www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Dori Sa Stiu De Ce Am Nevoie Pentru Un Sistem De Sonorizare


Coodrut
 Share

Recommended Posts

Pentru o sonorizare ai nevoie de sunetist, iar sunetiștii de obicei nu deschid asemenea discuții pe forumuri sau, dacă o fac, au o cu totul altă exprimare.

Omu vrea sa se faca dj din cate am inteles , trebuie sa fii nebun ca sa iti iei mixer , putere si boxe ca sa le folosesti o singura data.

Link to comment
Share on other sites

După tine, bazându-te pe ce criterii? Îți place culoarea?

Recomanzi un amplificator care-i 830 lei B-stock/885 lei nou și niște boxe la câte 750, total nepotrivite. De ce? Prea multă putere pentru amplificatorul ales = difuzoare mai puțin eficiente, mai grele și mai voluminoase. Pâlnie pt. tweeter cu insuficientă dispersie verticală pentru camere mici (genul de aplicații care ne interesează). Adaugă și construcția din lemn și ajungem la o boxă de 16,5 Kg care oferă doar 97 dB/w/m. Adică vreo 114 dB @ 1 m pentru 2330 lei, 70 Kg (!) și cam 175 litri.

Hai să vedem o alternativă modernă, cu același răspuns în frecvență, de pe același site: http://esound.ro/samson-auro-d208-boxa-activa-2-cai.html

Asta ar însemna 116 dB @ 1 m pentru 1600 lei, 13 Kg și 38 l: ceva mai tare, cu o treime mai ieftin, de cinci ori mai ușor și de 4,6 ori mai compact! Și sunt sigur că nici măcar nu e soluția optimă, e doar un exemplu din catalogul esound.

Înainte să irosiți banii altuia cu sfaturile voastre bine intenționate do some fucking research.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa se orienteze omul pe site-uri profesioniste cu sfaturi de la profesionisti cu recunoadstere mondiala daca nu se pricepe .

 

@FiveseveN a raspuns corect si a dat rezolvarea ...

 

 

am vazut un post cu "monitoare '..............

 

La ce are nevoie un DJ de "monitoare " ?

 

In cazul ca se va folosi instalatia si ptr trupe la control pe scena ...

 

Monitoarele pasive nu sunt OK !!! din NNN motive

Monitoarele active sunt de preferat din NNNNN motive .

 

Cine nu conoaste diferentele dintre sisteme sa mai studueze inainte de a propune solutii..

 

Nu stiu daca acxelasi user a pus intrebarea cu PA ..ieri parca .. am dat acelasi sfat ce il da si @57

 

( @57 =@Fiveseven digitalizat ca-i mai rapid)..

Daca investiti NU bagati bani in scule prea ieftine caci sunt foarte scumpe !!!

Adica daca vrei aceiasi forta /putere SPL ce o dezvolta o instalatie mai scumpa investesti pana la urma de 4-8 ori mai multi bani ..ai gabarit de 4 -10 ori mai mare de transportat .,,ai etaje finale de 4-8 ori mai multe ..ai cabluri de 4-8 ori mai multe ... prize ..adaptoare mai multe ..adica cheltuiala enorma ..

 

In loc sa faci economie dai de 10 ori mai multi bani !!!

 

Asta nu inseamna ca trebuie sa cumperi cele mai scumpe amplifuri mixere de studio ptr disco .DJ ..

Dar la etajele finale si la difuzoare trebuie sa cumperi cat mai bune cat mai rezistente cu SPL mare

serie profi ,,..

 

Exemple de calcul ptr comparare s-au tot facut ..si oricum daca nu cauta cel in cauza articolele nu le citeste si asa nu intelege nimic ,,,,

Idea este sa caute articolele apoi sa intrebe la partile unde nu intelege ...

 

Daca cineva este lenes sau incapabil sa invete nu are decat sa plateasca ...este bun de plata ...sa cumpere ce vrea el ..

 

Prostia si domina se plateste !

 

".@draugr....Pentru o sonorizare ai nevoie de sunetist, iar sunetiștii de obicei nu deschid asemenea discuții pe forumuri sau, dacă o fac, au o cu totul altă exprimare..."

 

Tu i-ti dai seama ca acum acest baiat o sa devina "sonorizatorul " !!! hehehe

 

 

Sunetisti activeaza pe forumuri ..am citit nopti intregi ..povestiri intamplari de-ale lor daca cauti dai de forumuri /blog-uri unde discuta intre ei sunetisti mai profi mai incepatori ...poti invata multe .

Nu mai am linkurile caci acum un an colegul meu mi-a formatat din greseala tot HDD-ul nu numai C:/...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.