www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez vs Jackson


Guest delphi
 Share

Recommended Posts

Salutare

 

Sint incepator in domeniu si as vrea sa-mi iau si eu o chitara. Dupa indelungi cautari m-am oprit la urmatoarele 3:

1. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906 (GRG 270)

2. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 (RG 321)

3. http://www.proguitar.ro/index.php?page=sub...are%20electrice (JS 30 Kelly)

 

Astept pareri despre cele 3 modele. N-as vrea sa depasesc 1200 RON (numai chitara) pt ca este doar un hobby si mai am de cumparat pe urma si efect + statie.

Mersi mult

Edited by delphi
Link to comment
Share on other sites

sincer si io tot la rg-ul cu floyd m-as orienta, dar daca totusi vrei, am d vanzare un kelly la 9milioane, pret negociabil, chitara avand, dupa parerea mea singurul dezavantaj in forma, ea fiind foarte comoda la grif si cu doze ff nervoase...it's up to you pan la urma (sorry daca am fost slight offtopic)

Link to comment
Share on other sites

 

Dintre alea 3, RG321 e de departe cea mai bine construita (nu zic mai buna, pt. ca nici una nu imi place ...)

 

Dar pe la "Mica publicitate" te'ai uitat ?

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7322&st=30# (autoreclama)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Deja m-am plictisit. Daca Kelly-u e la fel de bun ca un Dinky (tot JS30) io pe ala as merge. RG321 nu e de loc ceea ce scrie in specificatii (foarte prost construita/finisata... cel putin mie nu imi place.)

Link to comment
Share on other sites

Sti ce nu imi place la modelele astea mai exotice de la jackson (cel putin la astea ieftine) ... au un balans enorm de prost gandit si butoanele de prindere la curea sunt puse in cele mai nepotrivite locuri. Prima oara can am luat un RR in mana am crezut ca nu e adevarat .. parca eram masina de scris .. cantam ce cantam dupa care mai ridicam gatul, la fel si cu kelly w si alte chestii.

 

du-te si testeaza .... :) sigur o sa gasesti ceva ce sa iti placa.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nitel off-topic: Ildest, te respect din ce in ce mai mult. Foarte pertinent punctul de vedere.

 

PS: Si Grosmann e o alternativa... chiar buna :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mi se pare k inf sunt mai bune dekt psnd, desi nu bag mana in foc. am si io un rg 270 cu psnd in neck ( e din '95 chitara ce-i drept) si chiar imi place doza aia cum suna

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

am avut io un rg470 din 95 cu inf 1 si 2, si sunau chiar foarte bine, pacat de chitara aia ca avea floyd, ca altfel nu o dadeam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Intr-adevar, Infinity-urile (INF) is sensibil mai bune decat Powersound-urile (PSND) cu care erau echipate inainte Ibanez-urile. Ele sunt modelate dupa DiMarzio-urile Evolution (cam cum sunt Duncan Designed-urile) si nu is modelate prea rau. Oricum, la banii aia...

Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator e mai buna o chitara cu floyd sau una fara. Ma refer la cele 2 modele ibanez 270 si 321.

 

Pentru incepator este mai bine fara Floyd. Iar 321 este mult mai buna ca instrument: corp de mahogany, neck wizard, doze INF...

 

Dar pentru un incepator absolut recomand (cel putin primul an) o acustica buna cu un grif cat mai comod si corzi subtiri eventual de electrica (corzile nu conteaza cand o alegi dar le schimbi dupa aceea). Dupa aceea vine si randul electricii.

 

Ordinea fireasca cam asta ar fi: o acustica, o electrica cu hard-tail (adica fara tremolo), o electrica cu Floyd, o electrica cu Tremolo Vintage, un Explorer sau LesPaul, dupa care la final inca o acustica de mare rasa...

Cam astea ar putea fi colectia ta de chitari peste catziva ani, fiecare cu istoria, sunetul si utilitatea ei.

 

Oricum sfatul meu este: mai bine o chitara buna decat 2 proaste (sau zece proaste).

 

Si inca ceva. Du-te cu un prieten care se pricepe cand alegi chitara oricare ar fi cea pe care te hotarasti sa o cumperi. Eventual poate te ajuta un forumist din bucuresti.

 

My 2c.

Link to comment
Share on other sites

Pentru incepator este mai bine fara Floyd. Iar 321 este mult mai buna ca instrument: corp de mahogany, neck wizard, doze INF...

 

Dar pentru un incepator absolut recomand (cel putin primul an) o acustica buna cu un grif cat mai comod si corzi subtiri eventual de electrica (corzile nu conteaza cand o alegi dar le schimbi dupa aceea). Dupa aceea vine si randul electricii.

 

Ordinea fireasca cam asta ar fi: o acustica, o electrica cu hard-tail (adica fara tremolo), o electrica cu Floyd, o electrica cu Tremolo Vintage, un Explorer sau LesPaul, dupa care la final inca o acustica de mare rasa...

Cam astea ar putea fi colectia ta de chitari peste catziva ani, fiecare cu istoria, sunetul si utilitatea ei.

 

Oricum sfatul meu este: mai bine o chitara buna decat 2 proaste (sau zece proaste).

 

Si inca ceva. Du-te cu un prieten care se pricepe cand alegi chitara oricare ar fi cea pe care te hotarasti sa o cumperi. Eventual poate te ajuta un forumist din bucuresti.

 

My 2c.

Nici nu se putea da un sfat mai bun de atat !!!!

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru sfaturi. M-am hotarit pt modelul RG321, GRG 270 a cazut, iar JS30 Kelly mi-ar fi placut dar am inteles ca si el e cu anumite probleme. Urmeaza sa-mi aleg un efect, Zoom G2 sau G2.1u, diferenta dintre ele am vazut ca este iesirea USB si pedala. Mai sint si alte diferente?

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru sfaturi. M-am hotarit pt modelul RG321, GRG 270 a cazut, iar JS30 Kelly mi-ar fi placut dar am inteles ca si el e cu anumite probleme. Urmeaza sa-mi aleg un efect, Zoom G2 sau G2.1u, diferenta dintre ele am vazut ca este iesirea USB si pedala. Mai sint si alte diferente?

 

G2u daca te tine buzunarul. Poti sa inregistrezi pe PC direct si sa si editezi, ceea ce face mult in evolutia unui instrumentist, iar pedala de expresie este un plus mai ales pentru live.

Link to comment
Share on other sites

aproape toate procesoarele au tunner..

oricum, ca sa fii sigur, intrii pe site'ul lor si te uiti la date tehnice

si G2'ul are tunner, am si folosit de cateva ori tunnerul unui G2 :)

 

le: am postat prea tarziu :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare. Am tot intilnit pe forum termenul de "doze stoc". Ce inseamna sau la ce se refera? Sint doze de slaba calitate care se monteaza pe chitarele ieftine??

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Termenul de "dozele stock" se refera la dozele cu care vine o chitara in echipare standard (de obicei doze nebrand-uite). Totusi, doze stock pot fi si Seymour Duncan, pe o chitara mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.