www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buzz Feiten


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

Am de gand sa imi retastez chitara in viitoru apropiat si am fost sfatuit de catre unul din profesorii mei sa vb cu lutierul sa imi instalez si Buzz Feiten .Din cate am citit eu si am auzit este o chestie f faina dar voiam sa va intreb daca si-a pus cineva asa ceva , si daca schimba cumva tonul chitarei.

A doua problema consta in faptul ca vreau sa aflu daca tunerul KORG DT-10 are posibilitatea de a fi setat pentru a acorda in acest sistem. Deocamdata stiu ca tunerul care are asa ceva este un tuner Peterson sau asa ceva , si costa 160 lire deci nu prea ma incanta ideea ,desi este considerat cel mai bun tuner de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Nu chiar ... pentru ca eu cred ca prin mutarea pragusului se modifica si frecventele notelor , prin urmare vor fi diferite de cele care le are tunerul ca preset !!!

 

Din cate am citit eu, in sistemul asta pragusul este mai apropiat de prima tasta, dar se face un reglaj si din bridge pentru a se pastra intervalele intre nota de pe coarda libera si cele dea lungul grifului.

Fiecare nota are insa aceiasi fregventa de cand lumea, deci poti acorda cu orice tuner sau dupa ureche.

Evident tunerul, in functie de calitatea lui, recunoaste fregventa unei note cu o precizie mai mare sau mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Raskolnikov ..., corect

 

 

 

eu am Korg si se poate modifica baza de la 438 la 445 , .cu bara de afisaj +/- 16 pozitii intr un semiton.

 

la AX1G la fel dar ate doar 3 leduri ptr afisaj de stare

 

iar in Zoom 508 echomachine este un tuner muult mai precis si mai rapid cu o definitie foarte buna si

 

afisaj foarte precis . nu am incercat alte Zoom-uri dar al meu nu are numai A 440 .

 

Daca tonul prins pe alte pozitii gat nu corespunde atuncea este fals gatul sau nu-i reglata octava!

 

reglajul s-a mai descris , din bridge se regleaza octava si ca urmare trebuie sa corespunda acordajul pe tot griful. Dcaca corzile sunt prea ridicate s-ar putea sa falseze din cauza tensiuni cand apesi sa atinga tasta .( exact ca si in cazul cand vibrezi apasand intre tastele jumbo , urca pitch-ul)

 

http://www.buzzfeiten.com/howitworks/tuningwtbfts.htm

 

aicea scrie ca aplici metoda de E -uri acordate pe tot freatboardul , adica daca te acordezi in D , o sa acordezi pe D , in fond pe care nota vreti , trebuie sa corespunda in orice pozitie .

 

Sunt curios daca acest BuzzFeiten este folosit numai la chitare care au pe pozitia zero un fret ..asa pare . eu personal cred ca cel mai mult ajuta la chitara bass unde prima pozitie pe corzile groase poate sa devina falsa daca ridici corzile sa nu ai buzz ..pentru asa ceva a fost folosit sistemul la chit. bass Washburn ., in mod cert ajuta si la chit solo , cateodata atat de fals e un A major powerchord in prima pozitie de a-mi vine sa rup corzile . si pe pozitia a V-a e super.

 

Nimic nou ,am mai vazut asa ceva in Guitarplayer acum vre-o 20 de ani , erau inovatii ale chitaristilor , facute de iei acasa si trimise pozele , unele aratau de groaza dar functionau.

Link to comment
Share on other sites

DT 10 nu are acordaj Buzz Feiten,dar DT 7 are.stiu sigur,caci Tomaselli are DT 10,eu am DT 7.Nu cred ca sistemul Feiten schimba soundul in vreun fel.La un moment dat am gasit pe net valorile incrementale pentru acordaj,pe care le scosesera unii de pe siteul de Patente american,ca sunt publice patentele la ei :) ,cu aceste valori poti acorda cu orice tuner.Nu este adevarat ca functioneaza doar la chitari cu fret 0.

Zi si mie insa unde gasim lutier care sa il instaleze,ca as fi interesat si eu

Link to comment
Share on other sites

DT 10 nu are acordaj Buzz Feiten,dar DT 7 are.stiu sigur,caci Tomaselli are DT 10,eu am DT 7.Nu cred ca sistemul Feiten schimba soundul in vreun fel.La un moment dat am gasit pe net valorile incrementale pentru acordaj,pe care le scosesera unii de pe siteul de Patente american,ca sunt publice patentele la ei :) ,cu aceste valori poti acorda cu orice tuner.Nu este adevarat ca functioneaza doar la chitari cu fret 0.

Zi si mie insa unde gasim lutier care sa il instaleze,ca as fi interesat si eu

 

asa mi s-a parut caci unde am cautat era reprezenteat primul fret si se referea la el , se poate si fara primul dar atuncea trebe sa inlocuiasca pragusul ? pote la acest fret se referea , noul fret ? sau eu inteleg altceva .Nu am gasit inca o poza doar desene .destul de sumar explicate.

 

chestia cu reclamele ptr tuning cred ca e o cacialma , odata fixate corect capetele de reazam ale corzi fata de fretboard nu mai inteleg ce trebuie tunning machine special .Mai caut pe net ca tot nu sunt lamurit.

Link to comment
Share on other sites

DT 10 nu are acordaj Buzz Feiten,dar DT 7 are.stiu sigur,caci Tomaselli are DT 10,eu am DT 7.Nu cred ca sistemul Feiten schimba soundul in vreun fel.La un moment dat am gasit pe net valorile incrementale pentru acordaj,pe care le scosesera unii de pe siteul de Patente american,ca sunt publice patentele la ei :) ,cu aceste valori poti acorda cu orice tuner.Nu este adevarat ca functioneaza doar la chitari cu fret 0.

Zi si mie insa unde gasim lutier care sa il instaleze,ca as fi interesat si eu

Eu il fac in Anglia la Charlie Chandler . www.guitarexperience.co.uk (nu e reclama, :)). Din cate am inteles eu el se ocupa de chitarile lui Clapton , Gary Moore , Angus Young si multi altii. E naspa ca trebuie facuta programare cu ceva timp inainte dar pe mine m-au ajutat astia de la scoala sa o rezolv repede , insa nu am dus inca chitara pentru ca nu am alta de rezeva. Treaba buna este ca tariful e la fel ca si in celelalte parti.

Am sa vin in iarna in tara si am sa iti arat cum a iesit , daca o sa iti placa vedem noi cum facem.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.