www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptare Whammy Bar..se Poate?


mike56
 Share

Recommended Posts

Pretul depinde de ,, meserias ", eu il recomand pe Eugen pentru o astfel de operatiune.Poti sa pui un bridge gen Wilkinson sau Floyd Rose da nu iti recomand din alea ieftine pana in 60-80 $, sunt bani aruncati.Daca iti permiti cumpara ceva original sau o licenta serioasa si nu ai probleme.Personal folosesc un Floyd licentiat japonez, din otel de calitate, GOTOH, care ramane acordat de te plictisesti da am dat 160 $ pe el.Decizia e a ta, modificarile in corpul chitarei se rezolva usor.

Link to comment
Share on other sites

E doar o optiune personala insa eu unul n-as modifica chitara. Daca totusi nu poti fara Floyd, cum ti-a zis si KILLERSPINU ia-ti unul de calitate pentru ca altfel o sa-ti para rau. Vezi ca sunt o garamda de fake-uri relativ bine facute. Eu am vazut un Jackson cu o modificare similara care suna si arata bine. Insa mare grija cine ti-o 'strunjeste'. Nu te lasa pe mana oricui chiar daca la prima vedere nu pare o operatiune foarte complicata.

N-am avut de-a face, insa din ce-am vazut aici sunt oameni super talentati si cu experienta in care personal as avea toata increderea.

 

Cat despre valoarea chitarii dupa modificare, dupa parerea mea vei avea de pierdut daca o vei vinde. Oricum e doar o parere, altii s-ar putea sa-l considere un upgrade...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

O asemenea modificare nu este deloc o joacă. Trebuie calculat bine amplasamentul punctelor de prindere a punții, după care cu o freză pentru lemn se sapă cavitatea pentru floyd. Locking nut-ul are o suprafață mai mare de contact decât un nut obișnuit, așa că sunt necesare modificări și la headstock.

Acum un an am făcut așa ceva împreună cu Fiveseven. Chitara este un Ibanez GRG170DX (tremolo în 2 puncte, fără cavitate) pe care s-a montat Edge Pro și locking nut.

post-12031-0-50804700-1371157057_thumb.jpg

post-12031-0-83849800-1371157064_thumb.jpg

post-12031-0-15685600-1371157071_thumb.jpg

post-12031-0-74526300-1371157080_thumb.jpg

post-12031-0-12352900-1371157319_thumb.jpg

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.