www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi/ajutor La Ajustarea Intonatiei


Recommended Posts

Buna.

 

De cateva zile tot incerc sa ajustez intonatia chitarii mele dar nu imi prea iasa. Unele note tot suna gresit.

M-am uitat la videori pe youtube si am citit si pe cateva site-uri cum se ajusteaza.

 

Am reusit sa ajustez asa fel incat nota de la tasta 12 si armonia sa fie egale. Sau aproximativ egale, cu mici devieri.

Dar cand cant acorduri majore sau power chords (unele), se produc batai.

Si corzile G si B (Sol si Si cred) cantate impreuna, deschis, nu suna prea bine + batai.

 

Am o chitara Ibanez Gio 10 (nu stiu exact numaru). Oricum e un model ieftin. Stil Stratocaster.

 

Imi cer scuze pentru triple post-ul si spam. Am scris topicul pe telefon si conectat la un semnal wireless slab.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E normal. Orice chitară cu tastele "drepte" are problema asta.

Cam aşa ar trebui să-ţi arate fretwire-ul pentru a putea executa o intonare perfectă.

 

În orice caz, soluţia pe care o abordează majoritatea este să îşi seteze intonaţia în funcţie de zona gâtului în care cântă cel mai mult.

 

Cu G-ul e altă problemă. Încearcă s-o acordezi după ureche. Pe acordor, coarda respectivă n-ar trebui să fie acordată pe "verde", ci cu câţiva cenţi mai jos.

 

Sper că vorbim de corzi cât de cât noi, dacă sunt corzile vechi, apar şi din motivul ăsta probleme la intonaţie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut !

In primul rand, ar fi bine ca inaltimea corzilor (actiune, etc.) sa fie cea corecta, daca sunt prea departate de grif apar mai severe simptomele descrise. La acorduri cu corzi libere tot nu o sa sune perfect (au facut cei de la ESP pentru asta o chestie numita Earvana - un fel de compensare suplimentara). Sunt multe compromisuri in toata tevatura respectiva, calibrul corzilor, elasticitatea lor, inaltimea corzilor, lemnul chitarei si al grifului (daca e mai rigid sau nu), s.a.m.d. Ai grija sa nu folosesti un tuner electronic avand dozele prost reglate - daca sunt prea apropiate de corzi, au sa iti dea valori mai mici ca cele reale - foloseste doar doza de grif cand ai tuner-ul conectat. Daca ai dozele prea apropiate, magnetii "trag de corzi" si apar si unde stationare (batai) pe anumite note.

Cel mai bine e sa folosesti metoda cu flajeoletele la tastele 12 si 24, apoi sa corelezi G cu B, si verifica E jos cu E sus.

Asta ar trebui sa fie, in general, suficient.

In rest, mai ajustezi din mers din chei, sau din fine-tuning-ul de pe vibrato, in functie de ceea ce canti.

Perfect nu o sa sune niciodata, dar "asa trebuie" - de asta suna chitara expresiv, iar claviaturile sec.

Succes cu rezolvarea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presupunand ca reglajele sunt in regula, corzile nu sunt uzate si chitara nu are defecte constructive majore, daca ai rabdare, citeste aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Equal_temperament

si aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Well_temperament

 

eventual si linkurile de la refeintele interne (tot in wiki).

 

Lucrurile nu sunt atat de simple cum par la prima vedere.

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Corzile sunt noi, chiar vinerea asta le-am pus.

 

Si trebuie sa verific actiunea corzilor. Am inteles ca la Ibanez se ajusteaza la tasta 14.

 

Si chiar am impresia ca dozele mele trag cateva corzi in jos, respectivele fiind E cel gros si A si cred ca putin si D.

Cand ciupesc coarda libera se produc batai.

dar dozele toate (mai putin cea din mijloc) sunt lasate foarte jos, aproape ca intra in corp.

Si corzile nu sunt lasate prea jos.

Ma mira asta pentru ca inainte sa incerc sa o intonez, dozele erau mai sus si corzile erau aproximativ la aceeasi inaltime de acuma si nu aveam probleme de genu.

 

Apropo, chitara mea nu are 24 de taste, ci 22.

Si nu vreau sa sune perfect, vreau sa sune ca inainte de a incepe sa o intonez ca suna ok.

 

Motivul pentru care a trebuit sa o intonez a fost: am observat ca 2 sau 3 saddle-uri erau inclinate intr-o parte, asa ca le-am indreptat.

 

O sa ma uit pe linkurile sugerate si o sa incerc mai departe.

 

Link to comment
Share on other sites

Ei, păi aici e problema ta. Ai pus alte corzi. Probabil diferă grosimea, producătorul faţă de cele pe care le aveai, iar gâtul ţi s-a deformat. Trebuia să începi cu începutul, adică reglatul truss-rod-ului, nu cu sfârşitul. Reglezi truss-rod, reglezi acţiunea, reglezi intonaţia. Asta e ordinea.

 

Ce scrie în manual, că reglezi la tasta 14, să fie X mm faţă de fret, pe urmă baţi din palme şi ştergi chitara doar cu cârpă Ibanez e irelevant. Alea sunt bune dacă reglezi chitara pentru alţii. Pentru tine, o reglezi cum îţi e mai comod.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e chiar truss rod-ul. Asa daca ma uit la el pare sa fie drept. Si oricum am verificat daca nu e cumva curbat si rezultatele au iesit bune.

Pe langa asta, pana atunci cand am umblat la saddle-uri (sa le indrept pe cele inclinate), nu am avut nici o problema cu sunetu si disonante

 

Si am o intrebare, legata de fine tuning-ul corzilor: Exista vreo metoda sau un procedeu anume sau se face asa dupa ureche?

 

 

PS: Folosesc corzi de aceeasi grosime de mai mult de un an. In general obtez pentru .09 sau .10

 

Ultimele seturi de corzi au fost tot de .09

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.