www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Contra durerii degetelor......maybe...


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Mi-a spus cineva...un tip...metoda de a scapa de durerile de degete....sau noh macar de a alina unpic durerile....se ia lipici dinacela foarte subtire( genu PICATURA,SUPER GLUE..) si se pune pe varfurile degetelor foarte putin chiar numa sa acopere varfurile...se lasa sa se usuce sh noh....se canta....acum habar nam ce consecinte poate avea in viitor asupra degetelor de aia nici nuh am incercat...voi ce credeti???

Edited by Distorsed
Link to comment
Share on other sites

e cam stupid sa pui superglue pe degete :)

oricum am repetat (si nu am fost singuru) de o gramada de ori: cu totii am trecut prin asta (fara superglue)...sa nu crezi ca esti singuru care mai are putin si isi da sangele in varfu degetelor.

Link to comment
Share on other sites

asta e metoda SRV, am aflat si io tot de la un cunoscator, da aia e pt altceva, dupa ce canti saptamani in sir si iti cade pielea de pe dejte, dai cu d-ala ca sa nu te trezesti cu resturi pe fretboard :)...acu depinde de voi cum vreti s-o luati, legenda sau metoda

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Canta pana la epuizare .. chiar daca te dor degetele ... fara suferinta nu o sa ai parte de succese.

hai sa iti dau un exemplu foarte bun ...

"Iommi picked up the guitar as a teenager, after being inspired by the likes of Hank Marvin and The Shadows. In an industrial accident in his youth on his last day of work in a factory, he lost the tips of the middle and ring fingers of his right hand - which, being left-handed, he uses to fret the strings of a guitar. At first he thought his days of playing guitar were over. However, his boss, who knew of his "night job" as a pub band guitar player, paid him a visit during his recovery. During the visit, his boss encouraged him to reconsider. He played a Django Reinhardt record which inspired Tony to pick up the guitar again (Reinhardt lost mobility in the third and fourth fingers of his fretting hand in a fire). After trying to learn to play right-handed, he instead strung his guitars with extra-light strings (which he created himself by intertwining banjo strings) and wore plastic covers that were made from bottle caps over those two fingers (which he covered with leather, so he could grip the strings properly). His accident also had an impact on the Black Sabbath sound: after some time Tony detuned his guitar from E to C# (1 and 1/2 steps down) in order to ease the tension on his fingers, making Sabbath one of the first bands to detune. This idea is now a mainstay of heavy metal music. Black Sabbath bassist Geezer Butler also tuned his instrument down to match Iommi's."

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

cred ca e mai eficient sa pui INTAI superglue pe corzi si taste, DUPA CARE sa prinzi cu incredere un acord ... efectul ar putea fi interesant :)

 

Ok...deci m-am lamurit.....BAAAAAD idea.....apropo...ce nuh incerci tuh ??sh zi-mi si mie ce s-o intamplat dupa aceea...>:)

Link to comment
Share on other sites

Cu superglue nu, nu nu!

 

Dar ca un tratament este buna glicerina de maini. Valabil si pentru calus-ul (bataturile) degetelor de la mana stanga dar si pentru unghii pentru acustici (nails-picking). Glicerina putin incalzita, tii varful degetelor 10-15 minute intr-o farfurioara. In fiecare seara timp de 1 saptamana sau cand ti-aduci aminte.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acum as vrea sa va intreb pe ai mai batrani (daca este vreunul care ma intrece), ce facem cu durerea de incheieturi, care pare sa vina de la reumatism. Si nu glumesc de loc!!! (despre degete este vorba bineinteles ca doar nu despre genunchi)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

ce facem cu durerea de incheieturi, care pare sa vina de la reumatism. Si nu glumesc de loc!!! (despre degete este vorba bineinteles ca doar nu despre genunchi)

 

Uite o problema cel putin interesanta si serioasa. Cred ca in mare parte e vorba de o incalzire bun inainte sa te apuci de cantat. Cel putin asta am observat la mine. Daca nu fac o incalzire corespunzatoare inainte sa cant serios (si in pozitii care imi "chinuie" nitel mana) incep sa resimt dureri la incheietura mainii stangi. Daca ma incalzesc bine inainte, n-am treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

ce ma jacksoane..tu canti serios???

 

Cateodata :)

 

 

Bine, serios acuma, dureri ale degetelor nu am avut. Doar anumiti muschi ai palmei dar cred ca e ceva normal...

Link to comment
Share on other sites

Distorsed, sa nu te puna dracii sa-ti torni superglue pe dejte

pana nu faci bataturi nu o sa-ti treaca durerea

uite cum am rezolvat eu problema asta printr-o simpla intamplare

intr-o seara dupa ce am facut o baie fierbinte de vreo 45 de minute m-am dus si am cantat vreo ora (imi epuizasem si partiturile si ma dureau si degetele intr-un mod mult prea crud)

ce te sfatuiesc eu:

lasa degetele la inmuiat in apa fierbinte pana vezi tu ca apar riduri pe piele (atunci pielea e ff moale) si apuca-te tu frumos de cantat. si canta tu asa vreo 2 ore insistand mai mult pe corzile grave (mi la re).

or sa te doara degetele din cauza rezistentei scazute dar...asta este (baba sufera la frumusete)

iar dupa o zi doua iti vor aparea usor usor bataturile. si ai sa vezi ca ai sa te simti mai bine cu aceste bataturi (adik nu or sa te mai doare degetele asa de tare...aproape deloc)

eu cel putin asa am facut(din intamplare) si am sesizat ca are un foarte bun efect contra durerii

rog forumistii sa nu o ia drept aberatie

desigur...bataturile apar in timp, dar asta este o metoda de a grabi aparitia lor

cu totii stim ca dupa ce bataturile apar, durerea dispare :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am o problema cu durerea degetelor...in special de acum 2 sapt cand m-am lovit cu mana stanga de un calorifer la scoala la basket.. ( prostia mea ). Cateva zile nu mi-am putut misca inelarul. Dup-aia a inceput sa-si revina insa si acum ma doare dupa cantat..rupt nu e sigur..am dat cu ben gay..ajuta dar inca n-a trecut...cat credeti ca o sa ma mai tina?

Link to comment
Share on other sites

Eu am o problema cu durerea degetelor...in special de acum 2 sapt cand m-am lovit cu mana stanga de un calorifer la scoala la basket.. ( prostia mea ). Cateva zile nu mi-am putut misca inelarul. Dup-aia a inceput sa-si revina insa si acum ma doare dupa cantat..rupt nu e sigur..am dat cu ben gay..ajuta dar inca n-a trecut...cat credeti ca o sa ma mai tina?

 

 

Depinde de dejet...cum vrea el...eu unul stiu ca mi-am prins degetul mare intre sanie si bucata de copac acum vreo trei ani si inca ma mai doare uneori...

 

 

...fa exercitii cu el inainte sa canti...dunno...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.