridge.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Squier Bullet Deluxe...

Nu, nu era umblat in ea deloc, asa era stock. Made in China. Nu m-am uitat la anul fabricatiei, probabil era ceva mai noua. Si da, nu prea are mare efect magnetul alnico la un humbucker, mai ales la bridge.

 

Daca spui ca nu are prea mare efect magentul alnico la o doza dubla, mai ales in bridge inseamna ca nu ai cantat niciodata pe o doza buna cu magnet alnico.

Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca nu are prea mare efect magentul alnico la o doza dubla, mai ales in bridge inseamna ca nu ai cantat niciodata pe o doza buna cu magnet alnico.

Diferenta-i chiar acolo unde zici "doza buna" si doza chinezeasca ieftina. O doza buna costa cat un squier bullet nou, dar nici asa nu garanteaza nimeni ca-i buna. Bun e ceea ce-ti place.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.