www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Dori Sa Stiu De Ce Am Nevoie Pentru Un Sistem De Sonorizare


Coodrut
 Share

Recommended Posts

Salut, am si eu niste nelamuriri. Vreau sa stiu de ce am nevoie pentru a amplifica muzica de la un laptop la un volum cat mai mare...de exemplu pentru o petrecere la o cabana . Am nevoie de mixer? de ce putere? cate boxe si de ce putere as putea conecta...etc . As vrea sa incep sa adun piese pentru ca momentan nu dispun de un buget mare si pe parcurs as vrea sa dezvolt chestia asta . Dar vreau o caritate cat de cat buna

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei mai multe boxe, iti trebuie mai multe iesiri sau boxele sa aibe ele alte iesiri. Daca vrei sa auzi ceva, poti sa ai 50 de mixere, fara ceva sa amplifice, degeaba (mixerul nu amplifica, decat daca are amplificator incorporat). Ai nevoie de mixer, tocmai, daca vrei sa mixezi ceva, daca ai mai multe surse de semnal care trebuie mixate, daca vrei doar sa amplifici un semnal din calculator mixerul este inutil. Mai multe boxe inseamna bani mai multi, daca zici ca ai un buget restrans, eu iti recomand o boxa cat de cat puternica. Nu putem sa iti recomandam nici un model de boxa, daca nu stim exact ce vrei sa faci cu ea/ele. Nu ai ce sa faci cu o boxa de 100w (ma refer la una activa) intr-o camera de 25m2 si nici nu poti sa amplifici tot Costinestiul cu o boxulita de calculator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles eu am nevoie de o mixer pe care bag laptopul ...dar mixer cu putere ..de pe care scot boxele....sau o statie ceva.. si tocmai de asta intreb ca nu stiu ce fel de statie sau mixer..boxe o sa imi iau dupa... o sa fac rost de ele pe rand , momentan ma intereseaza statia , exact cum a zis The Joker ...eu ma voi ocupa sa pun muzica la niste petreceri intre prieteni... si as fi vrut sa scot ceva cu bass mai puternic si sa creez o atmosfera mai de club :-? si poate o sa bag si o chitara si un microfon ..cam asta as vrea de la acest " sistem "

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa se auda ceva din calculator, nu iti trebuie neaparat mixer! Daca vrei microfon sau alte prosti, e alta treaba, dar poti folosi cu mult succes un microfon de calculator (pe care il conectezi la intrarea de microfon, in calculator, de obicei este langa iesirea de casti si este mov, cea de casti este verde). Dar, tot nu ne-ai spus in ce conditii vrei sa folosesti "sistemul". "Asa, intre prieteni...", pai poate ai multi prieteni si umplii o casa cu doua etaje sau ai zece amici si umpli o sufragerie. Daca vrei tu, eu iti recomand ceva, dar este posibil sa nu fie ce iti trebuie. http://www.thomann.d...tom_ksc12mp.htm

Daca vrei tu neaparat mixer, uite aici cate vrei: http://www.thomann.d...e_analoage.html

Poti sa gasesti solutii mai bune/mai ieftine, dar cu atat de putine informatii, este tot ce pot sa fac.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Am recomandat să apelezi la profesioniști pentru că modul în care ai pus problema îmi spune că ai șanse să dai foc la casă :D

Dar dacă vrei să înveți și s-o faci pe cont propriu, trebuie să

  1. Studiezi ce înseamnă sound reinforcement, un amplificator de putere, putere/SPL/volum/headroom etc., măcar baza.
  2. Ne spui ce spații vrei să sonorizezi (suprafață, "public", eventual caracteristi acustice).
  3. Ne spui ce buget ai la dispoziție.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

pai eu vreau sa o iau de jos...momentan am nevoie de ceva pe care ies cu laptopul ... si de pe care sa scot boxe ..dar aici as vrea sa stiu ca eu pe parcurs vreau sa adaug cat mai multe boxe dar asta pe masura ce strang bani ...si sa pot amplifica macar o cabana cu etaj de exemplu :)) si apoi daca reusesc sa facceva frumos poate folosesc sistemul si la majorate si petreceri mai mari .

 

Si as vrea sa invat despre toate astea dar nu stiu de unde sa incep .. despre ce sa ma documentez :-??

Link to comment
Share on other sites

4 boxe a cate 400w? :w00t: Serios? :w00t: Omule, nu rezisti la 100w daca stai langa boxa. De unde atata putere, vrei sa vezi cat costa o putere de 1600w? http://www.thomann.de/ro/cat.html?gf=amp-uri_850_2000_w&oa=pra

Pentru o cabana, eu zic ca iti ajung 2 boxe active de cate 100w, ba chiar este prea mult, dar nu trebuie sa le dai la maxim. Mai studiaza, mai intreaba, poti sa te duci la un magazin care vinde asa ceva si sa intrebi acolo, la stadiul in carete vad, nu sunt sigur ca stii sa conectezi calculatorul la prea iubitul mixer si dupa aia in ce mai trebuie.

Ce trebuie sa inveti tu este ce face fiecare componenta a unui lant de amplificare, lucru pe care imi vine greu sa il explic in doua cuvinte.

Link to comment
Share on other sites

am folosit la o cabana un mixer de 1000 de pe care am scos 2 boxe de 500 si volumul era undeva a 60 % si era ok ... si a stat pe mana mea si m-am descurcat :-? ma gandesc ca de pe boxe sa scot cate un monitor :-? de 100

 

nu prea imi vine sa cred ca fac fata 2 boxe de 100w. bine , 2 de 400 sau 500 e ok...si de pe ele sa zici ca mai scoti ceva. dar si acolo nu stiu ce statie sa caut

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa dai o petrecere la o cabana si sa iesi ieftinache i-ati un sistem gen http://www.flanco.ro...ss006a-305.html iti iei frumos si un cablu RCA din ala cu 3 mufe cu 3 culori , un adaptor la jack de 3.5 ( deala mic de laptop ) . Daca vrei sa fii profi investeste intr-un mixer cu cate canale ai nevoie ( 2 maxim 6) + o putere max 200W si 2 monitoare active . Orice firma vrei tu numai nu behringer sau T.bone. Recomand Peavy sau Samson . Subsricu la ce a spus vale nu iti trebuie mai mult de 200w , banuiesc ca nu vrei ca prietenii tai de petrecere sa iasa surzi de la petrecere , sau daca sunteti la cabana sa vina peste voi ocolu silvic sa va dea amenda ca nu poate ursu sa doarma de voi . Bafta :yay:

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu faptul ca Behringer face doar lucruri proaste, ba chiar fac lucruri mai bune decat alte firme care cer bani mai multi. Au avut niste monitoare fantastice, nu mai stiu exact ce model, in orice caz, celebre in randul cunoscatorilor si cautate, dar am inteles ca au fost scoase din productie.

Link to comment
Share on other sites

BANI ! MUUUUuuuuLtiiiiii

 

Cumperi pe rand toata Linia Behringer ,,apoi treci la alta firma ieftina ..si asa din aproape in aproape ajungi sa dai de o instalatie ce-ti convine ..si t econvingi singur de calitati si defecte sau rentabilitate ,

 

I-ti faci un plan ....PROJECT

 

1 Ce ai nevoie

2 Ptr. ce ai nevoie

3 cat castigi cat pieriz la investitie

4 Pe ce perioada

5 Cat te costa transportul

6 Cat te costa instalarea

7 cat te costa eventualele reparatii

....

....

Din toate calculezi randamentul ...ce merita si ce nu merita ..

 

Compari ..cat te costa daca inchiriezi

 

Si tot asa ...probabil gasesti un model de calcul pe net ceva de la "tehnologizarea unei firme "...

Link to comment
Share on other sites

pai eu vreau sa o iau de jos...momentan am nevoie de ceva pe care ies cu laptopul ... si de pe care sa scot boxe ..dar aici as vrea sa stiu ca eu pe parcurs vreau sa adaug cat mai multe boxe dar asta pe masura ce strang bani ...si sa pot amplifica macar o cabana cu etaj de exemplu :)) si apoi daca reusesc sa facceva frumos poate folosesc sistemul si la majorate si petreceri mai mari .

 

Si as vrea sa invat despre toate astea dar nu stiu de unde sa incep .. despre ce sa ma documentez :-??

 

Cu ce ti-a zis Fiftyseven. Ce inseamna sunet, amplificare, PMPO, RMS, standard THX, difuzor, SPL, samd, samd, samd.

 

Dupa aia incepi sa gandesti. Ai muzica foarte probabil STEREO, ca ai doi ochi si doua urechi. Deci iti trebuie 2 canale: stanga si dreapta.

Am stabilit c-ai doi ochi, si probabil sunt unul langa altul. E o idee al dracului de tampita sa "sonorizezi" cu muzica de petrecere un spatiu pe care nu-l vezi. DJ-ul nu doar pune playlistul de acasa. E posibil sa se ia la omor aia pe care nu-i vezi. Samd.

 

Bun, ai cele doua surse de sunet stanga/dreapta, care-s niste boxe/ansambluri de boxe pasive sau active. Te gandesti cu ce le cari si cat spatiu ocupa-n camera/masina/microbuz. La ce zici tu, asta te limiteaza probabil la 2 boxe. Semnalul trebuie sa vina dintr-un mixer de putere sau amplificator de putere. Daca e amplificator, iti mai trebuie un mixer. Ca putere, nu cred ca-ti ramane cineva in camera daca dai 100W la maxim, vorbind de difuzoare cu SPL bun .

 

Mixerul: Iti trebuie MINIM doua intrari stereo si doua de microfon. Fireste, se mai cere o masa gandita pentru asta, un controller - interfata intre mainile tale si laptop (nici mouse-ul, nici trackpadul nu-s gandite pentru asta), stative, un microfon plus stativ, casti. Si vreo 100m de cabluri

 

Buuun... Acum e momentul sa te gandesti la probleme.

 

Care din chestiile de mai sus sunt CRITICE? Adica fara care nu poti tine evenimentul? Si-o sa descoperi nevoia de backup. Ce faci daca se buleste mixerul? Ce faci daca se buleste laptopul? samd

 

Cum le plasezi? Ce sansa e in plasamentul e ca o pisi sa calce cu tocul cui pe-un cablu de putere? Ce sansa e ca cineva sa ia in picioare un cablu si sa-ti darame juma de instalatie? Samd.

 

Cum eviti problemele? Care din echipamente/solutii s-ar putea busi daca le hurducani cativa km pe drum de munte? Ce solutie mai buna exista, sau daca nu, ce ai ca backup?

 

Upgrade-uri: se poate face daisy chain la boxe? Sunt suficente cum le cumperi sau posibil sa le mai trebuiasca ceva? samd...

 

eu vreau sa scot undeva la 4 boxe de 400w :-? si nu as vrea sa imi iau un mixer de putere cu 4000 de canale ...ma intereseaza o statie sau ceva de pe care pot sa scot boxele si sa am pe langa laptop ...2 intrari :-? asta este ce am eu nevoie...acum vreau sa stiu ce si cum este posibil.

 

Cum am zis mai sus :)

 

am folosit la o cabana un mixer de 1000 de pe care am scos 2 boxe de 500 si volumul era undeva a 60 % si era ok ... si a stat pe mana mea si m-am descurcat :-? ma gandesc ca de pe boxe sa scot cate un monitor :-? de 100

 

nu prea imi vine sa cred ca fac fata 2 boxe de 100w. bine , 2 de 400 sau 500 e ok...si de pe ele sa zici ca mai scoti ceva. dar si acolo nu stiu ce statie sa caut

 

Daca scoti 1000W intr-o cabana, o darami. Citeste ce-ai fost sfatuit si vezi ca treaba cu sunetul e suficient de complicata si producatorii o complica si mai mult. Am amplif de 20W de nu stai in casa daca e peste 3/10 si sistem audio de "1000 W" (vad si acum eticheta pe ambalaj) care merge lejer dat peste 60% fara sa cheme vecinii politia. Sigur, aplicatiile sunt diferite, insa multa lume compara doar dupa wattajul inscriptionat.

 

Vezi ce ti-a zis si Karpi, ca are mare dreptate. Foarte probabil o sa iesi "pe minus". Mai ales ca sculele COSTA.

 

Daca te mananca musai, probabil cea mai putin paguboasa solutie e sa-ti iei un kit gata facut de sonorizare, care te scoate spre 500 E. Fireste, n-o sa-ti rezolve multe din problemele expuse mai sus, insa probabil o sa ai cea mai mica pierdere financiara.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu faptul ca Behringer face doar lucruri proaste, ba chiar fac lucruri mai bune decat alte firme care cer bani mai multi. Au avut niste monitoare fantastice, nu mai stiu exact ce model, in orice caz, celebre in randul cunoscatorilor si cautate, dar am inteles ca au fost scoase din productie.

N-am degete la maini si la picioare la cate probleme am avut cu echipamente behringer , suflii de 2 ori in ele si se strica . Intradevar sunt ieftine dar nu sunt scule pe care te poti baza . Eu tot timpu merg pe deviza ca sunt prea sarac ca sa imi cumpar lucruri proaste.

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

Câtă experiență ai putut acumula cu un brand la 16 ani?! Și câtă încredere în faptul că generalizările tale sunt justificate?

Eu unul n-am avut decat o pereche de casti behringer , care dupa 1 luna de utilizare am gasit jackul intrerupt. Am avut o sala de repetitii cu un mixer cu putere behringer si monitoare active behringer - dupa 1 luna s-a parlit tot ( ce-i drept in locu unde aveam sala aveam 248V constant la priza ) si mixer si monitoare . Fratele meu si-a cumparat un amp de chitara behringer de 100w tot asa in 3 luni caraia ca naiba + ca numai 100w nu avea ampul ala . Basistul din fosta mea trupa avea o statie de amplificare behringer de 120w in care au pocnit ambii tranzistori . Iar varu meu are un amp de chitara behringer care suna infernal de prost orice i-ai face .

Nu trebuie sa fie neaparat sculele mele sa imi fac o parere despe o anumita firma .

Link to comment
Share on other sites

Deci tot neamul tau, de la mama si tata pana la catel si purcel ati folosit numai Behringer si acum le injurati de mama focului.

Eu si tot neamu meu de nemultumiti avem motive sa injuram firma behringer, si nu doar eu si familionu meu suntem singurii care injuram firma asta , daca te duci in service-u senia ai sa vezi un hol si o gramada de cutii numai cu chestii behringer , care evident au fost duse la garantie . Daca dai 2 lei si 5 bani pe ceva , atat face.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.