www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&contra Art. 13


Guest packardb
 Share

Recommended Posts

Guest packardb
"În România sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de defãimare ºi învrãjbire religioasã, precum ºi ofensa publicã adusã simbolurilor religioase."

 

Nu stiu cum vedeti voi asta, dar eu m-as simti foarte deranjat daca cineva si-ar bate joc de simbolurile religioase in care cred. Romania este totusi o tara ortodoxa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest packardb

Si cum te-ai simti daca s-ar interzice un concert cu o super trupa de afara doar pt ca au in spate un banner cu o cruce intoarsa?

 

e o problema daca trupa mea favorita are o cruce intoarsa ...sigur nu va canta despre floricelele verii sau despre mugurii primaverii ...don't you think?

Link to comment
Share on other sites

"În România sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de defãimare ºi învrãjbire religioasã, precum ºi ofensa publicã adusã simbolurilor religioase."

 

Deschideti-va ochii, aici nu e vorba de formatii cu crucea intoarsa ,acestea sunt probleme mult mult mai grave, e vorba de interzicerea libertatii de exprimare, e vorba de acele caricaturi cu mahomed care i-au facut pe arabi sa sara in sus ,si pe guvernantii europeni sa se c@ce pe ei de frica , si sa isi ceara scuze , e vorba de guvernantii romani care la randul lor se c@ca pe ei incercand sa multumeasca UE, unde am ajuns, o Europa fara coloana vertebrala. "Ofensa publica adusa simbolurilor religioase" ---->wtf is this? ------Aaaa, hai sa ii interzicem pe Vama Veche ca au versuri despre sfantul petru care ne trateaza cu tutun, care e o blasfemie, oooo la puscarie cu mine ca am indraznit sa scriu petru cu p mic.

Iesiti ,in pielea mea, in strada .Cascati-va ochii.

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Deschideti-va ochii, aici nu e vorba de formatii cu crucea intoarsa ,acestea sunt probleme mult mult mai grave, e vorba de interzicerea libertatii de exprimare, e vorba de acele caricaturi cu mahomed care i-au facut pe arabi sa sara in sus ,si pe guvernantii europeni sa se c@ce pe ei de frica , si sa isi ceara scuze , e vorba de guvernantii romani care la randul lor se c@ca pe ei incercand sa multumeasca UE, unde am ajuns, o Europa fara coloana vertebrala. "Ofensa publica adusa simbolurilor religioase" ---->wtf is this? ------Aaaa, hai sa ii interzicem pe Vama Veche ca au versuri despre sfantul petru care ne trateaza cu tutun, care e o blasfemie, oooo la puscarie cu mine ca am indraznit sa scriu petru cu p mic.

Iesiti ,in pielea mea, in strada .Cascati-va ochii.

 

Confunzi ideea de libertate democratica tinere ...Esti liber sa faci si sa crezi ce vrei ATATA TIMP CAT NU-I LEZEZI PE CEI DIN JURUL TAU. Da, musulmanii s-au simtit lezati de acele caricaturi, care, daca ma intrebi pe mine, nu-si aveau rostul.

N-o mai dati p-asta cu libertatea ... ca nu sunteti liberi sa faceti ce vreti ...ca asa si violatorii ar trebuii sa fie liberi sa violeze pe cine vor ...ca deh ...este un dezechilibru psihic si ar trebuii tratati, nu bagati la parnaie ... & shit like that. Maine or sa iasa si criminalii in strada ca sunt privati de libertatea de a-ti da in cap ...

 

SI VA ROG, ORICE DISCUTIE, cu copy/paste pe Cafenea.

Link to comment
Share on other sites

acum totul incepe sa se complaca intr-o discutie muzica mea e mai buna ca muzica ta. mie NU imi convine sa interzica concertul unei trupe pe care EU o consider FOARTE buna doar pt ca nu-i convine inalt preasfintsiei sale ***. Atunci hai sa interzicem taierea porcului de craciun ca nu le convine musulmanilor, sa interzicem pe allah ca nu le convine crestinilor... de fapt ce naiba... hai sa interzicem religiile. o sa fim o familie mare si fericita de atei. yey. happy happy joy joy. Sunt curios daca blues-ul sau alte genuri mai "culte" ar canta despre "teach children to worship satan" ce ati mai fi zis.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti, va rog sa discutati articolul...

...in Cafenea totusi.

Vreau sa-mi spun si eu punctul de vedere si nu fac referire la diferite religii sau relatia religie-muzica, etc.

Nu cred ca e chiar asa grav cum spunea @Sorin (parca)da' parca nici o chestie de trecut cu vederea nu e. Nu am nimic de impartit cu biserica si nici nu prea am tangente cu ea...dar pareri proaste despre mai marii "slujitori ai bisericii" am mai mult care tin de integritatea lor morala (vorbesc de cazuri particulare). Acum mi se pare normal sa ne ingrijoreze legea asta ca dupa parerea mea lasa loc de interpretari.

“În România sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de defãimare ºi învrãjbire religioasã, precum ºi ofensa publicã adusã simbolurilor religioase.”

Pai care ar fi formele astea de defaimare? Poate chiar acum eu o sa fiu luat in vizor ca nu-mi plac sau ma indoiesc de moralitatea unor fetze bisericesti si se considera ca e un act de defaimare...

Sau ies pe strada, ma impiedic si-mi dau in gulie. Incep atunci sa-i iau la rand pe toti sfintii (la figurat) in gura mare. Asta va fi oare considerata ofensa adusa simbolurilor religioase?

Sper ca nu, altfel ne ia draku pe toti (la propriu).

RocK in Pace! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

ne intoarcem in Evul Mediu , in stilu asta , remember Inchizitia ? :) , n-o sa ne spanzure nimeni dar se deschide sezon pentru mititica :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum vedeti voi asta, dar eu m-as simti foarte deranjat daca cineva si-ar bate joc de simbolurile religioase in care cred. Romania este totusi o tara ortodoxa.

 

:):):(B):);)

 

Si cam ce supertrupa ar fi aia cu crucea intoarsa care ar merita saa mult sa o vezi/auzi?? Super violatorii, defaimatorii, GraveRaiders :o). Sincer, nu m-as duce nici la o trupa cu o cruce intoarsa si nici la o trupa cu o cruce normala ;) .

 

Slayer au acum un turneu cu 2 cruci intoarse facute din cabinete de chitara ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

QUOTE(packardb @ Oct 24 2006, 04:10 PM)

 

Nu stiu cum vedeti voi asta, dar eu m-as simti foarte deranjat daca cineva si-ar bate joc de simbolurile religioase in care cred. Romania este totusi o tara ortodoxa.

 

 

Si ce daca? Scrie pe buletinul meu sau pe pasaport crestin ortodox?

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Frate da' voua 2000 de ani nu v-au ajuns? Ia dati-va jos din carutza si mai lasati si pe altii. Sau pe nimeni, mai bine.

 

that is like ...lame ...pastreaza comentariile astea fara contzinut please.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

that is like ...lame ...pastreaza comentariile astea fara contzinut please.

Eu cred ca cel lame esti tu care inca mai pui botul la kkturile astea cu Doamne-Doamne. Ce ma enerveaza mai tare decat religia in sine este bagarea in seama a oamenilor "credinciosi". Normal ca tu esti un sustinator al acestei "legi" pentru ca cred ca scrie undeva in the Good Book ca religia trebuie perpetuata in orice mediu. Un exemplu binecunoscut e tipul ala care sta periodic in fata la Unirea cu portavoce si abereaza. El ma duce cu gandul la tiganii care pun manele pe celular si apoi dau tare ca sa auda tot autobuzul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

sa nu exageram.... credintza este un lucru ce trebuie respectat, tzine de alegerea facuta de cel de langa tine. totusi, pacardb, mi se pare k esti un sustzinator prea infocat. dak o trupa vrea sa injure o religie, foarte bine! dak u dai bani si te duci la concertul lor, inseamna k iti face placere sa ii auzi cum il injura pe D-zeu. dak nu, nu. nu este k si cum mergi pe strada si esti obligat sa auzi asta, sau sa vezi bannerul cu cruci intoarse kre atarna pe scena

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Eh nu, eu unul nu respect religia, dar in general nu fac comentarii. Acuma ma mai intriga o chestie... Deci legea asta vrea sa interzica crucile intoarse la Deicide, de exemplu. Hmmmm cum il chema pe ala care a zis "Sa nu-ti faci chip cioplit." ? :)

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu lezatu e subtire .de fiecare data cand deschizi gura cineva din jurul tau se poate simti lezat.Si ce treaba are statul sa apere religia.Si eu ma consider crestin , insa nu ma simit lezat ca o alta persoana ia religia mea in deradere sau face caricaturi cu ISUS, sau sfantul Don CHIHOTE de la MANCIA.

packardb,chiar crezi ca legea aceasta va face religia mai puternica, o va ajuta cu ceva, din contra mi se pare ca religia apare ca un copil mic care are nevoie de ajutor.Inca o treaba cu lezatu, eu locuiesc in USA ,cand am venit aici am crezut ca vin in tara libertatii, insa m-am inselat amarnic,insa aici totul e legiferat , nu poti nici sa te pi2i fara ca sa nu fie vreun articol de lege care sa nu ti se aplice, ca sa revin la subiect si sa vezi la ce duce treba cu lezatu, aici elevi sunt dati afara din scoala ca au avut tupeul sa se prezinte cu un lantisor cu cruciulita, sau cu un tricou cu "I love Jesus" si conducerea scolii a considerat ca s-ar putea ca cineva sa se simta lezat.

In plus ambiguitatea unei astfel de legi va duce la o autocenzura in ceea ce priveste subiectele religioase , la fel cum sa intamplat si cu Opera din Berlin : http://www.nzherald.co.nz/category/story.c...jectid=10403202.

Nu mai am nimic de zis.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.