www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii pickup pt 7 strings


Edmond
 Share

Recommended Posts

Pt cei ce sunt in masura sa isi dea cu parerea, astept sugestii la urmatoarea problema: chitara 7 strings echipata cu doze active de care nu sunt prea multumit. Doresc sa le schimb. Este cineva printre voi care a avut treaba cu EMG 707 ? Orice detaliu e binevenit.

Apoi nu tin neparat sa schimb partea electrica, care este destul de ok, ci ma gandeam sa schimb doar dozele. A mai facut cineva astfel de experimente? Ma gandeam sa inlocuiesc doar dozele cu niste Seymour Duncan-uri pt 7 string, pe care le-am probat si stiu cum suna.

Astept pareri, sugestii......

Link to comment
Share on other sites

Insa la a pastra circuitul care exista deja si sa schimb doar pickup-ul? Ce parere avetzi? Caci circuitul existent este destul de complex si calitativ, plus ca chitara a venit echipata in felul acesta. Dc as lua spre exemplu un EMG 707 ar ramane multe potentiometre si swich-uri "in aer".

Cat despre a pastra circuitul si a pune o doza pasiva, nu stiu ce sa zic....

Din review-urile pe care le-am citit EMG 81 cred ca imi este mai pe plac decat EMG 707. Cat despre DiMarzio Evolution for 7 nu stiu ce sa zic. Nu are nimeni un DiMarzio Evolution normal sa-mi poata spune cum suna? Pt a putea compara preferintele, in optiunile Seymour Duncan pt 7 merg pe SH-4 bridge SH-2 neck.

Merci pt opinii......

Link to comment
Share on other sites

Pai tot n-ai spus nimic. Ce fel de super-circuite ai pe chitara? Daca vrei EMG-uri trebuie sa stii ca vin fiecare cu cablajul aproape complet asamblat. Mai trebuie sa faci intre 2 si 4 lipituri si gata. Cablajele si poturile sunt de calitate f buna. Spun asta ca posesor de EMG. Daca zici ca mai ramai cu switch-uri si poturi libere, viziteaza situl EMG si vei gasi o mare gramada de optiuni, toate sub forma de poturi sau switch-uri. Personal, daca mai ai loc pe chitara, iti recomand cu caldura Afterburner-ul. Si nu cred ca e mare smecherie cablajul original, chiar daca probabil pare complex. (parerea mea :) )

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce as putea spune atata timp cat chiatara este un Carvin, model care nu este de serie (7 strings). Dozele cu care vine echpata chitara nu ma multumesc. Insa circuitul este destul de complex. ce cuprinde: un potentiometru pt joase, unul pt inalte, unul pt ton (pe pasiv) si unul de volum. Se mai gasesc un swich care comuta dozele, si doua care schimba faza si antifaza la doze. Din fericire ma pricep la electronica, pt a ma descurca cu calbaraiele. Merci mult pt. informatia referitoare la optiunile de echipare activa de la Emg. M-am uitat, insa probabil prea superficial. Mai rasfoiesc.... Thx!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu incap nici Seymour Duncan-urile, nici EMG-urile. Ambele ar trebui pilite un pic la suporti, insa facem si asta dc ne dorim un sunet mai bun, nu? In ceea ce priveste un Invader, nici nu poate fi vorba. Si asa in muzica noastra este multa galagie, sa mai aduc si niste doze galagioase, nu. Am nevoie de maxim de curatenie in sunet. Invaderul uncarca prea mult sunetul pe medi-medii inalte, undeva intre 5-7.5 khz. Am probat toate dozele pt 7 de la Seymour Duncan la Musik Productive in germania si cel mai ok pt mine ramane SH-4-ul, pe spate, iar pe fata SH-2-ul. In asta sunt sigur. Insa asta pun pe Ibanez.

Insa pt ca doresc un sunet difert fata de Ibanez, unde momentan este SH-5; folosind amandoi Metalzone, ma gandeam sa pun altfel de doze si sa-l ampez diferit. Asa ca voi incerca probabil un EMG 81 pt 7, sa vad insa cum ma descurc cu dimensiunile, sau un Di Marzio Evolution chiar.

Te voi contacta pt un Sh-4 si sper si un Sh-2, cand voi strange banutzul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.