www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sistem Pa 100-150 Oameni ?


Sodom
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Stiu ca nu e tocma locul/ forumul potrivit dar am zis sa incerc si aci . Ce imi puteti recomanda pt un sistem PA sa sune cat de cat . M-ar interesa 2 boxe pasive la un buget in jur de 1500 ron bucata ?

 

Momentam am vazut Electro voice elx 112 , HK pro 112 , dynacord a 112 ... nu stiu ce s-ar preta mai bine ...

o alta varianta ar mai fi sa strang mai mult pt fbt verve

Link to comment
Share on other sites

eu am o pereche de hk pasive mai vechi, cu difuzor de 15" si suna foarte bine ... eu zic sa mergi pe hk ( daca iti iei o pereche de active, din ele poti sa amplifici o pasiva de 300w) , si sa mergi pe un sistem cu 2 sateliti si 1 subwoofer sau 2 sateliti si 2 subwoofere , o sa ai o fidelitate mult mai mare. Recomand cu toata inima boxele RCF, sunt ceva mai scumpe dar suna foarte bine, eu am RCF Acustica si subwoofere RCF 4 PRO 8003as si se aud foarte clar si tare. ( si Montarbo e un brand foarte bun, poate gasesti ceva sh)

 

aa da, nu cumpara Behringer!!!

Link to comment
Share on other sites

Cunosc personal doi oameni care au avut neplaceri cu bergenbier, unuia i-a murit mixerul si a ars si boxele, iar celalalt a ramas fara putere si fara preamp din cauza asta.

Plus povestirile de pe rgc care nu sunt putine.

 

Cam cum ți-ai face o părere despre Marshall ascultând MS-2 și MG15?

Link to comment
Share on other sites

nu, am asculat b215xl si sunt bune pentru conferinte poate, dar clar nu pentru cantat, nu scot bass mai deloc, au difuzor de 15" degeaba, si b1520 care la cat de grele sunt ma asteptam sa sune bestial, dar am fost dezamagit si de acestea, eu imi sustin parerea si le recomand tuturor sa nu cumpere behringer, sa stranga bani si sa isi cumpere ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

nu scot bass mai deloc, au difuzor de 15" degeaba, si b1520 care la cat de grele sunt ma asteptam sa sune bestial, dar am fost dezamagit si de acestea

Ce spui aici este complet irelevant. O boxa transformă semnalul în sunet, deci sunt multe variabile în lanț (instrument, microfon, mixer,pc etc) pe care tu nu le iei în calcul, dar afirmi ca Behringer nu sunt bune.

Cred că spun în fiecare zi pe forum că în marea parte a cazurilor problema nu este la echipament, ci la utilizator.

Link to comment
Share on other sites

am dat play de pe o consola si am folosit shure sm58 ( nu cred ca a fost vina lor sau a mea), probabil ca am facut eu comparatia cu boxe care sunt la un pret mult mai mare, dar o sa ma duc la magazinul de muzica de la mine din oras si o sa vorbesc cu baietii sa compar un behringer cu difuzor de 15" si un rcf cu difuzor de 10" sa vad care suna mai plin.

 

Si mixerul era tot behringer.

Edited by gagai
Link to comment
Share on other sites

Asculti un amplif de 10W; suna tare , apoi asculti unul de 20W se aude ceva mai tare ..asculti iarasi cel de 10W si ti-se pare ca nu mai amplifica ceva parca s-a stricat sa dus , nu mai suna la fel de tare ca so la prima incercare .

In incapere "mica " .problema este ca nu poti evalua cresterea de putere ...suna tot mai galagios si nu stii dacae este mai tare sau numai ceva mai overdrive . La putere mai mare pana la un punct ptr un amplif+dif aplicand corectii poti sa scoti bas mai bun avand rezerva de putere reduci din medii di inalte si suna basul mai tare la cam aceiasi tarie cu al amplifului de putere mai mica dar care nu poate reda basul ,,,respectiv dac areduci medii si inalte are bas mai mult dar se reduce senzatia de tarie ...de putere .Dai tare un sistem "mic" pe medii va suna tare ..creierul completeaza lipsa basului dupa o vreme .Reduci inalte si medii ac sa faci soundul "corect " va scadea senzatia de putere .. adica scade "galagia"- excitatia urechii .

 

Deci totu-i foarte foarte relativ ..din toate motivele acusticii si; caracteristici auzului uman dar nu numai faptul ca este logaritmica sensibilitatea /perceptia .

Apar si alte caracteristici psihoacustice din cauza adaptarii reglajului automat de sensibilitate al creierului ..ceva asemanator cu cel al vederii .

 

Am mai scri saceste lucruri le poate observa oricine si trebuie sa caute articole pe net sau in carti de acustica; daca vrea sa se lamureasca .

Mare lucru nu facem daca cunosatem aceste treburi dar macar stim cam de ce strica mixeristul sunetul ..

sa nu uit ...este bine sa stim aceste probleme si la compararea unor amplifuri ..difuri ..

 

Cel mai bine ar fi sa masori un un dB metru ...dar si cu aceste masurari trebuie sa ai ceva experienta si cunostiinte in tema ..

Link to comment
Share on other sites

magazinul din orasul meu are un balcon mare (balcon deschis) si le scoatem acolo cand facem probe, daca e sa ne luam dupa ce zic producatorii boxa behringer (dif 15") are spl de 96 db si rcf cu difuzor de 10" 127 db chiar ma duc in cateva ore sa vad daca sunt de acord baietii sa facem un clip ceva. Inteleg ca e o chestie destul de subiectiva, dar eu mi-am format parerea fiind prezent la multe evenimente unde au fost sisteme behringer, si niciodata nu am fost dat pe spate. Dupa parerea mea sunt bune ca solutii low budget ( very low budget) pentru sali de conferinte, dar nu pentru aplicatii live...

Link to comment
Share on other sites

".......dar nu pentru aplicatii live..."

 

 

Utilizati doar ptr eaplicatii "Dead" !!!!

 

Depinde si de diful de 15" ptr ce este fabricat ...ca sa tina jos "frana magnetica " ( dumping ) au magnet slab ca sa redea basul mai ..."bine" . ce se compenseaza cu suprafata mai mare .

Exista difuri de 15" ptr bass-medii ce nu redau basul pre jos si urca mai sus decat wooferele normale ..chiar unele au dublu con ca sa fie full range pptr sisteme mai simple .

 

Asa ca aceste difuri nu sunt la fel cu un driiver de 16" ptr chitara bas sau un woofer ce duce basul si ptr .o orga .( mai cu cev adistiors dar rezista ).

Vocea umana are banda de frecvente intre 300-3000Hz asta trebuie sa redea un PA mic de 100-300W in total pe doua boxe .

ca sa cante o trup avocalinstrumentela intr-un local .

 

Aceste boxe sunt ajutate de ""Subwoofer-e"" care sunt de fapt doar woofer-e ...problema este ca unii vor sa amplifice muzica electronica Hip-Hop unde basul este "sub" ce greu este redat chiar si de boxe de "sub" de calitate ...se poate dar doar la un volum mic cam maxim 20% din ce scrie pe boxa la foarte multe doar 10% ( puterea de "denumire " comerciala .).

 

Nu am auzit de Behringer "arse " ..problemele esrau cu "fasait"-ul ,,adica zgomotul preamplifului de microfon ..dar la o nunte sau un concert galagios nu conteaza ..in studio deja e oproblema ..dar nu sunt scul edes tudio ...asa ca ...nu-s grozave dar sa nu fim rauvoitori .ptr o trupa de amatori merge .

Dup ace i-si da seama trupa ca daca are difuri cu SPL mai bun cara doar un sfert din Kilograme dupa ei in deplasari inteleg si ei care-i rentabilitatea .

 

Este bine sa se incerce si sa se compare dar atentie nu in camera mica..cel mai bine pe o scena in sala mare daca se poate sa nu aiba reflexii prea pronuntate ...( o sala de opera teatru ar fi OK ..) pui pe un prieten sa cante si te duci in sal asa asculti .. .

Link to comment
Share on other sites

ma rog, faceti cum vreti asta e ultimul post care il pun in acest topic, raman la parerea mea ca brand-ul behringer este unul prost, astept cu nerabdare ziua in care o trupa serioasa o sa foloseasca un sistem behringer, eu inca nu am vazut. Recomand montarbo,rcf,hk,ev, dynacord etc.. , branduri mai serioase.

Link to comment
Share on other sites

prost, neprost, se vinde.

 

uită-te și la mixere digitale. au acel x32, scrie pe el ”Powered by MIDAS”. asta fiindcă Behringer a cumpărat Midas :) din simplul motiv că Midas nu-și permitea toată lumea, în schimb Behringer a avut vânzări :D

 

 

scuze de offtopic, dar oricum thread-ul luase o turnură spre pro/cons Behringer :P

Link to comment
Share on other sites

ma rog, faceti cum vreti asta e ultimul post care il pun in acest topic, raman la parerea mea ca brand-ul behringer este unul prost, astept cu nerabdare ziua in care o trupa serioasa o sa foloseasca un sistem behringer, eu inca nu am vazut. Recomand montarbo,rcf,hk,ev, dynacord etc.. , branduri mai serioase.

 

Unde canti ?

Cati bani castigi din cantat ?

Cati bani cheltui pe transportul sculelor ?

Ce putere ai nevoie ?

Cati bani dai pe corzi ,cabluri , acumulatoare , adaptoare retea , cabluri ...intr-un an ?

etc ........

cu scule A si comparat cu scule B .

 

....i tragi linie si compari investitia si vezi care-i mai rentabila . A sau B .

 

Calitatea este greu de comparat ...ptr o trupa de "garaj " nu prea se simte diferenta ...

 

Home Studio .. poate nu sunt cele mai OK .

 

 

Bineinteles daca sunt bani este bine sa cumperiscule foarte bune si de "BRAND" ca sa le poti vinde usor daca sunt depasite sau daca rei altceva ..

 

Daca banii sunt putini din pacate cumparam prostii scumpe ...adica dam bani multi pe scule proaste ...dar asta este nu ai ce sa faci ..

 

sau poate solutia ptr cei cu banii la limita sa cumpere ( pe incercate ) scule folosite ce au pretul mult mai mic ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.